Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με Β σε 5άρι σετ flatwound


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως μετράω στη σολ 86.4 νατ με βαγονάκι.

και ακριβώς στη μέση με κανα 2 χιλιοστά διαφορά είναι το σημάδι μου.

 

Στη σι προφανώς η απόσταση είναι μεγαλύτερη σχεδόν 1 εκατοστό παραπάνω, αλλά το θεωρώ νορμάλ.

Και στο κάτω κάτω αυτά είναι θέματα που ρυθμίζουν intonation και όχι εξάλειψη αρμονικής.

Δεν ακούτε ότι στο 12 ή στο 24 δεν βγαίνει σι?

όπου και νάναι η απόσταση η χορδή οφείλει στην πρώτη ή δεύτερη αρμονική να βγάλει την ίδια νότα.

Αλλά εδώ είναι ξεκάθαρο ότι πάλλονται δυό χορδές.

Μιά λεπτή που καβαλάει στο βαγονάκι και μια χοντρή γύρω της που αρχίζει 4 εκατοστά πιό πάνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν εχει αλλαχτει το scale,τοτε πως να βγει η ιδια νοτα στα 12&24 οταν αυτα τελικα δεν ειναι οντος 12&24..

Εγω θα τραβαγα την γεφιρα πιο πισω τοσο οστε να εχω τερμα μπροστα τα βαγονακια.

Σου βαζω 2 φωτο με δικες μου taper που δεν εχω προβλημα,αλλα μου πηρε πολυ ωρα να το σεταρω στην πενα.Για μενα το να σου πω "οκ πετα την χορδη" ειναι το πιο ευκολο.Το θεμα ειναι να λυθει το προβλημα.Το να παιζει η χορδη σαν 2 χοριστες,δεν παιζει με τιποτα..Κανονικα το εξω τιλιγμα ξεκιναει απο το μπαλακι και φτανει μεχρι μποστα.Και γιαυτο κραταει σταθερα και το εσοτερικο

IMG_20160122_141732.thumb.jpg.346f4063176b0ddd1f5b9b807524f683.jpg

IMG_20160923_224655.thumb.jpg.9b744ed82a862efdbb9a044ee65554f6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούμε να συμφωνησουμε σε ένα βασικό πράγμα?

χορδή στη μέση σε αρμονική (όπου είναι η μέση και σε όποια κλίμακα (25 30 ,34) στη μέση όμως

τί νότα οφείλει να βγαίνει ?

σε αρμονική πάντα.

Δεν πρέπει να βγαίνει η ίδια?

 

ας συμφωνήσουμε εδώ και πάμε παρακάτω.

Εγώ έτσι το ξέρω.

Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προκιμενη περιπτωση,η μεση δεν ειναι και τοσο μεση.Γιατι η χορδη ειναι taper(οχι με κεφταδακια  :P) και το χοντρο τιλιγμα αρκετα μακρια απο το βαγονακι,αρα η μαζα της χορδης (που μας ενδιαφερει για να βγαλει την νοτα) δεν ειναι η καταληλη αρα δεν βγαζει οτι θα εβγαζε με την σωστη μαζα γιατι αλλαζει ο παλμος της χορδης.

ΔΕν ξερω αν με καταλαβενεις αλλα αν πχ η χορδη ζιγιζει 100,και την μοιρασεις στην μεση παει 50-50 αλλα εσενα ειναι 60-40 οποτε ειναι σαν να πατας λαθος στην ταστιερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν ξερω αν με καταλαβενεις αλλα αν πχ η χορδη ζιγιζει 100,και την μοιρασεις στην μεση παει 50-50 αλλα εσενα ειναι 60-40 οποτε ειναι σαν να πατας λαθος στην ταστιερα

 

άρα πού καταλήγουμε?

ότι έχουμε δυό χορδές σε μία και η καθε μιά λαλεί με το δικό της τρόπο.

Και σαν σύνολο αντί να βγάζουν σι βγάζουν ένα σιντο.

Που σύμφωνα με τη φυσική όσο πιό ψηλά είναι τόσο πιό ευδιάκριτο.

Στην τελική η σι στο πεντάρι χρειάζεται για να παίξε μια τετάρη κάτω.

Αμα φροντίζεις να μην παίζεις πάνω από μι άντε το πολύ φα δίεση ή σολ δεν πολυακούγεται.

Πάντως για μένα είναι ξεκάθαρο, πρέπει να καβαλήσει το χοντρό μέρος τον καβαλάρη.

Και η καλύτερη λύση είναι να βάλω έξω από τον καβαλάρη μια βίδα με παξιμάδι, κάτι τέτοιο ώστε να μείνει το λεπτό κομμάτι απ έξω.

Αύριο θα πάω πράκτικερ να ψάξω.

 

Πάντως κατέβασα μαγνήτες όπως πρότειναν άλλοι και δεν έγινε τίποτα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για μένα είναι ξεκάθαρο, πρέπει να καβαλήσει το χοντρό μέρος τον καβαλάρη.

Μπασίστας δεν είμαι αλλά ...

... αν ισχύει αυτό δεν θα έβγαζαν τις χορδές έτσι, που να "νεκρώνεται" το λεπτό τους μέρος (ότι είναι πίσω από την γέφυρα είναι "νεκρό").

Νομίζω ότι πρέπει να ακουμπάει στην γέφυρα, ακριβώς στο σημείο που αρχίζει να χοντραίνει η χορδή, έτσι ώστε να πάλλεται μεν διαφορετικά από μια "κανονική" χορδή, αλλά να μην δημιουργεί τέτοια overtones.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έλεγα ότι λύθηκε το πρόβλημα

(βέβαια θέλει λίγο σουλούπωμα, ή μάλλον να βρώ άλλο σφικτήρα πιό βολικό)

20160924_102242.thumb.jpg.e3fc8e08a24b79852cbeac082a213564.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το κατέστρεψες το μπάσο....! ;D ;D ;D  Για δες κι αυτό...        wire%20clamp_1.jpg                     

Σφιγκτήρας συρματόσχοινου λέγεται και υπάρχει σε διάφορα μεγέθη.  Μια βόλτα στην Μοναστηρίου και το βρήκες εύκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάνα μου σου χρωστάω...  :D

 

αν μου πεις και που ακριβώς γιατί η Μοναστηρίου είναι κάπως μεγαλούτσικη...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το κατέστρεψες το μπάσο....! ;D ;D ;D  Για δες κι αυτό...        wire%20clamp_1.jpg                     

Σφιγκτήρας συρματόσχοινου λέγεται και υπάρχει σε διάφορα μεγέθη.  Μια βόλτα στην Μοναστηρίου και το βρήκες εύκολα!

       

  Edit:  Το βαγονάκι της B δεν τό'χεις πολύ πίσω; 

           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου