Προς το περιεχόμενο

Θέλω να ξεκινήσω Ντραμς :$


Markatsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ, εντάξει τώρα σε κανένα μήνα που θα έχω μαζέψει εκεί στα 300 ευρώ θα έχω αποφασίσει τι να πάρω - πάντως τώρα αυτό είμαι σε φάση να πάρω ηλεκτρονικά και να κάνω 1 μάθημα την εβδομάδα είτε ιδιαίτερο είτε σε ωδείο :3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαλησπερα και απο μενα.Η αποψη μου (αν επιτρεπεται  :)) για το παρον θεμα ειναι απορροια μιας 38χρονης εμπειριας σχετικα με τα ντραμς.

Θα προτεινω στον φιλο μας να μελετησει τις κατωθι λυσεις α) αγορασε ενα ακουστικο φθηνο σετ για να αποκτησεις την σωστη επαφη με το οργανο.Επισης σε καθε τυμπανο τοποθετησε τα αντιστοιχα λαστιχα (pads) ωστε να περιορισεις τον θορυβο στο ελαχιστο δυνατο.Οταν θα εχεις την δυνατοτητα θα αφαιρεις τα λαστιχα και θα ακους κανονικα το σετ.β)Ξεκινα μαθηματα με εναν δασκαλο που θα σε ''φτιαξει''ετσι ωστε να αγαπησεις το οργανο η να το απορριψεις.Ειναι ολα θεμα παιδειας και αγαπης σε οποιδηποτε οργανο και να προτιμησεις.

Το συμπερασμα ειναι οτι αμα σου αρεσει το οργανο θα βρεις τροπους και χρονους να μελετας και στο σπιτι αλλα και σε στουντιο.

Η εμπειρια μου μου εχει διδαξει πως τα ηλεκτρονικα (ακομα και αυτα με τις σητες( mesh) δεν σου δινουν την δυνατοτητα να αποκτησεις τις σωστες δυναμικες πανω στο τυμπανο(α) με αποτελεσμα να  MHN φτιαξεις ποτε καλα χερια και ποδια.Πλειστα τα παραδειγματα αλλα δεν ειναι η ωρα να τα αναφερω.

Το πιο βασικο ειναι ο σωστος / τρελλος ΔΑΣΚΑΛΟΣ και η αγαπη για το οργανο.Αυτα τα ολιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου (αν επιτρεπεται  :))

Φυσικά και επιτρέπεται, αρκεί να υποβάλλετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Μέσα σε μία-δύο δεκαετίες θα έχουμε επεξεργαστεί το αίτημά σας και, αν πληροίτε  τις απαραίτητες προϋποθέσεις, θα προχωρήσουμε στην ικανοποίησή του.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, θέλω κι εγώ να ξεκινήσω ντραμς, έχω budget γύρω στο χιλιάρικο. Η ερώτηση είναι: Σε αυτά τα χρήματα που π.χ. υπάρχουν τα Alesis Crimson με mesh heads αξίζουν από άποψη αίσθησης; Ή ακόμα και σε ένα τέτοιο σετ χάνεται τελείως η αίσθηση; Θέλω κι εγώ να μην ενοχλώ και να παίζω όποτε θέλω. Επίσης θέλω να πάρω ένα σετ και να είναι αρκετά καλό ώστε να μην ξενερώσω.

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κοίτα εγώ τελικά έχω ξεκινήσει με δάσκαλο σε ωδείο και δίνω 70 ευρώ για 4 μαθήματα από μια ώρα το ένα τον μήνα συνολικά.

Επειδή δεν έχω αγοράσει ακόμα ντραμς πάω στο ωδείο όταν δεν είναι πιασμένη η αίθουσα και κάνω εκεί πρόβα που έχω συνεννοηθεί με  τα παιδιά από το ωδείο και με αφήνουν.

Πέρα από αυτό κάνω και σπίτι πρόβα πάνω σε κάτι τέτοιο Daddario HQ Real Feel ÎάÏÏιÏο ÎελέÏÎ·Ï ÎÎ¿Î½Ï 7 ARF-7GM | eNakas music που μου έδωσε ένας φίλος μου που δεν το ήθελε.

Από ντραμς θα σου έλεγα να αγοράσεις κανονικά, γιατί τα ηλεκτρονικά βγάζουν τον ίδιο θόρυβο περίπου σε όποιο σημείο  και να τα χτυπάς ή με διαφορετική δύναμη.

Και όσο αφορά τον θόρυβο υπάρχουν κάτι που μπαίνουν πάνω στα δέρματα και εξαλείφουν τον ήχο και μετράει πολύ ρε συ όπως πχ VIC FIRTH ÎάÏÏιÏο μελέÏÎ·Ï 14 | eNakas music  ;) ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ντραμς θα σου έλεγα να αγοράσεις κανονικά, γιατί τα ηλεκτρονικά βγάζουν τον ίδιο θόρυβο περίπου σε όποιο σημείο  και να τα χτυπάς ή με διαφορετική δύναμη.

 

Δεν ισχύει. Τα περισσότερα σύγχρονα ηλεκτρονικά τύμπανα, ακόμα και τα σχετικά φτηνά, είναι touch sensitive (μάλλον hit sensitive) που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις δυναμικές και - στα ακριβότερα μοντέλα - ακόμα και διαφορετική ηχητική χροιά ανάλογα με το σημείο που χτυπάς.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ίδια με τα ακουστικά αλλά, όπως έχουμε χιλιοπεί, αν υπάρχει πρόβλημα με το θόρυβο τα ηλεκτρονικά είναι η αναγκαστική επιλογή.

 

Και όσο αφορά τον θόρυβο υπάρχουν κάτι που μπαίνουν πάνω στα δέρματα και εξαλείφουν τον ήχο και μετράει πολύ ρε συ όπως πχ VIC FIRTH ÎάÏÏιÏο μελέÏÎ·Ï 14 | eNakas music  ;) ;D ;D ;D

 

Δυστυχώς δεν έχουν φυσική αίσθηση, κυρίως στην επαναφορά (rebound) που είναι πολύ μικρή σε σχέση με το κανονικό δέρμα, ειδικά στο ταμπούρο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου