Προς το περιεχόμενο

Esedisimos - Drum duet challenge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες πηγαίνοντας για το καθιερωμένο μάθημα στο ωδείο ο δάσκαλός μου μού έδωσε αυτό εδώ το challenge και αυτή την ευκαιρία να μελετήσω σε φάση drum duet.

 

Το κομμάτι (πολύ μελωδικό κατά τη γνώμη μου) είναι αυτό:

 

 

Το βρήκαμε σε pdf μορφή και σας την παραθέτω. Νομίζω είναι μια καλή εξάσκηση για όλους μας να δοκιμάσουμε είτε την πάνω γραμμή είτε την κάτω. Η πάνω γραμμή αφορά το δεξιό ταμπούρο στο βίντεο (το πιο ψηλό τονικά) και η κάτω το δεύτερο που είναι πιο χαμηλά κουρδισμένο. Στο τέλος της πρώτης σελίδας-αρχή δεύτερης υπάρχει σόλο του 1ου ταμπούρου ενώ το δεύτερο παίζει το ίδιο πράγμα που βρίσκεται στις επαναλήψεις. Όμοια και στο μέτρο 30 όπου το πρώτο ταμπούρο παίζει ρούλο συνεχόμενο και το δεύτερο σολάρει.

 

Ακούω γνώμες.  :)

 

 

2_Esedisimos.pdf

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες την παρτιτούρα; Εντάξει δεν είναι τραγικά δύσκολο αλλά είναι καλό challenge!  8)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν ειναι δυσκολο αλλα εχει καποια σημεια που θελουν προσοχη. οι "φρασεις" ομως που σχηματιζονται ειναι πολυ παιδικες λες και το εγραψε καποιος αρχαριος. αμα το μαθεις καλα απλωσε το σε ολο το ντραμσετ ισως γινει πιο ενδιαφερον  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι!Και κατα την γνώμη μου δεν είναι και τόσο παιδικό,αλλά ούτε και δύσκολο!Ο ρυθμός (σε bpm)σε κάτι άλλα βίντεο που έχω δει απο μεγάλες φιλαρμονικές δεν διαφέρει πάααρα πολύ.Είναι ωραίο όμως για να καείς με τον κολλητό σου αν είναι ντραμμερ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ τα παληκάρια δεν το έχουν και τόσο. Τεχνικά κυρίως. Άσε που το τέμπο που το παίζουν είναι πολύ χαμηλό.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου