Προς το περιεχόμενο

Εκφωνήσεις Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια εξωτερική κάρτα ήχου την Scarllet 2i2, ένα πυκνωτικό μικρόφωνο, μια προενύσχιση την Presonus Pre V2 και έναν κομπρέσορα τον dbx 266xs. Κάνω εκφωνήσεις και μοντάζ.

 

Ποια θα ήταν η καλύτερη και η σωστή συνδεσμολογία αυτών των προιόντων;

 

Να περνάει το mic, πρώτα μέσα απο την εξωτερική προενύσχιση; και μετά απο κομπρεσορα και να καταλήγει στην εξωτερική κάρτα ήχου; Ή να το βάλω καλυτερα στην καρτα ήχου η οποια εχει 48v fanton power δικια της ενσωματομενη προενύσχιση.

 

Προτείνεται να πάρω κάποιο άλλο προιόν που να τα έχει όλα σε ένα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η αλήθεια είναι πως ο προενισχυτής Presonus Pre V2 δεν διαφέρει ποιοτικά απο αυτόν της Scarllet 2i2. Και οι δύο δεν είναι υλοποιήσεις με discrete components. Για να πεις πως θα βάλεις εξωτερικό προενισχυτή που θα βελτιώσει αυτον της κάρτας, θα πρέπει να πληρώσεις απο 350 ευρώ μεταχειρισμένο και πάνω. πχ ISA One

 

Αν έχεις μια σεβαστή κάρτα 2 εισόδων όμως, κάνεις τις εκφωνήσεις σου μια χαρά. Το δε compressor φρόντισε να τον ρυθμίσεις μαλακά σε ratio 4:1, ωστε αν θέλεις να προσθέσεις περισσότερο μετά την ηχογράφηση in the box.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε προτεινεις την presonus να την δωσω και να κρατησω την focus και τον κομπρεσορα και να ηχογραφω μεσω του κομπρεσορα και οχι απευθειας στην καρτα dry?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ναι ίσως το Presonus, είναι περιττό.

Αν και δεν νομίζω επίσης πως μπορείς να γράψεις μεσω του κομπρέσορα με σκέτη κάρτα. Το σήμα πρέπει να πάει στο USB. Δεν έχει send/return.

Αν προσέξεις κατα την εγγραφή τις στάθμες σου, μπορείς να προσθέσεις μετά in-the-box.

 

Ακουστικά καλά δοκίμασε Audio Technica, AKG, Beyer. Οτι σου κάνει στο αυτί και την τσέπη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ μην φωνάζετε ,έχω πονοκέφαλο. :-\

 

Τα συγκεκριμένα ακουστικά που έχετε δεν τα έχω δοκιμάσει, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω.

Προσωπικά έχω αυτά

https://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770_pro80_ohm.htm

 

Και είμαι αρκετά ευχαριστημένος ,τον τελευταίο καιρό είναι και σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου