Προς το περιεχόμενο

Ηχεία μόνιτορ Yamaha MS-P5 vs Genelec 8020A


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να κάνω τη τρέλα και να πάρω ένα σοβαρό ζευγάρι αυτοενισχυόμενα ηχεία μόνιτορ.

Μικρές διαστάσεις αλλά όχι ψόφια από ένταση, ή ακουστικό φάσμα.

Το μήνα που μας πέρασε, πήγα στην Θεσσαλονίκη στην Info-system Helexpo.

Εκεί είδα τα Genelec 8020A από κοντά , δεν έπαθα πλάκα με την απόδοση τους, γιατί στο περίπτερο που τα είδα έπαιζαν πολύ χαμηλά, για να μην ενοχλούν λέει τα αλλά περίπτερα .

Τέλος πάντων την πλάκα μου, την έπαθα με την τιμή τους, δεν είχα ρωτήσει ποτέ μέχρι τότε τιμές για ηχεία αυτού του τύπου. (250 ¤) ..

Και από το σοκ που έπαθα , δεν πήρα ούτε την κάρτα τους , και τώρα που συνήλθα, δεν ξέρω ούτε πως λέγετε αυτός που τα πουλάει .

 

Στην πορεία βλέπω τα Yamaha MS-P5 στα 300¤ το ένα, σε ένα κατάλογο του ΝΑΚΑ, και μου έκαναν κλικ.

Tweeter Τιτανίου, ίδιο σουλούπι με τα Genelec, και κατά 50 ¤ ακριβότερα από τα Genelec.

 

 

Για δώστε μου τα Φώτα σας .. :)

 

Και για να μην χαθούμε, θα πω ότι θέλω γνώμες για τα συγκεκριμένα ηχεία.

Ηχεία υπάρχουν πάμπολλα.

Η κατηγόρια αυτοενισχυόμενα μικρά είναι συγκεκριμένη, και οι επιλογές όχι και τόσο πολλές στα καλά ηχεία.

 

Βέβαια να πω την αλήθεια γέρνω πολύ προς τα Yamaha MS-P5, διότι ήδη έχω τέσσερα μικρούλια (10W RMS) αυτοενισχυόμενα Yamaha YST-MS20 , και παίζουν εδώ και δέκα χρόνια, αλλά γεράσανε, και πρέπει να ξεκουραστούν.

Είμαι ικανοποιημένος από όνομα Yamaha ηχεία μέχρι σήμερα, το θέμα είναι ότι είναι πολλά τα λεφτά για τα καινούργια , και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να την πατήσω.

 

Υστερόγραφο.

Τα Ηχεία θα μπουν δίπλα από οθόνη 19” Αναλογική , σε απόσταση αναπνοής !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα genelec 8030 είναι απίθανο να τα πουλάει 250ευρώ το ένα.

τελευταία φορά που κοίταξα κόστιζαν 850-1000 ευρώ το ζεύγος.

τα 8020 απο την άλλη,μπορει...

 

τα msp5 ,τα είχα και μπορώ να πω πως ήταν απολύτως αξιοπρεπή ηχεία (εχμ,μόνιτορς θέλω να πω :oops: ) αλλά τπτ παραπάνω.

ένταση μέχρι να πονέσουν τα αυτιά σου & μπάσο (ή καλύτερα,ψευδαίσθηση μπασου) ικανοποιητικό για το μέγεθος τους.

το δυνατό τους σημείο ήταν αναμφίβολλα οι μεσαίες,άκουγες τα πάντα ανάμεσα στα 200-3000hz,απο κει και πάνω θα μπορούσες να τα χαρακτηρίσεις (επιεικώς) κουραστικά,οι ψηλές "έξυναν" αρκετά...

σαν monitors και αν σε απασχολεί μόνο πως θα μεταφράζονται οι μίξεις σου θα τους έβαζα έναν πολύ καλό βαθμό.απο την άλλη,αν θες να ακους και commercial releases ,σαν all around ηχείο θα τους έβαζα βαθμό κάτω απο τη βάση.

 

τι μουσική θα ακούς κυρίως?

έχει περάσει απο το μυαλό σου να κάνεις τις αγορές σου απ το εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσικη που ακουω ειναι Pop – Ελαφρυ Ροκ μπαλαντες , και instrumental –Γιαννη – Μισελ Jare , ελαφρα πραγματα..

 

Ναι με ενδιαφερη να εχω ενα καλο ηχο, και για τα MP3, αλλα και γενικοτερα να εχω εναν καλο ελενγχο, με τα VST sto Cubase .

 

Οσο για τα msp5, σιγουρα ξυναν τα πριμα ??

Αυτα εχουν tweeter στα 40 ΚΗz, και τα επελεξα με την παιδικη λογικη, οτι θα πεζουν ιδιετερα ξεκουραστα τις υψηλες, οπου στην πραγματικοτιτα δεν ανεβενουν πανω απο τα 11ΚΗz , στο αυτακι μας, κατα την ταπεινη μου γνωμη, παντα.

 

 

αγορές σου απ το εξωτερικό.... Απαπαπαπαπα

Καηκα μια φορα με το τελωνειω, για εναν φωτογραφικο φακο που πηρα απο Αμερικη, και δεν την ξαναπαταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε maze.

Για το ενα μιλαμε.

 

Και ναι ισως να εκανα λιγο λαθος με το μοντελο απο τη genelec και να ειναι το 8020. .. Το διορθωσα... το ποστ

 

Συνολο στα genelec 500¤

Συνολο στα Yamaha 600¤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι έξυναν τα ψηλά δε το συζητώ.βέβαια έχουν switches πίσω κι απο κει μπορείς να τα χαμηλώσεις αλλά και πάλι είναι κουραστικά.

 

στα ροκ κομματια δεν ακούγονται και τόσο καλά,το καλύτερο τους "πρόσωπο" το δείχνουν σε electro-pop κομματακια χωρίς υπερβολικό μπάσο.

 

είναι καλή αγορά,εγώ οταν τα αγόρασα τα βρήκα πολύ καλύτερα απο διάφορα krk,event,behringer,fostex,maudio κλπ στα ίδια λεφτά.

 

απο την άλλη πιο έξυπνη αγορά θα ήταν να πάρεις τα μικρούλια τα genelec 8020 και αργότερα όταν θα έχεις την οικονομική άνεση να πάρεις και ένα sub.και μη σε ξεγελάει το μικρό μέγεθός τους,κατεβαίνουν το ίδιο χαμηλά με τα msp5.απλά για λογους marketing η yamaha λέει πως φτάνουν στους 50 κύκλους (-10db 8O ) ενώ η genelec στους 65 (-3db).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλώντας για χαρακτηριστικά , επειδή είμαι στην φάση αγοράς 'οικονομικού' monitor πρόσεξα τα TASCAM VLX5 (γύρω στα 290€ το ζευγάρι) ->http://www.tascam.de/en/vl-x5.html.

 

Τα έχει ακούσει κανείς !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγοράσεις ηχείο αν δεν το ακούσεις.

 

Αφού το αγοράσεις, αν δεν σου αρέσει, η διαδικασία αντικατάστασης είναι πολύ ψυχοφθόρα.

 

Το ότι ακούγεται ενοχλητικό στα αυτιά του spirou, μπορεί να σημαίνει ότι στα δικά σου αυτιά το MSP5 ακούγεται το ίδιο ή και παραπάνω ενοχλητικό ή και καθόλου.

 

Προσωπικά, θα εμπιστευόμουν περισσότερο ένα ηχείο GENELEC παρά ένα Yamaha. Μέχρι τώρα τουλάχιστον απ'όσο ξέρω η Yamaha είναι γνωστή για τα δύστροπα της ηχεία παρά ως η αγαπημένη brand των μουσικών.

 

Ύστερα, προτιμώ την ειλικρίνεια του να δηλώνει κανείς ότι, ξέρεις κύριε μέχρι 65Ηz σου δίνω, μετά κάνε εσύ το κουμάντο σου.

 

Από το monitor σου, αν είναι το μοναδικό σου ηχείο για ακρόαση μουσικής, θα ήθέλες να αναπαράγει απολαυστικά μέχρι ενός σημείου και τις ολοκληρωμένες παραγωγές. Στο κάτω κάτω αυτές θα ακούς μέχρι να μάθεις την συμπεριφορά του στον χώρο σου...

 

Όσο για τις αγορές από το εξωτερικό, από Αμερική δεν θα συμβούλευα σε κανέναν να αγοράσει, εκτός και αν πήγαινε ο ίδιος ή κάποιος γνωστός του. Από Ευρώπη όμως τα πράγματα είναι πιο απλά και εγώ μέχρι τώρα έχω κάνει αρκετές αγορές απο DV και Thomann και είμαι 100% ευχαριστημένος.

 

Στο θέμα των ηχείων που θέλουν μια Α μεταχείριση μέχρι να έρθουν στο δωμάτιο σου, ίσως να το σκεφτόμουν καλά και να τα έπαιρνα απο τοπικό αντιπρόσωπο με μια γενναία έκπτωση γιατί οι αρχικές τιμές τους δεν είναι σοβαρές...

 

Review (θετικό απ'όσο θυμάμαι) για τα Tascam ψάξε και θα βρείς στο Noiz.gr.

 

Καλές αγορές,

 

GH

 

ΥΓ. Από τις περιγραφές του Spirou (hola!) τα MSP5 μου ακούγονται ως ηχεία για να μιξάρεις σποτάκια για το ραδιόφωνο παρά Full Frequency Range πρόγραμμα.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου