Προς το περιεχόμενο

23.1 - Άλλο ένα κλασικό A priori


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο ένα κομμάτι από το μακρυνό παρελθόν.

Σύνθεση γύρω στο 1977, παίχτηκε κατα κόρον σε εμφανίσεις μεταξύ 1977-1981. Τελευταία φορά ακούστηκε ζωντανά το 2010 στην τελευταία εμφάνιση "επανασύνδεση" των A priori στη μνήμη του Γιώργου Κωνσταντινίδη.

Στην ηχογράφηση αυτή προσπάθησα να πιάσω όσο το δυνατόν το ύφος του Γιώργου, σε κάπως πιό ρηλαξαρισμένη εκτέλεση.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με ταξίδεψε. Στην πρώτη ακρόαση, στην αρχή σαν να μου έλειψε λίγο το πιάνο. Στην δεύτερη, όχι, μου άρεσαν οι χώροι. Πολύ ωραίο.

 

Με αφορμή το προηγούμενο, έβαλα και άκουσα μετά από πολλά χρόνια τον δίσκο. Με είχε εντυπωσιάσει τότε ο Κωνσταντινίδης, πραγματικά πολύ ωραίος παίχτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ταξίδεψε. Στην πρώτη ακρόαση, στην αρχή σαν να μου έλειψε λίγο το πιάνο. Στην δεύτερη, όχι, μου άρεσαν οι χώροι. Πολύ ωραίο.

 

Με αφορμή το προηγούμενο, έβαλα και άκουσα μετά από πολλά χρόνια τον δίσκο. Με είχε εντυπωσιάσει τότε ο Κωνσταντινίδης, πραγματικά πολύ ωραίος παίχτης.

 

Πάντως στο κομμάτι αυτό το πιάνο δεν είχε ποτέ κάποιο κύριο ρόλο. Είχε συνοδευτικό ρόλο μαζί με μια κιθάρα ακόμα. Εδώ υπάρχουν απλά δυό κιθάρες συνοδευτικές.

Πάντα είχε... χώρους για να ακουγεται η αντίθεση ανάμεσα στα 23.1 ακόνρτα και στο θέμα που τα ακολουθεί.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον.. την εισαγωγή την "δανειστήκατε" από το Riders on the storm?.... 2ον.. εάν σε φέρει ο δρόμος σου από Αλεξάνδρεια μεριά, έλα να σου δώσω μερικές πένες..... >:D ;D ;D ;D 

  Λοιπόν, πολύ ωραίο τεμάχιον...!  λίγο η lead νά'ταν πιο χαμηλά στην μίξη (από 1:36 και μετά)  θά'ταν ακόμα καλύτερο!

 

Πάντως από το προηγούμενο μ'άρεσε πιο πολύ..... άν και το ταμπούρο δεν με κατενθουσίασε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οχι...Απλά οι αρμονικές ηταν τοτε κατι ....πρωτόγνωρο. ...Οπότε έμειναν σαν σημάδι της εποχής

2. Πολυ ευχαριστως.... αν και δεν θυμάμαι αν έπαιξα χωρίς. ..

 

Θα τσεκάρω και τα αλλα που λες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ταμπούρο δεν ξέρω ακριβώς τι ήχο θα έλεγες Φώτη... Πάντως το θέμα στο 1:36 ήταν πάντα κυρίαρχο. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κατέβει.

Εκτός αν δεν κάθεται καλά η δική μου άρθρωση... (άλλωστε ποτέ δεν το έπαιζα εγώ... :-\)

 

Χαίρομαι που σου άρεσε. Απλά θέλω για άλλη μια φορά να τονίσω εδώ ότι τα κομμάτια τα ηχογράφησα (καθώς και όσα άλλα ανεβάσω από την εποχή εκείνη) μόνο και μόνο για να παρουσιάσω μια "στιγμή στο χρόνο" γύρω στο 197τόσο. Όπως είπα τα δούλεψα ακριβώς στις λεπτομέρειες του τότε, με όλα τα θετικά και αρνητικά τους . Ετσι τα παρουσιασαν οι a priori τότε, έτσι τα παρουσιάζω και εγώ.

Δεν είναι προσωπική δουλειά. Είναι προσωπική προσπάθεια μόνο στο σκέλος της αναβίωσης. Οι ενορχηστρώσεις και τα μέρη είναι 95% όπως τότε.

 

Το συγκεκριμένο θα το ακούσετε και σε μια άλλη "σύγχρονη" έκδοση, που δοκιμάσαμε να ηχογραφήσουμε σε στούντιο πριν μερικά χρόνια, όπου παίζει κανονικά ο Αναδολής και ο Γουμπερίτσης και το θέμα της κιθάρας Ο Ντάνης Τραγόπουλος. Την ηχογράφηση αυτή επιμελείται ήδη ο Ντάνης και θα ποαρουσιαστεί σύντομα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι ωραιο το αρχικο θεμα και ποσο ομορφα μπαινει και εξελισσεται το δευτερο μελωδικο μερος.

Εξαιρετικο.

 

Συμφωνώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ταίριαξε θα έλεγα, αν και μετά από τόσο καιρό δεν θα μπορούσα να το σκεφτώ διαφορετικά.

Αλλά μια και πιάσαμε τα παρελθοντολογικά (αν και μάλλον ενδιαφέρουν από ελάχιστους έως κανένα)  για την ιστορία, εκείνη την εποχή είχα γενικά μια μεγάλη συμπάθεια στα μεγάλα και ανορθόδοξα διαστήματα.

Ετσι είχα το "κουφό" θέμα του πρώτου μέρους, στο οποίο είχα προσθέσει και το αντίστοιχο σχήμα για το μπάσο. Αυτό ήταν όλο. Κάποια στιγμή που ψάχναμε οι δυό μας με τον Κωνσταντινίδη, μου λέει γιατί δεν βάζουμε άλλη μια φωνή? Και την έβαλε...

Εντάξει και μετά τι κάνουμε? Του λέω έχω κάτι ακκορντα αλλά δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω. Του τα έπαιξα και σε λιγότερο από μισή ώρα είχε ολοκληρωθεί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου