Προς το περιεχόμενο

Μύθοι και πραγματικότητα


stonedterror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερίζω την παρέα

το thread θα μπορούσε άνετα να είναι στην κατηγορία παιδική χαρά αλλά το ανέβασα εδώ γιατί έχει να κάνει με κιθαριστικά κυρίως..οπότε αν κρίνεις admin το στέλνεις…

όπως και να χει είναι μιας χαλαρής διάθεσης θέμα που δεν έχει σκοπό να θίξει ίσως μόνο να καυτηριάσει κάποιες πολύ κλισαρισμένες απαντήσεις...

 

σκοπός μου είναι να αναφέρω κάποιες απόψεις τις οποίες συχνά πυκνά διαβάζω εδώ στο forum και κάποιες μάλιστα τείνουν να γίνουν και άγραφοι κανόνες από τις τόσες φορές που αναπαράγονται και κάποιες άλλες είναι τόσο κλασσικές που έχουν καταντήσει να γίνουν και γραφικές...οπότε είπα να θίξω μερικές μπας και γίνει κουβέντα…

δεν λέω οτί δεν συμφωνώ με όλες γι αυτό έβαλα και τον ανάλογο τίτλο ετσί ώστε όποιος θέλει να πει τι ισχύει και τι όχι για λογαριασμό του…επίσης να αναφέρεται και εσείς αντίστοιχα ότι θέλετε

 

θα ξεκινήσω με κάτι το οποίο πραγματικά διαβάζω συνέχεια και εμένα με βρίσκει 1000% αντίθετο..

 

"αν είναι να μην παίξεις στο ΟΑΚΑ δεν χρειάζεσαι πάνω απο 20-30w λαμπάτο ενισχυτή…άντε max 50…"  ::)

 

all time classic...

¨οι πάλιες γιαπωνέζες αλλά και πολλές μεξικάνες είναι καλύτερες από τις σημερινές αμερικάνες¨

 

"τα παλιά πεταλάκια είναι καλύτερα από τα σημερινά γιατί γινόντουσταν από καλύτερα υλικά¨

 

No1 απάντηση στην ερώτηση πια κιθάρα/ενισχυτή θεωρείται καλύτερη/καλύτερο?

"αυτή που θα σου κάτσει καλύτερα στο χέρι και στο αυτί…"  ;D

 

Αll time graphic…

παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 4 κεφαλές ποια η γνώμη σας?

''πάρε την κιθάρα σου και πήγαινε παίξτες ότι και να σου πούμε εμείς δεν έχει σημασία¨

 

"με τα ίδια λεφτά και λιγότερα φτιάχνεις μια custom όπως την θες''

 

και για τέλος το πιο αστείο απ όλα…

πάρε Les Paul να ησυχάσεις…    ???

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

"αν είναι να μην παίξεις στο ΟΑΚΑ δεν χρειάζεσαι πάνω απο 20-30w λαμπάτο ενισχυτή…άντε max 50…"  ::)

 

all time classic...

¨οι πάλιες γιαπωνέζες αλλά και πολλές μεξικάνες είναι καλύτερες από τις σημερινές αμερικάνες¨

 

"τα παλιά πεταλάκια είναι καλύτερα από τα σημερινά γιατί γινόντουσταν από καλύτερα υλικά¨

 

No1 απάντηση στην ερώτηση πια κιθάρα/ενισχυτή θεωρείται καλύτερη/καλύτερο?

"αυτή που θα σου κάτσει καλύτερα στο χέρι και στο αυτί…"  ;D

 

Αll time graphic…

παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 4 κεφαλές ποια η γνώμη σας?

''πάρε την κιθάρα σου και πήγαινε παίξτες ότι και να σου πούμε εμείς δεν έχει σημασία¨

 

"με τα ίδια λεφτά και λιγότερα φτιάχνεις μια custom όπως την θες''

 

και για τέλος το πιο αστείο απ όλα…

πάρε Les Paul να ησυχάσεις…    ???

 

Όπως το θέτεις, δεν πρόκειται περί μύθων και πραγματικότητας, αλλά περισσότερο με αντιπαράθεση προσωπικών απόψεων. Μύθος είναι με τι fuzz έπαιζε ο Robby Krieger...

 

1. O Morello παίζει με 50W κεφαλή Marshall κι έχει παίξει σε μεγαλύτερα στάδια. Αν κοιτάς τα τείχη των ενισχυτών, να ξέρεις ότι πολλές φορές είναι απλά dummy. Επίσης άλλο πατάρι και άλλο ήχος για το κοινό.

 

2. Kάποιες είναι όντως καλύτερες, όσον αφορά τη βαφή, το βάρος των ξύλων, αλλά και την ποιότητα των μαγνητών/hardware.

 

3. Αυτό δεν είναι 100% αλήθεια, αλλά πιθανώς βρίσκει εφαρμογή σε υλικά που δε χρησιμοποιούνται πλέον από τα καινούρια πετάλια, όπως το LM308, δίοδοι γερμανίου ή ακόμα και νέων σειρών που αποδείχτηκαν χειρότερα από τα προηγούμενα π.χ. από Boss τα CE-2, CS-2, OC-2 ήταν καλύτερα από τα επόμενα.

 

4. Το γούστο στους ενισχυτές είναι καθαρά υποκειμενικό. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, διότι άλλος την προτιμά αλμυρή και άλλος γλυκιά.

 

5. Κάνε μια παραβολή με 4 αυτοκίνητα και ίσως το καταλάβεις πως το εννοούν.

6. What you get is what you pay.

 

7. Δεν πήρες όμως; Πήρες;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω οτί κάποια δεν ισχύουν..όπως πχ το να παίξεις 4 κιθάρες και να δεις πια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι απλά σχολιάζω την γραφικότητα της απάντησης η οποία 8 φορές στις 10 είναι η ίδια πήγαινε δοκίμασε…σε κάποιον που ανοίγει thread μόνο και μόνο για βοήθεια και γνώμες άλλων το βρίσκω αστείο σαν απάντηση κάθε 3 και λίγο…

ναι ο morello και άλλοι 10000 παίζουν με 50w κ άλλοι και με 20w αυτό δε σημαίνει όμως το οτί τα 100 τα θες μόνο για στάδια…και στην τελική τα 100w δεν είναι και πολύ πιο δυνατά σε ένταση από τα 100..ελάχιστα θα έλεγα οπότε το παρουσιάζω σαν ένα μύθο που για μένα απέχει πολύ από την πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αν είναι να μην παίξεις στο ΟΑΚΑ δεν χρειάζεσαι πάνω απο 20-30w λαμπάτο ενισχυτή…άντε max 50…"

 

Ουτε 20 χρειαζεσαι...και με 5 μια χαρα εισαι πλεον.

 

Σχεδον ΟΛΟΙ πλεον παιζουν με in ear monitors,οποτε ακουνε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ακουει και το ΚΟΙΝΟ δηλ οτι πιανει το μικροφωνο μπροστα στο ΕΝΑ μεγαφωνο του ενισχυτη. 

 

Τωρα αν ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ (οχι ομως χρειαζεσαι) παιξε και με 4 MARSHALL MAJOR...κεχαγιας στα γουστα σου δεν μπαινει. ;)

 

οπότε το παρουσιάζω σαν ένα μύθο που για μένα απέχει πολύ από την πραγματικότητα...

 

Τα rig rundowns στο youtube (με εξαιρεση αυτα των heavy metal / hard rock group) αυτη ακριβως την πραγματικοτητα δειχνουν παντως,οι low wattage ενισχυτες υπερισχυουν αριθμητικα των high wattage πλεον

 

παραθετω φωτο που εβγαλα κατα τη διαρκεια της συναυλιας των REM στο Καλλιμαρμαρο (ειναι ενας 30αρης VOX AC30 που παιζει στο "2")..

 

2425416613_908f3e8844.jpg

 

ΟΑΚΑ δεν ειναι αλλα εχω και απο ΟΑΚΑ αν θες (22αρη Fender Deluxe Reverb του κιθαριστα  της Shakira  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι πιανει το μικροφωνο μπροστα στο ΕΝΑ μεγαφωνο του ενισχυτη. 

που βγαίνει το μικρόφωνο δεν έχει καταλάβει ο φίλος. Από αλλού ακούει ο καλλιτέχνης και από αλλού το κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

παραθετω φωτο που εβγαλα κατα τη διαρκεια της συναυλιας των REM στο Καλλιμαρμαρο (ειναι ενας 30αρης VOX AC30 που παιζει στο "2")..

 

Αφού παίζουν το everybody hurts... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Από αλλού ακούει ο καλλιτέχνης και από αλλού το κοινό.

 

Ναι μωρε ,αλλο το stage mix & αλλο το FOH αλλα μην τον μπερδεψουμε κι αλλο ,ειναι που ειναι μπερδεμενος.Η ουσια ειναι οτι ολοι ακουνε οτι πιανει το mic & οχι "ολοκληρο" τον ενισχυτη.

 

Αφού παίζουν επαιζαν το everybody hurts

 

κορεκτεντ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός,αρχικά να πω οτί δεν έχω μπερδευτεί με τίποτα έχω σπουδάσει ηχολήπτης και ξέρω τι κάνει το μικρόφωνο που θα μπει μπροστά τι θα ακούσει ο μουσικός τι θ ακουσει το κοινό οπότε το προσπερνάω... όλα αυτα σε συγκεκριμενές περιπτώσεις βρίσκουν εφαρμογή αλλά αυτό που λέω είναι οτί παρουσιάζονται σαν γενικοί άγραφοι κανόνες όπως πχ τώρα…πόσοι από έμας έχουν παίξει με in ear? επίσης με 5w σίγουρα θα παίξεις τις bluesies σου σ ένα μικρό μαγαζί έχεις δεν έχεις in ear…αλλά εδώ ο άλλος ψάχνει metal κεφαλή (metal για μένα=ένταση) και του πλασάρουν το standard οτί σου αρκούν 20w…όλα τα liveαδικα της αθήνας πάντως που έχω παίξει εγώ ( gagarin-AN-kyttaro-gazi music hall) όλα είχαν 100άρια κεφάλια και δεν είναι γήπεδα.και με το σκεπτικό αyτό είτε 5 είτε 500w αφού θα βγουν από p.a και συ θα άκους από in ear δεν υπα΄ρχει λόγος να γίνετε διαχορισμός σε μπαρακια και στάδια…και φυσικά στο forum που συζητάμε δεν πιστεύω οτί υπάρχουν πολλοί από εμάς που χρησιμοποιούν set up των R.E.M που παίζουν με αυτά που σωστά είπες η με των ac/dc που παίζουν με 10 κατοστάρια 1959…οπότε κρινω πως οι απαντήσεις στις ερωτήσεις των χρηστών θα έπρεπε να είναι πιο πολύ ανάλογα με την περίσταση και λιγότερο γενικές του τύπου αν δε παίξεις σε οακα πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάκη, νομίζω εσύ αυτός που γενικεύει...Αν ρωτήσεις πως να ανοίξεις ένα μπουκάλι με φελλό, πόσοι θα σου απαντήσουν ότι χρειάζεσαι ένα σφυρί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάκη, νομίζω εσύ αυτός που γενικεύει...Αν ρωτήσεις πως να ανοίξεις ένα μπουκάλι με φελλό, πόσοι θα σου απαντήσουν ότι χρειάζεσαι ένα σφυρί;

 

ο Μάκης ποιος είναι?  :angel:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου