Προς το περιεχόμενο

Γιατί relicing;


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Υπάρχει πάντα και η οπτική γωνία της (ενίοτε προσωπικής) εικαστικής παρέμβασης σε ένα μαζικής παραγωγής απρόσωπο ηλεκτρικό μουσικό όργανο.

 

Και το προσεγμένο και "πειστικό" relicing  θέλει πολύ περισσότερα έξοδα και (θα τολμήσω να πω και) μαστοριά από ότι η απλή βαφή /συναρμολόγηση άλλης μίας fenderοειδούς strat/tele/JB/Pbass.

  Το ξέρω και το αντιλαμβάνομαι.

Απλά διαφωνώ (και θα μου πεις "και τι έγινε;"  ;D).

Όσο λατρεύω το vintage, αλλο τόσο σιχαίνομαι το retro.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To relic or not to relic ? That's the question !!!

 

Το '91 αγόρασα την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα , με συντρόφευσε για πολλά χρόνια , κάποια στιγμή αγόρασα δεύτερη ηλεκτρική και τρίτη και τέταρτη. Το μικρόβιο του DIY μπήκε μέσα μου. Άρχισα να χαλάω , παρά να φτιάχνω κιθάρες. Την πρώτη μου δεν την πείραζα όχι από συναισθηματικούς λόγους αλλά επειδή είχε πλέον τα χαρακτηριστικά και τα ανταλλακτικά που γούσταρα. Ποιος ο λόγος να πειράξω το σχεδόν τέλειο (προσωπική εκτίμηση). Με τα χρόνια άρχισα να καταλαβαίνω τι ακούνε τα μάτια μου και τι βλέπουν τα αυτιά μου. Απέκτησα και εμπειρία ως κιθαροσυναρμολογητής , δεν ήθελα πολύ είπα θα δοκιμάσω να κάνω μια κιθάρα να δείχνει παλαιά. ΤΖΙΦΟΣ, ΠΙΤΣΕΣ ΜΠΛΙ ΠΙ ΛΕΝΕ ΣΤΗ ΡΙΜΑΝΙΑ. Κατέληξα με σώμα και μπράτσο κάπως. Ωραία δεν τα λες, παλιά δεν τα λες, γουστόζικα δεν τα λες. Αποτέλεσμα αυνανισμού τα λες. Κατά λάθος μια στρατοκλάστερ που έτριψα το βερνίκι άσχημα έδειξε κάπως. Δεν την λες relic αλλά σε ξεγελάει ότι είναι 40 χρονώνε και βάλε. Μία έτερη από μαχαγκόνι καλό για μέταλ από τις πολλές ώρες παιξίματος όρθιος με ζώνες που έχουν μεγάλες αγγράφες (κόλλημα μου) έχει σημάδια ταλαιπωρίας. Δεν τα λες γαλόνια στο βωμό της μουσικής. Τέσ'πα, με τα πολλά, μια μέρα μια Κυριακή μια σχόλη, πίνοντας τον διπλό ελληνικό σκέτο έπεσε η ματιά μου στις κιθάρες με οπτική απροσδιόριστη. Τότε ανακάλυψα ότι η πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα από τα χτυπήματα σε ενισχυτές, σε πόρτες, σε θήκες που πήγαν βόλτα τη μισή Ελλάδα. Από γδαρσίματα δαχτυλιδιών , από γρατσουνιές χαϊμαλιών από ελεύθερες πτώσεις λόγω ποζεριάς λόγω κομμένης ζώνης λόγω αδυναμίας , από από...........

 

Έχει γίνει relic ; Δεν ξέρω, αλλά βλέπω καταλόγους από ρελικάδες-μπουτικάδες και φέρνει .......    ;D      Εντάξει μου πήρε κάμποσα χρόνια και αρκετές τούμπες αλλά ...... ίσως κοροϊδέψω κανένα γκομενάκι ότι κουβαλάει τη μισή ιστορία του ροκ πάνω της        ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου