Προς το περιεχόμενο

Θέλω να ξεκινήσω Ντραμς :$


Markatsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν σε ενοχλεί να είναι μτχ, τσέκαρε κι αυτά

 

LUDWIC CS COMBO - Τύμπανα

 

Roland V-DRUMS td-6 - Τύμπανα

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Δεν είχα πότε σχέση με μουσικά όργανα, παρόλα αυτά πάντα ήμουν φαν της μουσικής.

Θέλω να ξεκινήσω να μάθω ντραμς, άλλα θέλω να μου λύσετε πρώτα κάποιες απορίες:

-Δεν έχω ιδέα από ντραμς, τι μου προτείνετε να αγοράσω σαν αρχάριος; (Δεν με νοιάζει αν θα είναι μεταχειρισμένα)

-Είμαι φοιτητής, υπάρχει περίπτωση να ξοδέψω μέχρι 200 ευρώ που έχω μαζέψει;

-Διάβασα πως μπορείς να είσαι αυτοδίδακτος, αλλά ένας δάσκαλος στο πλάι σου πάντα θα ήταν καλύτερα, ισχύει;

-Κάνουν πολύ φασαρία; Μένει ένα ζευγάρι παππούδων από πάνω, αλλά αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας δεν με νοιάζει γιατί και αυτοί έχει τύχει να με ξυπνάνε με τρυπάνια και σκούπες)

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

  Καλησπέρα φίλε. Για μένα μην μπλέξεις με electronic drums με midi ήχους. Πάρε ένα φτηνό σετ των 150-200 ευρω (μην ξεχνάς ότι με μπότα / ταμπούρο / H.H. και ένα ride είσαι ok. Εξάλλου, η Αγία Τριάδα του drumset είναι η μπότα/ταμπούρο και hi hat. Βρες έναν καλό δάσκαλο να σε μάθει να διαβάζεις και να ΑΚΟΥΣ και ξεκίνα να μελετάς ταμπούρο (εννοώ τα rudiments). Πάρε και ένα pad για το ταμπούρο. Παίξε και σπάστα αν θες σε ώρες μη κοινής ησυχίας. Άκου Art Blakey, Tony Williams, John Bonham, Dave Grohl και Mark Guiliana.

  Καλή Αρχή.....χωρίς τέλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Stagg TDS-8R Practice Set δεν θα το πρότεινα γιατί δεν βλέπω εγκέφαλο, οπότε δεν θα μπορείς να παίξεις με ακουστικά, να αλλάξεις διάφορα σετ και να παίξεις συνοδεία κοματιών-πολύ σημαντικό.

Σωστά και λάθος μου που δεν διευκρίνισα ότι δεν είναι ηλεκτρονικά τύμπανα αλλά ένα απλό practice. Αφού υπάρχουν ηλεκτρονικά τύμπανα σε κοντινές τιμές, φυσικά και να τα προτιμήσεις.

 

1) Αγοράζω φυσικά τύμπανα- τα πρώτα μου τύμπανα γύρω στο 2004-5 κόστισαν 350 € σαν ολοκληρωμένο σετ, με μια καλή έρευνα αγοράς θα μπορούσες εύκολα σήμερα να κινηθείς στο ίδιο ποσό αν όχι λιγότερα, καινούρια φθηνή μάρκα ή μεταχειρισμένα- επειδή έχουν τη σωστή επιστροφή σαν επιφάνειες κρούσης, αν και εφόσον αξιωθεί ο κάτοχος να τα κουρδίσει αξιοπρεπώς!

 

Έχει πρόβλημα με το θόρυβο. Όλοι προτιμάμε τα ακουστικά τύμπανα αλλά τι να τα κάνεις αν δεν μπορείς να τα κοπανήσεις;

 

 

2) Αναγνωρίζω πως η παραγωγή μουσικής είναι κάτι το οποίο έχει να κάνει με τον χαρακτήρα, το άτομο σαν μοναδικό ον, που την παράγει.

Δεν εκμηδενίζω την έννοια της διδασκαλίας, αυτό που λέω είναι πως στα στάδια που ανακαλύπτεις τον εαυτό σου από την αρχή υπό αυτές τις συνθήκες, σαν μέσο παραγωγής μουσικής, μπορεί να γίνει μάλλον αποθαρρυντικό αν ο δάσκαλος σου πει πως υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να κρατάς μπαγκέτες, να κοπανάς την μπότα, ή αντί να κάθεσαι να λιώνεις απλούς ρυθμούς από τα αγαπημένα σου κομμάτια που στην παρούσα στιγμή μπορεί να σου φαίνονται η θεωρία της σχετικότητας, πως πρέπει να εξασκείσαι πάνω σε ορισμένες ρυθμικές επαναλήψεις, μοτίβα κ.α.

 

Αν θες να γίνεις ρυθμική ή πολυρυθμική μηχανή, πήγαινε με τον δάσκαλο, αν και το πολυρυθμικό θέμα το έχουν λίγοι πάνω στη Γη, δάσκαλοι και μη.

Αν θες να περάσεις καλά και γιατί όχι να γίνεις ένα άτομο που θα δημιουργήσει τον δικό του ήχο, πάρε τα τύμπανα σου και ξεκίνα, τα παραδείγματα από drummers χωρίς να έχουν υποστεί καμία εκπαίδευση με δάσκαλο είναι αμέτρητα.

 

Ναι, αν ο ΟΡ θέλει να κάνει την πλάκα του και τίποτα παραπάνω δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεται σε δασκάλους, αν και, ακόμα κι έτσι, δεν καταλαβαίνω τι πειράζει να μάθει - μεταξύ άλλων - να κρατάει σωστά τις μπακέτες. Και ναι, υπάρχουν πολλοί και καλοί αυτοδίδακτοι μουσικοί, οι οποίοι όμως έγιναν καλοί όχι επειδή δεν έκαναν μαθήματα αλλά παρά το ότι δεν έκαναν. Και εδώ πρέπει να αναρωτηθεί κάποιος: "Έχω το ταλέντο του Buddy Rich, του Dennis Chambers, του Ian Paice κ.λπ. ή θα χρειαστώ λίγο σπρώξιμο;"

Ένας (καλός) δάσκαλος θα σου δείξει πολύ περισσότερα από όσα αναφέρεις - δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρθηκες  ειδικά στην πολυρυθμία, αφού είναι ένα μόνο μικρό κομμάτι από το "πακέτο" γνώσης ενός οργάνου - και κυρίως θα σε βοηθήσει να αποφύγεις λάθη και κακές συνήθειες που μπορεί να σε ταλαιπωρούν για χρόνια. 

 

 

Να τονίσω τη σημασία της τήρησης των ωραρίων, οι ώρες που προτείνω είναι 12-1:30 για πρωί και 7- 8:30 για απόγευμα. Δεν είναι ευχάριστο συναίσθημα να νιώθεις ότι ενοχλείς όταν παίζεις

μουσική.

 

Δεν υπάρχουν ώρες κοινής ...φασαρίας για να παίζεις ακουστικά ντραμς σε μη ηχομονωμένο κτίριο που μένουν και άλλοι. Αν δεν έχεις συμφωνήσει με τους γείτονες από πριν, το πιθανότερο είναι ότι θα συμφωνήσεις με τους μπάτσους. Εξάλλου, όπως είπες κι εσύ, πρέπει να είσαι εντελώς αναίσθητος για να κοπανάς αλύπητα ενώ ξέρεις ότι ενοχλείς κόσμο.

 

 

Αυτά από εμένα,

εύχομαι να βρεις σύντομα και άτομα να βάλουν στο δωμάτιο και ενισχυτές μαζί με τα τύμπανα, να γαργαλίσετε καλύτερα τα αυτιά από τα γερόντια επάνω!

 

Ελπίζω και εύχομαι αυτό να ήταν - έστω κακόγουστο - αστείο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα μην μπλέξεις με electronic drums με midi ήχους.

Θα διαφωνήσω εδώ, για τους εξής λόγους.

Pros

- Θόρυβος

- Ευελιξία ωραρίου μελέτης. Δεν είναι πάντα εύκολο να έχουμε κενές συγκεκριμένες ώρες, άσε που μπορεί να γουστάρεις να κοπανήσεις κάποιο βράδι.

- Ευκολία ηχογράφησης του εαυτού σου.

Υπάρχουν δωρεάν DAW και vsti, καθώς και αρκετά play along.

Ξέρεις τι είναι να παίξεις και να γουστάρεις, και μάλιστα πάνω από αγαπημένα σου κομμάτια?

Και όχι μόνο αυτό, αλλά να ακούς και τι έπαιξες μετά.

Επίσης θα μπορείς να ηχογραφείς με μετρονόμο, έτσι ώστε να ελέγχεις μετά, την εξέλιξή σου στην μελέτη σου.

 

Cons

- Αίσθηση και ήχος, όμως με ένα φθηνό ακουστικό σετ δεν θα έχεις απαραίτητα καλύτερο ήχο.

 

Ειδικά τώρα που είσαι στην αρχή θα πρότεινα κάτι εύχρηστο, και πάνω απ' όλα διασκεδαστικό, λειτουργικό και με περισσότερες δυνατότητες και επιλογές στην χρήση του.

 

Αν σου κάτσει το μικρόβιο και θέλεις να ασχοληθείς αργότερα, φυσικά θα πρέπει να πάρεις και ένα ακουστικό σετ.

Όμως τότε θα έχεις κατασταλάξει στον ήχο σου, και στο τι ζητάς από αυτό το σετ.

Τώρα νομίζω ότι είναι όλα λίγο πολύ σχεδόν το ίδιο για σένα.

 

Welcome aboard και καλό ταξίδι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω εδώ, για τους εξής λόγους.

Pros

- Θόρυβος

- Ευελιξία ωραρίου μελέτης. Δεν είναι πάντα εύκολο να έχουμε κενές συγκεκριμένες ώρες, άσε που μπορεί να γουστάρεις να κοπανήσεις κάποιο βράδι.

- Ευκολία ηχογράφησης του εαυτού σου.

Υπάρχουν δωρεάν DAW και vsti, καθώς και αρκετά play along.

Ξέρεις τι είναι να παίξεις και να γουστάρεις, και μάλιστα πάνω από αγαπημένα σου κομμάτια?

Και όχι μόνο αυτό, αλλά να ακούς και τι έπαιξες μετά.

Επίσης θα μπορείς να ηχογραφείς με μετρονόμο, έτσι ώστε να ελέγχεις μετά, την εξέλιξή σου στην μελέτη σου.

 

Cons

- Αίσθηση και ήχος, όμως με ένα φθηνό ακουστικό σετ δεν θα έχεις απαραίτητα καλύτερο ήχο.

 

Ειδικά τώρα που είσαι στην αρχή θα πρότεινα κάτι εύχρηστο, και πάνω απ' όλα διασκεδαστικό, λειτουργικό και με περισσότερες δυνατότητες και επιλογές στην χρήση του.

 

Αν σου κάτσει το μικρόβιο και θέλεις να ασχοληθείς αργότερα, φυσικά θα πρέπει να πάρεις και ένα ακουστικό σετ.

Όμως τότε θα έχεις κατασταλάξει στον ήχο σου, και στο τι ζητάς από αυτό το σετ.

Τώρα νομίζω ότι είναι όλα λίγο πολύ σχεδόν το ίδιο για σένα.

 

Welcome aboard και καλό ταξίδι.

 

    Πιστεύω παίζοντας σε electronic drums (και ειδικά σαν αρχάριος!) έχεις χάσει το 95% της φυσικότητας των drums. Τόσο ηχητικά όσο και από άποψη ενέργειας προς το όργανο (real touch on the acoustic physical instrument) αλλά και συμπεριφοράς (φυσικό rebound) της μπαγκέτας. Τα drums πρέπει να είναι φυσικά. Τόσο στον ήχο όσο και στη επαφή. Είναι σαν να κάνεις sex σα παρθένος και η πρώτη σου φορά να είναι με φουσκωτή κούκλα και όχι με γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Πιστεύω παίζοντας σε electronic drums (και ειδικά σαν αρχάριος!) έχεις χάσει το 95% της φυσικότητας των drums. Τόσο ηχητικά όσο και από άποψη ενέργειας προς το όργανο (real touch on the acoustic physical instrument) αλλά και συμπεριφοράς (φυσικό rebound) της μπαγκέτας. Τα drums πρέπει να είναι φυσικά. Τόσο στον ήχο όσο και στη επαφή. Είναι σαν να κάνεις sex σα παρθένος και η πρώτη σου φορά να είναι με φουσκωτή κούκλα και όχι με γυναίκα.

 

Σαφώς δεν είναι το ίδιο τα ηλεκτρονικά με τα φυσικά ειδικά όσο προχωράς επίπεδο.

 

Κανείς δεν θα πρότεινε ηλεκτρονικό σετ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΜΑ ΘΟΡΥΒΟΥ, αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που όλοι προτείνουν ηλεκτρονικά ώστε να μπορεί να μελετάει με ακουστικά οποιαδήποτε ώρα, με τα φυσικά δεν θα μπορεί να μελετάει καθόλου.

 

Η λύση για φυσικό σετ είναι μόνο για τη περίπτωση που δώσουν οι από πάνω το οκ στο θέμα θορύβου (που το κόβω χλωμό τα παπούδια συνήθως θέλουν ησυχία) από εκεί και πέρα θα πρέπει να ξαναπουλήσει το φυσικό σετ για να πάει σε ηλεκτρονικό σετ που μπορεί να του κοστίσει χρήμα.

 

θα του καλύψεις εσύ το χρήμα που θα χάσει για να πάει σε ηλεκτρονικά ειδικά σε τόσο στενό budget ή θα μιλήσεις εσύ όταν καλούν αστυνομία ή θα ψάξεις να του βρεις άλλο σπίτι άμα τον διώξουν?

 

Δεν πάμε σύμφωνα με το τι θα ήταν ιδανικό προτείνεις σύμφωνα με τις ανάγκες αφού γράφει ο φίλος ότι υπάρχει θέμα θορύβου ιδανικό θα ήταν να πάει σε ένα στούντιο να παίζει.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ας αφήσουμε λίγο ότι θέματα υπάρχουν και ας κρατήσω μόνο το θέμα του ποιο σετ θα ταίριαζε καλύτερα να πάρω σαν αρχάριος :3

Από την μεριά μου είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο:

- Για ηλεκτρονικά https://www.thomann.de/gr/alesis_dm_lite_kit.htm

- Για κανονικά LUDWIC CS COMBO - Τύμπανα

Εγώ πιστεύω όσο γαμάτα και αν είναι τα κανονικά από την στιγμή που θα είμαι αρχάριος και θα μαθαίνω να πάρω τα ηλεκτρονικά που θα μπορώ να παίζω όποτε θέλω, όσο θέλω και μετά από 1 χρόνο π.χ.  που θα έχω μπει και στο χώρο και θα ξέρω και 5 πράγματα παραπάνω και θα έχω μαζέψει και παραπάνω λεφτά να πάω να αγοράσω κανονικά :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς δεν είναι το ίδιο τα ηλεκτρονικά με τα φυσικά ειδικά όσο προχωράς επίπεδο.

 

Κανείς δεν θα πρότεινε ηλεκτρονικό σετ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΜΑ ΘΟΡΥΒΟΥ, αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που όλοι προτείνουν ηλεκτρονικά ώστε να μπορεί να μελετάει με ακουστικά οποιαδήποτε ώρα, με τα φυσικά δεν θα μπορεί να μελετάει καθόλου.

 

Η λύση για φυσικό σετ είναι μόνο για τη περίπτωση που δώσουν οι από πάνω το οκ στο θέμα θορύβου (που το κόβω χλωμό τα παπούδια συνήθως θέλουν ησυχία) από εκεί και πέρα θα πρέπει να ξαναπουλήσει το φυσικό σετ για να πάει σε ηλεκτρονικό σετ που μπορεί να του κοστίσει χρήμα.

Αυτό ακριβώς.

 

Έχοντας ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου σε πολυκατοικία ξέρω την πίκρα του να μην μπορείς να παίξεις στο σετ σου.

 

Εξάλλου υπάρχει και η λύση να πηγαίνεις μία-δυο φορές την εβδομάδα σε ένα προβάδικο για να αποκτήσεις επαφή με το φυσικό σετ - αφού όντως τα ηλεκτρονικά, ειδικά στις χαμηλές κατηγορίες τιμής, δεν έχουν την αίσθηση των ακουστικών - ή, αν γραφτείς σε ωδείο, να μελετάς στο σετ που θα έχουν εκεί.

 

Πάντως οι περισσότεροι ντράμερς έχουν ξεκινήσει, και σε μεγάλο βαθμό συνεχίζουν, με ένα απλό pad, το οποίο και το θέμα του θορύβου λύνει και εσύ ο ίδιος δεν κουφαίνεσαι.

 

@Markatsos: Και τα δύο σετάκια μια χαρά είναι.   

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου