Προς το περιεχόμενο

μπορώ να επεμβω στο line του Zoom R16?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα λοιπόν βρήκα την όρεξη να παίξω λίγο με το ζοομ και να δώ αν τελικά αξίζει τα λ7 του αυτό το μηχάνημα που έδωσα, παλιότερα ηχογραφούσα μπουζούκι με μια onyx satellite το παλιοτερο μοντελο ισως ειχε τους Cirrus Logic AD/DA converters with 114dB dynamic range (A-weighted) προενισχυτές που εχει το καινουργιο μοντελοδεν είμαι σίγουρος  και το αποτέλεσμα ηταν φανταστικό σε συνδιασμό με το πυκνοτικο που χρησιμοποιούσα το akg 220 percecion αλλα λόγο οτι καηκε η μια προενισχυση και οτι δεν υποστιριζε πλεον driver παρα μονο για xp εμεινε στην αποθίκη.. 

Σημερα λοιπόν προσπαθησα να συνδεσω καρφί το πυκνοτικό στο ζοομ αλλα και πάλι ειναι πολύ κακή η ποιότητα σε σχέση με την παλιά  mackie μου..  εκανα και μια προσπαθια με τα ενσωματομένα μικροφωνα αλλα δυστηχως δεν φαινετε  να εχει πολυ ευαισθησία το mic του zoom..  μετά λέω αντε  μια τελευταία προσπάθεια να συνδεσω το μικροφωνο με xlr στον προενισχυτή της mackie και μετά στο line του ζοομ με καρφί ομως γιατί δεν ειχα αλλο xlr  αλλα παλι η ποιοτητα πολύ κακή και πολύ φοβάμαι οτι δεν ειναι καθαρο το line του zoomR16  αλλα σαν ποντεσιομετρο που επάνω εχει και gain /mic /line και διαλέξεις και ισως ενω το σήμα ερχετε καλό περναει απο τους pre του zoom και μετά το χάος..  καταλαβαίνω οτι το μηχανημα  ειναι για πρόβες  αλλα με βολευει επιδει θελω να γραφω σε αλλο χωρο εκτος του pc  μπορω να κανω καποιο είδους μετατροπή στο καναλι του zoom  δηλαδή να παρακαμψω τους pre και το οποίο να δέχετε μόνο το σήμα που θα το στέλνω απο την παλιά μου κάρτα χωρίς να το αλλοιώνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το Zoom δεν έχει ψηφιακή είσοδο, τα περιθώρια είναι στενά. In other news, έριξα μια ματιά και η κάρτα ήχου σου υποστηρίζει μέχρι και τα windows 7, αν σε βολεύουν ξηγήσου.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου