Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι Αμερική και αγορά πεταλακίων


SocialNetUsr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!!

 

Σε λίγο καιρό θα κάνω ένα ταξίδι Αμερική και έχω μερικές απορίες για αγορά εξοπλισμού από εκεί....

 

Αρχικά ήθελα να φέρω μια telecaster (την βρήκα 250€ κάτω) αλλά με αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι δεν είναι εύκολο χωρίς να πληρώσω τελωνείο. Άρα δεν με πολύ συμφέρει οπότε κατέφυγα στην αγορά κάποιον πεταλακίων!!

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν με συμφέρει να έχω τα πεταλάκια μαζί μου ή να τα στείλω με το Αμερικάνικο ταχυδρομείο στην Ελλάδα?

 

Σε περίπτωση αποστολή μέσω ταχυδρομείου ποια υπηρεσία να επιλέξω?

Οποιαδήποτε συμβουλή εμπειρία δεκτή!

 

 

Φχαρστώ!

 

 

 

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φέρνουμε κιθάρα από Αμερική; in Η Αγορά - Page 1 of 1

 

Δασμοί & Φόροι εισαγωγης μουσικων οργανων in Η Αγορά - Page 2 of 4

 

Στη θεση σου θα τα εβαζα απλα στη βαλιτσα μου.

Το αφορολογητο οριο ανα ταξιδιωτη ειναι αρκετα υψηλοτερο απο αυτο τον ταχυδρομικων αποστολων (430 ευρω αντι για 50)

 

Οδηγός προς ταξιδιώτες: Τα αφορολόγητα και τα επιτρεπόμενα στις αποσκευές

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι αν αγοράσεις κάτι εκεί , πετάξεις όλα τα κουτιά, χαρτάκια κτλ και το βάλεις στην βαλίτσα σου, κανείς από το τελωνείο δεν θα ασχοληθεί μαζί σου. Το θέμα είναι να μην φαίνεται οτι το αγόρασες εκεί. Αν πχ έχεις μαζί σου μια κιθάρα ποιός μπορεί  να αποδείξει οτι την αγόρασες εκεί και οτι δεν την είχες μαζί σου πηγαίνοντας, ή οτι την είχες αφήσει εκεί σε προηγούμενο ταξίδι και την επιστρέφεις τώρα. Δεν έχεις καν θέμα με αφορολόγητο όριο γιατί απλά 99% δεν θα ασχοληθεί κανείς.

 

Απλά πέτα οτι συνοδευτικό χαρτί έχει και την κάνει να φαίνεται καινούργια και πρόσφατα αγορασμένη.

 

Το να την στείλεις με ταχυδομείο είναι που θα σου δημιουργήσει σίγουρα πρόβλημα.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι αν αγοράσεις κάτι εκεί , πετάξεις όλα τα κουτιά, χαρτάκια κτλ και το βάλεις στην βαλίτσα σου, κανείς από το τελωνείο δεν θα ασχοληθεί μαζί σου. Το θέμα είναι να μην φαίνεται οτι το αγόρασες εκεί.

 

Για ποιό λόγο να το κάνει αυτό? Αφού

 

Σύμφωνα με τον οδηγό της ΓΓΔΕ παρέχονται απαλλαγές στις εισαγωγές εμπορευμάτων που μεταφέρουν στις προσωπικές τους αποσκευές οι ταξιδιώτες από τρίτες χώρες, εφόσον η αξία τους δεν υπερβαίνει τα 300 ΕΥΡΩ. Σε περίπτωση επιβατών αεροπλάνων και πλοίων, το χρηματικό όριο απαλλαγής είναι 430 ΕΥΡΩ.

Ειδήσεις & νέα που βελτιώνουν την καθημερινότητα σου - Dikaiologitika News

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω οτι αν αγοράσεις κάτι εκεί , πετάξεις όλα τα κουτιά, χαρτάκια κτλ και το βάλεις στην βαλίτσα σου, κανείς από το τελωνείο δεν θα ασχοληθεί μαζί σου. Το θέμα είναι να μην φαίνεται οτι το αγόρασες εκεί. Αν πχ έχεις μαζί σου μια κιθάρα ποιός μπορεί  να αποδείξει οτι την αγόρασες εκεί και οτι δεν την είχες μαζί σου πηγαίνοντας, ή οτι την είχες αφήσει εκεί σε προηγούμενο ταξίδι και την επιστρέφεις τώρα. Δεν έχεις καν θέμα με αφορολόγητο όριο γιατί απλά 99% δεν θα ασχοληθεί κανείς.

 

Απλά πέτα οτι συνοδευτικό χαρτί έχει και την κάνει να φαίνεται καινούργια και πρόσφατα αγορασμένη.

 

Το να την στείλεις με ταχυδομείο είναι που θα σου δημιουργήσει σίγουρα πρόβλημα.

Διότι οι τελωνιακοί δεν είναι ζώα...

 

Επίσης όταν ΒΓΑΙΝΕΙΣ από τη χώρα, αν δε κάνω λάθος, και κουβαλάς μαζί σου μηχανήματα, ή πράγματα αξίας, ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙΣ στο τελωνείο: "Ξέρετε έχω μαζί μου 2 μικρόφωνα αξίας $2000", ακριβώς για να μη σε πιάσουν στο γυρισμό και νομίζουν ότι τα αγόρασες εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εμενα βεβαια μου εχει τυχει μερικες φορες να προσπαθησω να το κανω και να μην ειναι κανεις εκει να τα δηλωσεις  ;D . Εγω θα εκανα βολτες στα μαγαζια με μεταχειρισμενα και θα χτυπαγα καμμια κιθαρα, βρισκεις πολυ καλες ευκαιριες. Τα πεταλακια παιρνονται πιο ευκολα, σιγα σιγα κτλ, αλλα αν καταληξεις σ αυτα, βαλιτσα οπως ειπαν πιο πανω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά φχαρστώ για τις απαντήσεις!!  Διάβασα τα Links που με δώσατε και έχω σαν απορίες

 

 

 

Όταν λέει "λοιπά συνοδευτικά φορολογικά στοιχεία μεταφοράς" εννοεί ότι και να έχεις  απόδειξη <= 430€  θα πληρώσεις??

 

Επίσης τα είδη που μεταφέρονται από αγοραστές - ταξιδιώτες με φορτωτικά έγγραφα ή λοιπά συνοδευτικά φορολογικά στοιχεία μεταφοράς, ανεξαρτήτως του τρόπου μεταφοράς ( οδική, αεροπορική, θαλάσσια), καθώς και τα είδη που μεταφέρονται με επαγγελματικά οχήματα μεταφοράς εμπορευμάτων, δημόσιας ή ιδιωτικής χρήσεως, δεν εμπίπτουν στη εφαρμογή της διαδικασίας απαλλαγής.

 

 

Γενικά αν βρω κιθάρα  <=430€ μπορώ να την φέρω χωρίς θέμα αρκεί να υπάρχει απόδειξη??

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει απόδειξη χρεώνουν ότι θέλουν σύμφωνα με το TARIC???

 

 

 

 

 

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές έχω πάει αμερική πάντα παίρνω κάτι κιθαριστικό. Την τελευταία φορά έφερα και μια κιθάρα που είχα πάρει μεταχειρισμένη. Την είχα μαζί μου στο αεροπλάνο και κανείς δε με ρώτησε "τι και πως". Αν πάρεις καινούργια, πάλι δε μπορώ να σκεφτώ πως θα καταλάβουν ότι η κιθάρα αυτή δεν ήταν δική σου από πριν κλπ. Βέβαια έχω ακούσει και ιστορίες που το ψάχνουν πολύ οπότε δε μπορώ να πω κάτι με σιγουριά. Πάντως το σίγουρο είναι οτι συμφέρει η αγορά πραγμάτων από εκεί, όχι τόσο για τη διαφορά τιμής πλέον, αλλα για την ποικιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tip: την τελευταία κιθάρα μου που μετέφερα από Ελλάδα στο Βέλγιο όπου ζω τα τελευταία δυο χρόνια, της έλυσα το μπράτσο και την είχα στο backbag μου (Ryanair) σε δυο κομμάτια (μπράτσο και σκάφος) με το μπράτσο να εξέχει από πάνω!

Πέρασε τον έλεγχο αποσκευών, χώρουσε στο κουτί προδιαγραφών για χειραποσκευές της Ryan (δεν πλήρωσα έξτρα δηλαδή, ούτε ήταν πολύ μεγάλη η τσάντα για να μου την πάρουν και να τη βάλουν στο αμπάρι) και έτσι ταξίδεψε με ασφάλεια στα ντουλάπια που βρίσκονται πάνω από τις αεροπορικές θέσεις μέσα στο αεροσκάφος. Μετά την ξανασυναρμολόγησα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να ίσχύει και με το να φέρεις ηλεκτρική κιθάρα από USA απλά προτείνω έναν ασφαλή τρόπο μεταφοράς για να μην αναγκαστείς να τη βάλεις μέσα στις αποσκευές. Και επιπλέον, θα μοιάζει και μεταχειρισμένη - δική σου , αν είναι δυο κομμάτια.

Να δω τι θα κάνω αν ποτέ θελήσω να φέρω στην Ελλάδα την set neck που αγόρασα εδώ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θα παει κι εμενα ενας φιλος μου συντομα νεα υορκη , εχετε να μου προτεινετε καποιο μαγαζι ή η-καταστημα  και επισης καποια κιθαρα/αγνωστη σε μας μαρκα η καποιο πεταλακι πχ κλπ κλπ  ?? κουβεντα να γινεται  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου