Προς το περιεχόμενο

Ηχεία μόνιτορ Yamaha MS-P5 vs Genelec 8020A


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω τα έχω κοντά στην οθόνη και δεν έχω πρόβλημα. Ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι το elina' date=' www.elina.gr και τα έχει στα 248 + 47 ο φπα άρα 295 Ευρώ. Επίσης τα έχει και το www.musicorama.gr στο Ηράκλειο Κρήτης στα 279 (μαζί με φπα) + μεταφορικά (5 ευρώ ταχυδρομείο ή 25 courrier). Πάντως πήγαινε να τα ακούσεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Αντιθέτως μπορεί και να κερδίσεις 8)[/quote']

 

... τα αγόρασα απο την Κρήτη την Δευτέρα. Τα περιμένω κατα το τέλος της εβδομάδας ! Τα ακουσα σε ένα φιλαράκι και είναι πραγματικά διαμάντια (ιδίως αν συγκρίνεις και το κόστος). Θα με βοηθήσει να τα σετάρουμε ... ή να σετάρουμε στον χώρο μου, κάτι που είναι δύσκολο διότι το home studio μου είναι σε σοφίτα με πολλές γωνίες απο τοίχους μέχρι και την σκεπή (με κλίση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Loizos

 

Ναι , κατεβασα τα PDF, να τα δω και αυτα, μου αρεσε που εχουν περισοτερα ρυθμιστικα προσαρμογης απο καθε αλλο active.

 

Κατι μου λεει, οτι Tascam = Panasonic ?

Κατι τετοιο θυμαμε απο τα νιατα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loizos

 

Ναι ' date=' κατεβασα τα PDF, να τα δω και αυτα, μου αρεσε που εχουν περισοτερα ρυθμιστικα προσαρμογης απο καθε αλλο active.

 

Κατι μου λεει, οτι Tascam = Panasonic ?

Κατι τετοιο θυμαμε απο τα νιατα μου.[/quote']

PCMAN

 

ακου τι λέει ο Loizos. Ακουσε τα εάν μπορείς. Προσωπικά άκουσα το MS-P5 και τα ESI στον Νάκα, τα M-AUDIO Studiophile BX5a και τα TASCAM σε φίλους. Ισως λόγο ηλικίας ή επειδή εχω δεί πολλά έχω κουφαθεί λίγο μου άρεσαν τα ESI περισσότερο απο τα MS (!?). Θα προτειμούσα τα BX8a απο τα BX5a αλλά όχι για τα 440€ που κοστίζουν. Θεωρώ τα TASCAM ακουστικά πολύ καλύτερα (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα) και φυσικά το value for money είναι υπερ τους 300%. Τα TASCAM τά άκουσα σε μία ίδια κάρτα ήχου με την δικιά μου και σε προσεγμένο χώρο.

 

Καλη τύχη με την επιλογή σου. Πιστεύω ότι εκτός απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι περισσότερο προσωπική αποψη το τι ακούει ο καθένας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει, οτι Tascam = Panasonic ?

Κατι τετοιο θυμαμε απο τα νιατα μου.

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Η Tascam ειναι θυγατρική της Teac.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμε καλα, αλλα σχεδον θα το υπεγραφα οτι 10 χρονια πισω η Τascam ηταν η επαγγελματικη γραμμη της Panasonic .

 

Tελος παντων, ας μη χαλιωμαστε για τετοιες λεπτομεριες.

 

 

Ααααα να σας πω και ενα ωραιο.. Σημερα ανακαλυψα και εγω τον Θωμα.de

Ναι ναι , τωρα καταλαβα τα υπονοουμενα για αγορες απο εξω .. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία η TASCAM ήταν (είναι) ένα τμήμα της TEAC (απο το 1953). Στην Αμερική έγινε η TASCAM (TASC AMerica corp.) το 1971 για να καλύψει την εκεί αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από κάμποσο ψάξιμο βρήκα κάποιες πιθανές εξηγήσεις για των θαυμασμό που έχουν αρκετοί φίλοι, για τα TASCAM VL-X5 .

 

Και ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

1) Οι καμπίνες από τα TASCAM VL-X5, και τα κατά πολύ ακριβότερα Dynaudio BM5A , έχουν το ίδιο μέγεθος, παρά ένα και μισό εκατοστό .

Συμπέρασμα , όμοια λίτρα αέρα , άρα όμοια συμπεριφορά., λόγο καμπίνας.

 

2)Ο σχεδιασμός της καμπίνας TASCAM VL-X5, η διαρρύθμιση των μεγαφώνων, αλλά και οι τρύπες (εξαγωγές αέρα), είναι φωτοτυπία από το μοντέλο

GENELEC 1030APM , ένα ηχείο που στον Thomann κοστίζει 775 ¤ το ΕΝΑ !!

 

3) Το Soft-Dome-Tweeter ( Tweeter Μαλακού θόλου – αλά Ελληνικά).

H Tascam, βάζει ¾ της ίντσας η (19 mm), το μικρότερο μεγέθους, από τον ανταγωνισμό (με 5 ίντσες LF).

 

Yamaha MS P5 - βάζει τιτάνιου 1 ίντσα

 

Dynaudio BM5A - βάζει Soft dome (Όμοια σχήμα με το μεταξωτό, διαφορετικό υλικό) με ψύξη υγρού, 1.1 ίντσες

 

Η GENELEC DS8020a - 19 mm (3/4") metal dome ( Έτσι απλά το γράφουν μέσα στο PDF ) .

Που όμως συνοδεύετε από 4 ίντσες LF !

 

Για την πιθανώς καλή συμπεριφορά των TASCAM στις χαμηλές η απάντηση βγαίνει από μόνη της , ο κλέψας, του κλέψαντος!!

 

Όμοιες καμπίνες και οι τρεις σε απόδοση συχνοτήτων.

TASCAM VL-X5 Frequency Response: 45 Hz - 22kHz ±3dB

Dynaudio BM 5A Frequency Response: 50 Hz - 21 kHz ±3dB

GENELEC 1030APM Frequency Response: 52 Hz - 20 kHz ±3dB

 

Πάμε παρακάτω, όσο αφορά για τα Dome Tweeter.

Εδώ η TASCAM διάλεξε το μετάξι.

Τα φράγκα ήταν πολλά για να βάλουνε κάτι πιο ποιοτικό.

Το μετάξι από την άλλη, είναι μια καλή μέση λύση ως ποιότητα υλικού, τουλάχιστον δεν είναι απλό χαρτόνι, και από την άλλη , η Κίνα είναι γεμάτη από μεταξοσκώληκες.

 

Τέλος για τις διαφορές στα ηλεκτρονικά, εσωτερικούς ενισχυτές, δεν το ψάχνω και πολύ, διότι όλοι πάνω κάτω είναι πανομοιότυποι.

40W στα 4Ω η 20W στα 8Ω ?

Το 20W στα 8Ω, είναι πιο τίμια περιγραφή κατά την γνώμη μου, εφόσον οι παραπάνω τιμές είναι όμοιες απο μαθηματική προσέγγιση.

 

Βέβαια κάποιοι προσπαθούν να ξεχωρίσουν αλλάζοντας απλά τις λέξεις.

Η Genelec αναφέρει τους ενισχυτές τις ως Active-Crossover , το οποίο είναι το ίδιο ακριβός πράγμα με το Bi-Amp (δηλαδή δυο ενισχυτές ).

 

Συμπερασματικά όλοι οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν την ίδια συνταγή στα ηχεία τους (λίτρα αέρα και όγκο) , εκτός από την Genelec.

Η οποία καταφέρνει πραγματική οπτική σμίκρυνση.

 

Genelec, 8020A βάθος μόλις 14 εκατοστά

Yamaha, MS P5 βάθος 20 εκατοστά.

Tascam, βάθος 30 εκατοστά.

 

Τέλος ένα άλλο που με απασχολεί είναι το πόσο επιτυχημένα ψύχονται οι εσωτερικοί ενισχυτές? Τα Tascam VL-X5 δεν έχουν εξωτερικές ψύχτρες !! (Δεν φέρνω την καταστροφή απλά διατυπώνω μια επιφύλαξη). (Tα Yamaha έχουν εξωτερικές ψύχτρες). (ενώ τα Genelec χρησιμοποιούν ως ψύχτρα την ίδια την καμπίνα τους η οποία είναι από αλουμίνιο !(Προφανώς ) .

 

Προσωπικά, θα πάω να κλείσω ηχεία σε ένα μήνα από σήμερα, έτσι υπάρχει ο χρόνος για να ακούσουμε μερικές ακόμα γνώμες και κριτικές από μουσικούς .

Αλλά πέρα από εμένα είναι καλό να κάνουμε μια φρέσκια ανασκόπηση της αγοράς .

Χριστούγεννα έρχονται ..

 

Φιλικά Κυριάκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ο κυβος ερηφθη.

 

Genelec και πασεις Ελλαδος. :lol:

 

Τα βρηκα στο note2.com Εξαρχεια 200¤ χωρις ΦΠΑ το ενα.

Τρομερη τιμη !!

Ο φιλος ομως δεν μπορει να κανει δοσεις σε καρτα !

Προσπαθω τωρα να τα παρω απο αλλον εμπορο ενδιαμεσο, ετσι ωστε να μου κανει δοσεις, απλα θα μου στοιχησουν κατι παραπανω.

Ενα ποσο 30-40¤ στο ζευγαρι.

Για να δουμε θα πιασει το κολπο ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμολογιση των Genelec ειναι ενα παιχνιδι για γερα νευρα.

Τις καλυτερες τιμες εκτος Ελλαδας τις βρηκα στην Ιταλια.

Εκανε εκθεση το καλοκαιρι που μας περασε στην Ιταλια η Genelec.

Και ετσι οι Ιταλοι εχουν φρεσκες χαμηλωτερες τιμες, ακομα και απο τους Γερμανους !! Τους μεγα στοκατζιδες. :)

 

200¤ + 16% Ιταλικο ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

tascam και πάλι tascam. Οχι ότι τα genelec δεν γαμ.... αλλά γιατί κατέληξες εκεί; και πάνω από όλα δεν συμφωνώ με το ότι θεωρείς τα Tascam, μία εταιρία αρχαία και επιτυχημένη σε κάθε τομέα μουσικής (ας μην πιάσουμε την teac στην οποία ανήκει) μια αντιγραφή των genelec. Σαφώ ςκαι είναι στο ίδιο επίπεδο και κατηγορία, με την διαφορα οτι τα tascam είναι καλύτερα σε όλα τα τεχνικά τους (ίσως το μετάξι δεν είναι αλλά όκ). γιατί τα αποπέρνουμε.;; Δεν νομίζω ότι τυχαία θεωρούνται best monitor 2006..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου