Προς το περιεχόμενο

απόφαση για μελλοντική αγορά μικρού ενισχυτή


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

μας το χόντρυνες το παιχνίδι Ηλία μου....

 

χαχαχα...οχι ρε συ, απλά για τους Class 5/Pro Junior, αληθινά δεν έχω λόγια να τους παινέψω...ελαφρείς, δυνατοί, με πολλά μπαλάκια και τόνο που σου παίρνει την ψυχή...η τιμή τους δεν είναι και φθηνή, σε καμμία περίπτωση όμως απαγορευτική...αν βρείς δε και κανέναν tweed pro  8), ξέχασε το...

Όπως είπα όμως, οι συγκεκριμμένοι είναι one sound machines, τον ήχο όμως που παράγουν δύσκολα τον ξεχνάς/ξεπερνάς...

 

ΥΓ1. Αν αληθινά θέλεις να το "χοντρύνουμε" το παιχνίδι  ;D, έχω πολλά να πω ακόμα  ;D 8)...

 

ΥΓ2. Ένα απο τα νεανικά μου  ;D όνειρα -όταν είχα πρωτοπαίξει με pro junior- ήταν ν'αγοράσω τέσσερις!! Ανάλογα δε με την περίπτωση (σπίτι, πρόβα, συναυλία σε μπαράκι ή μεγάλο stage) να παίρνω μαζί μου τον απαραίτητο αριθμό...ακόμα και σήμερα, προσπαθώ να φανταστώ πως θ'ακούγονταν 4 μαζί σ'ένα πάλκο...κόλαση...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά ήμουν καλά στο εύρος τιμών που ξεκίνησε με την ...μοναδική του πρόταση ο superfunk.

Για να δώσω τα παραπάνω θα πρέπει το μηχανάκι αυτό να είναι πεντακάθαρο, (εννοείται τάξη Α) και να έχει το απαραίτητο χαμηλό. Γι αυτό με τραβάει και η ιδέα 12άρι ηχείο.

Αυτή τη στιγμή όπως είπα στο χώρο μου έχω ένα μετριότατο τρανζιστοράτο, και τα καλά γούστα γίνονται κύρια σε καλά ακουστικά μέσα από έναν καθαρό προ soldano (ενός κοινού μας φίλου που δεν είναι πια μαζί μας).

Αυτόν τον ήχο θέλω πλέον, για αποκλειστικά σχεδόν προσωπική χρήση.

Γι αυτό δεν θέλω πολλά βατ. Και αν πρόσεξες σκέφτηκα και την ιδέα να φτιάξω έναν tweed diy ...

Αν το πετύχω στα 300 θα είμαι υπερευχαριστημένος.

Αλλιώς μένω και ακούω όπως ακούω. Φοβάμαι ότι οι λύσεις που ξεφεύγουν στα λεφτά θα φύγουν και στα βατ και ποτέ δεν θα μπορέσω να τους ακούσω σωστά με την ησυχία μου. Αλλωστε δεν νομίζω να χρειαστεί να ξανανέβω σε σανίδι, παρά σπάνια. Γι αυτό λεω ότι το χοντραίνουμε... :D

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και τον Fender bassbreaker 007. Είναι 7 watt και έχει να δώσει πολλά και σε ένταση και σε ήχο....εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτον...έχει και tremble booster. Μόνο αρνητικό του ότι δεν έχει reverb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω στους συμφορουμίτες ότι ο dimsonic θέλει hands on γνωμες

Εγώ τον Laney Cub 10 τον είχα για κανα χρόνο, με αυτόν έπαιζα μόνο. Έχω και κλιπάκια ήχου, όμως υπάρχουν κ στο ίντερνετ κ εξάλλου αν μένει Αθήνα ο οp είναι εύκολο να τον δοκιμάσει.

 

Όπως είπα, πιστεύω αξίζει μια δοκιμή. Πολύ γλυκός καθαρός ήχος, μπασάτος για 1x10" και όχι ιδιαίτερα boxy. Ήχος tweedomarshallίζων κ στυλιστικά ευέλικτος. Πολύ καλή συνεργασία με πετάλια. Όσο ζεσταίνεται τόσο γλυκαίνει ο ήχος. Ικανοποιητικότατος κ σε χαμηλές εντάσεις. Πολύ φορητός (8kg;). Φτηνός. Αρκετά δυνατός για jam με ηλ/κά drums. Έξοδος για καμπίνα (δε θυμάμαι Ω). Το μόνο που δε μ'άρεσε ήταν μια ελαφριά έλλειψη δυναμικών, και το overdrive του όταν ανέβαζες πολύ το gain. Αλλά

Σημείωση, παίζω γενικά σε καθαρό κανάλι, και η ...βρωμιά θα είναι λίγη και πρόσθετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm?sid=d70f7faef0a487d69b25e4d7a6340d96

 

ΑΥΤΟΝ και καθαρισες.

 

http://www.vhtamp.com/products/the-special-series/special-6-combo

 

αν ηταν made in USA θα εκανε 1500 ευρω.

 

+1 και από μένα για VHT

 

ο ενισχυτάκος είναι εκπληκτικός για τα λεφτά του. Έχει και effects loop για να συνδέσεις την προενίσχυση που θέλεις. Δεν ξέρω να σου πω γνώμη για τον combo, εγώ έχω το κεφάλι μόνο, αλλά σε μια 1χ12 με celestion v30 που το συνδέω είναι υπέροχος.

 

Το μόνο που με ανησυχεί έιναι οτι ακόμα για για 7 watt είναι δυνατός..και το low power mode βρωμίζει πιο εύκολα από το κανονικό του, οπότε αν θες πολύ χαμηλή ένταση ΚΑΙ εντελώς καθαρό ήχο να μην τον έχεις. "Σπάει" πολύ ωραία όμως.

 

Επίσης να ξέρεις οτι δεν έχει 2 κανάλια που μπορείς να τα αλλάζεις με ποδοδιακόπτη, αλλά αν θες να αλλάξεις από το καθαρό κανάλι στο βρώμικο πρέπει να αλλάξεις θέση στο καλώδιο. Αν και για να είμαι ειλικρινής το βρώμικο κανάλι του δεν το χρησιμοποιώ καθόλου (είναι πολύ 80λα παραμόρφωση), παίζω μόνιμα στο καθαρό και αν θέλω γκάζι βάζω ενα πεταλάκι μπροστά.

 

Ρίξε και εδώ μια ματιά:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176629.60

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκείνο που δεν πιάνω είναι γιατί ο μεγάλος vht είναι 20 κιλά και ο μικρός με το 10άρι 12.

Επίσης ο επώνυμος ανταγωνισμός fender marshall στα μικρά του είναι επίσης μετα βίας 10 κιλά.

Τί στο καλό έχει μέσα αυτός?

 

Επίσης 80λα δεν μου αρέσει με τπτ.

Και χαμηλή και καθαρή ένταση θέλω όσο τίποτα, αλλιώς αυτό που θέλω το παίρνω και με καλά ακουστικά ή βάζοντας την κιθάρα από το ριγκ στο στερεο όπου έχω ενισχυτή σε τάξη Α. (και είπαμε: δεν το πολυκόβω να παίζω live στο μέλλον...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί στο καλό έχει μέσα αυτός?

 

Μετασχηματιστές; Ηχείο; Υλικό καμπίνας;

Αυτά συνήθως αυξάνουν το βάρος, αλλά στις πιο πολλές περιπτώσεις αυτό είναι καλό σημάδι.

 

Επίσης 80λα δεν μου αρέσει με τπτ.

Και χαμηλή και καθαρή ένταση θέλω όσο τίποτα, αλλιώς αυτό που θέλω το παίρνω και με καλά ακουστικά ή βάζοντας την κιθάρα από το ριγκ στο στερεο όπου έχω ενισχυτή σε τάξη Α. (και είπαμε: δεν το πολυκόβω να παίζω live στο μέλλον...)

 

Ούτε και εγώ θέλω 80λα, για αυτό απλά δεν το χρησιμοποιώ, αν θέλεις κάτι σε πιο μοντέρνο hi gain ήχο βάζεις ένα πεταλάκι μπροστά και καθάρισες.

Άκου τον πάντως, αξίζει.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί στο καλό έχει μέσα αυτός?

 

Τροφοδοτικα,καμπινα και μεγαφωνο ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ  ;D

 

Παιζει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ καλα ΧΑΜΗΛΑ και ΠΟΛΥ καθαρα (το low power mode το χρησιμοποιεις οταν ΘΕΛΕΙΣ πολυ βρωμα σε πολυ χαμηλη ενταση)  ;).

 

Επισης ειναι HANDWIRED & οχι πλακετα αλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονεκτημα εναντι των αλλων.

 

ο τυπος μια χαρα τα λεει εδω

 

REVIEW: VHT Special 6 Ultra - I Heart Guitar

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου