Προς το περιεχόμενο

Eχετε hi-fi ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι στα αυτιά μου ο ηχος που ζητάω απο "ενα σύνολο"καλό ενισχυτή ωστε να παίξει τρέξει σωστά  2 ηχεία δαπεδου 2 δρόμων στα 88 -91 db Sensitivity  σε 2 μετρα απόσταση ακρόαση σε αυτά τα λεφτά δεν βρίσκω, δεν θα ηθελα να παρω κατι φθηνό γιατί μετα δεν θα μπορώ να το ξεφορτωθω, ενισχυτές υπαρχουν καποια καλά κομματια xinkak 6200 /roter 1582 και HB300, ο janis orchestra στα 50w ανα καναλι , εχω εντοπίσει καποια vintange samsui αν τα ξερει κανεις αλλα μονο ebay και τώρα με το καπιταλ κοντρολ ειναι δύσκολα , Επίσης τα μικρά ηχεία εκτος που θελουν βάσεις κουράζουν και δεν εχουν ογκο , επίσης ο χώρος ειναι 25 30  τ.μέτρα

 

Προορίζετε για jazz, blues και ηχεία ημουν ετοιμος να παρω ρα artemis της audio spectrum αλλα ξενερωσα με την εμφανιση τελευταία στιγμή..  Γιαυτό λοιπόν αν ειναι κανενας μερακλής ας φωτήσει λίγο το τοπίο για ηχεία μεχρι 2500 ευρώ οχι ενεργά οχι βιβλιοθίκης όχι παρα πολυ υψιλο Sensitivity. Ευχαριστώ δεν ειμαι audio freaks ειμαι ανοιχτος σε απόψεις και ιδεες .

 

Αυτά όλα γιατί τα γράφεις?

νομίζεις ότι ισχύουν?

μήπως τα διάβασες κάπου και τα αναπαράγεις χωρίς να ελέγξεις?

το διαδίκτυο είναι γεμάτο μπαρούφες.

Ποιός σου είπε ότι τα βάσης (και όλα) κουράζουν, ή ότι δεν είναι για 25 μέτρα (σιγά το χώρο).

Γιατί να μην ξέρει ο κόσμος τα sansui.

Και σιγά μην βρείς την λύση που θες με παλιό sansui.

Υπάρχουν ηχεία κάτω από 2000 που ξεσκίζουν στα 25 μέτρα.

Όπως επίσης και ενεργά στα ίδια λεφτά που κάνουν άλλα με ετικέτα στις 5000 να θέλουν να κρυφτούν....

 

Πολύ γενικεύεις και τα ρίχνεις όλα σε ένα τσουβάλι και ό,τι βγεί.

 

Τι σημαίνει μερακλής να σου πει?

Θα πάς να δώσεις 5 χι επειδή στο είπε ο κάθε τυχαίος μερακλής στο νετ?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tolis_Montana το θρεντ δεν βγάζει νόημα μετά την τροποποίηση του αρχικού... γενικά δεν έβγαζε νόημα αλλά τώρα τα έκανες χειρότερα  ::)

 

Ξεκινάς με αναφορά στα  samson 65A resolv ότι βγάζουν φύσημα στην είσοδο xlr και ότι γενικά δεν είσαι ικανοποιημένος από το σετάπ γενικά pc-κάρτα ήχου-μόνιτορ και μετά κάνεις αναφορά σε ηχεία των 5,000ε για να παίξουν με sansui που οι sansui φοβεροί ενισχυτές 70s δεν λέω και εγώ έχω τον au117 και παίζω τα diamond 9.4 αλλά είναι για 50W/κανάλι στα 8Ω που να κλάσει το μπε-εμ-βε (B&W).

 

οπότε ή κάνε ένα θρεντ να μιλήσουμε για τα samson ή κάνε ένα για hi end στα 5,000 γιατί στα 5 δεν είναι hi fi είναι hi end υπάρχουν λύσεις και από τσακιρίδη  λάμπα powerhouse και mark levinson λεφτά και όρεξη αν έχεις....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δίκιο τα εκανα σκ@τα με τον γραπτό μου λόγο έχεις απόλυτο δίκιο λοιπόν ας ξεχασουμε τα studio monitor.  Θελω να ακουω σε χαμηλες εντάσεις κυρίως jazz lounge μουσική απο την πολυθρονα μου  και θελω την χροια της λάμπας , ενισχυτές που μου άρεσαν ειναι οι samsui , Jadis Orchestra Reference και αρκετοι κινεζικοι οπως Mingda 368-BSE , αλλα και υβριδικοί οπως ο xindak 6200 , καποια πολονικα Minas Anor Studio 16 Hertz οσο αφορά τα ηχεία , επίσης τα b &w 804 που ενταξει δεν μπορώ να διαθεσω τόσα λ7 δυστηχώς και επίσης ενδιαφέρον είναι και τα audio spectrum αν και η εταιρία εκλεισε , ενδιαφερον ηχείο το αρτεμης  άλλα  καθολου ομορφο κυρίως το πρόβλημα μου ειναι να βρώ ενα ηχείο κάτω απο 90 db ευαισθησία και το πολύ 2 δρομων μέχρι 1800 αντε βαριά 2κ..  :D

Αυτά όλα γιατί τα γράφεις?

νομίζεις ότι ισχύουν?

μήπως τα διάβασες κάπου και τα αναπαράγεις χωρίς να ελέγξεις?

το διαδίκτυο είναι γεμάτο μπαρούφες.

Ποιός σου είπε ότι τα βάσης (και όλα) κουράζουν, ή ότι δεν είναι για 25 μέτρα (σιγά το χώρο).

Γιατί να μην ξέρει ο κόσμος τα sansui.

Και σιγά μην βρείς την λύση που θες με παλιό sansui.

Υπάρχουν ηχεία κάτω από 2000 που ξεσκίζουν στα 25 μέτρα.

Όπως επίσης και ενεργά στα ίδια λεφτά που κάνουν άλλα με ετικέτα στις 5000 να θέλουν να κρυφτούν....

 

Πολύ γενικεύεις και τα ρίχνεις όλα σε ένα τσουβάλι και ό,τι βγεί.

 

Τι σημαίνει μερακλής να σου πει?

Θα πάς να δώσεις 5 χι επειδή στο είπε ο κάθε τυχαίος μερακλής στο νετ?

οχι φυσικά αυτό το μπατζετ μπορώ να διαθεσω αλλα γενικα οσα ηχεία μου εκαναν κλικ στο αυτί ολα ηταν πανω των 3,000 να πω την μαυρη αλήθεια , ποιο πολύ με ενδιαφέρει ο ογκος και η χροια και εχω την ιδέα(?)  οτι εχουν πολυ καλυτερο ογκο  τα μεγάλα ηχεία απο τα μικρότερα παρολαυτα για πες μου κανενα ηχείο που κανει να ντρεποντε ηχεία οπως το b&w , ο ορφέας , τα Tanoy τον 5000  με ζεστό και γλυκό ήχο  , πολυ θα χαρώ αν υπαρχουν τετοια ηχεία κατω απο 2κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδήποτε ενεργό ηχείο, ποιότητας (δηλαδή στο χιλιάρικο ανά μονάδα) θα σου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα από 804 με τους ενισχυτές που σου αρέσουν.

Διότι δεν κάνουν για τα ηχεία αυτά.

Τα μεταξωτά βρακιά ξέρεις τι θέλουν.

Αυτά τα ηχεία θέλουν ενισχυτές με επάρκεια ισχύος και οδήγησης.

Όταν ήδη μιλάς για Ορφέα, καταλαβαίνει κανείς ότι θέλεις πολύ μπάσο.

Τα 25 τμ αν δεν είναι προσεγμένα σε συμμετρία, έπιπλα και διάταξη θα μπουμάρουν και θα ακούς δωμάτιο αντί για ηχεία.

Ενα ηχείο με 6.5άρι θα είναι σίγουρα με καλύτερο έλεγχο.

 

Από την άλλη με ένα καλό ζευγάρι μόνιτορ λύνεις άπαξ δια παντός το θέμα ενίσχυσης και σχετικού ματσαρίσματος.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα hi end ηχεία χρειάζονται και high end ενισχυτές και πηγές από super audio cd και πάνω + υψηλής ποιότητας καλώδια για να αποδώσουν  γενικά μπορεί να φύγει το μπάτζετ πολύ εύκολα.

 

Η δικιά μου η πρόταση είναι να πας σε προενίσχυση λάμπας τελικό τρανσίστορ και ένα ηχείο εκεί γύρω στα 800πχ τα Wharfedale εμένα μου άρεσαν πολύ με αξιόλογες πηγές ήχου και καλό στήσιμο ώστε να βρεις το σωστό σημείο στο δωμάτιο.

 

Το mix & match ενισχυτή-ηχείου δεν είναι κάτι που μπορεί να λυθεί από εδώ διότι χρειάζεται ακρόαση δικιά σου ώστε να σου κάτσει καλά στο αυτί εσένα, προτάσεις μπορούν να γίνουν αλλά την τελική απόφαση θα την πάρεις μόνο εσύ.

 

Γιατί δεν κάνεις μια βόλτα ΑΘήνα  αγορά να πάρεις κάποιες προτάσεις, υπάρχουν καταστήματα και οι άνρωποι του ήχου είναι αρκετά εξυπηρετικοί και γνώστες αν τους εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις θα σου βρουν κάποια λύση με ένα καλό μπάτζετ.

 

Μη κολάς στα hi end κατέβα λίγο επίπεδο και άσε τα orfeas και nautilus ήσυχα εκεί που είναι και μη γράφεις samsui δεν είναι samsung sansui γράφεται ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης ένας παλιός sansui ακόμα και οι πιό ισχυροί που βγήκαν ποτέ, δεν μπορούν να οδηγήσουν ναυτίλους.

Ο κόσμος να χαλάσει.

 

Δεν το συζητώ είναι πανέμορφοι, αν τους βρεις και αν είναι συντηρημένοι (διότι μετά από 35 χρόνια θέλουν απίστευτη συντήρηση)  αλλά βασικά θα προσφέρουν οπτική ικανοποίηση και θα πρέπει να υπερισχύει η νοσταλγία της hiend ακρόασης.

Πού όντως κάποιες φορές είναι πολύ πιό ισχυρή.

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αγαπητέ Tolis_Montana, δεν θα μπω ιδιαίτερα στην κουβέντα (με εξάντλησες στο προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει 8) ) αλλά θα κάνω (αν μου επιτρέπεις) έτσι ένα περασματάκι κυρίως για να μου λύσεις μια μεγάλη απορία που μου δημιούργησες (αν δεν τρολάρεις δηλαδή)...

 

κυρίως το πρόβλημα μου ειναι να βρώ ενα ηχείο κάτω απο 90 db ευαισθησία και το πολύ 2 δρομων μέχρι 1800 αντε βαριά 2κ..  :D

 

με ποια λογική...για ποιον λόγο?...

 

 

ΥΓ. πληροφοριακά τα  804 μπορεί να διαθέτουν πολύ καλές χαμηλές αλλά μεσαιο-υψηλά δεν είναι αντάξια του κόστους τους... αναλόγως και η συχνοτική ισοροπία τους είναι "απογοητευτική" για το επίπεδο που επιλέχθηκε από την μαμά B&W να παίξει...

 

ΥΓ2. τέλος αν όντως

 

Θελω να ακουω σε χαμηλες εντάσεις κυρίως jazz lounge μουσική απο την πολυθρονα μου

 

τότε (φιλική συμβουλή) κράτα τα λεφτά σου για προίκα της κόρης σου αν έχεις...  ;) :) θα πιάσουν περισσότερο τόπο και εσύ σίγουρα θα βολευτείς ΑΝΕΤΑ με κάτι από ότι οι φίλοι μου σου προτείνουν παραπάνω...

 

αν δεν με πιστεύεις πήγαινε άκου τα πτωχά πλην τίμια Monitor Audio Bronze 5 των 700€ ας πούμε και σύγκρινε τα ΜΟΝΟ σε χαμηλές εντάσεις με οποιοδήποτε από αυτά των 3000plus και μετά έλα να μου πεις... θα με συμπαθήσει κι ο μέλλων γαμπρός σου... ;D

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην μου τα φάει ο γαμπρός μου  ;D , πάνω που αρχισα να κοιτάω για ηχεία βάσης τα εψαξα λίγο και ακούγετε μια χαρά το μικρό Monitor Audio Bronze 2 , αν και το αγαπημενο μου "μικρο " ειναι το

Pmc twenty 22 αλλα η διαφορά τιμής ειναι εξωφρενική , μπορώ να ακουσω καπου αυτα τα ηχεία ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου