Προς το περιεχόμενο

line6 "συμβατά" pots


crimson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω βιαστικά (γι αυτό θα προτιμούσα από Ελλάδα) για το Line 6 10KB Mono Pot 01-48-0103

είναι γραμμικό, 9mm Nut, 25mm D-shaft

 

ή κάποιο που να ταιριάζει σε ενισχυτές Line6

 

ίσως θα έκανε και αυτό που είναι για Marshall

 

 

Έχετε καμιά ιδέα για άλλο ποτενσιόμετρο που θα ταίριαζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα crimson,

 

επειδη πριν μερικες μολις μερες εφτιαξα μια παλια καρτα ηχου μου line 6 (kb37) και προς μεγαλη μου απογοητευση ειδα τα D-shaft, θα σου προτεινα τα εξης:

 

1. Τσεκαρε αν μπορεις να διορθωσεις το ιδιο το ποτενσιομετρο. Εγω αφαιρεσα το πισω μεταλικο καλυμμα, ψεκασα με σπρευ επαφων φερνοντας το πολλες στροφες (και επανελαβα 2- 3 φορες) και ξανακολλησα τα καλωδιαστα pins γιατι οι κολλησεις ηταν απαραδεκτες και ετοιμορροπες

 

2. Επειδη μαλλον θα δυσκολευτεις να βρεις D-shaft, γιατι δεν βαζεις ενα απλο ποτενσιομετρο και να αλλαξεις το knob απλα; Απλη λυση χωρις ταλαιπωριες, οκ ισως να μη σου καθεται στο ματι αν εισαι λιγο OCD αλλα θα γλυτωσεις ισως ασκοπα εξοδα και κοπο.

 

Αλλιως τσεκαρε Φανό, Ραδιο Κατουμα (ακουσα προσφατα πως εκλεισε... ) και grobotronics.com

 

Καλη τύχη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου