Προς το περιεχόμενο

Κάποιος να ξέρει από ξύλα - (Ukulele)


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://en.wikipedia.org/wiki/Ukulele

 

These days, at least in Hawaii, the most common tuning for the 4-string tenor is G(4th), C(3rd), E(2nd), A(1st)

( http://www.ukuleles.com/SetupnCare/TenorTune.html )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: Ναι' date=' είμαι πάντα υπερβολικός, το ξέρω :) Αλλά ποιό να πάρω;; :):):):)

 

BTW, tenor? Ενώ τα άλλα; Ποιό είναι το πιο χαρακτηριστικό ukulele? Θέλω τον κλασσικό ήχο. Ξέρω ότι υπάρχουν tenor κλπ, αλλά ποιο είναι το "κανονικό";[/quote']

 

Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους:

 

Ναι, σαφώς μετράει πάρα πολύ η ξυλεία σε ένα ακουστικό όργανο, αλλά δεν είναι το παν.

 

Ένα παράδειγμα, πολύ κοντινό μας, είναι οι κλασσικές κιθάρες 'Παναγή', πολλές από τις οποίες δεν είναι κατασκευασμένες από τα 'τυπικά' κορυφαία υλικά. Και όμως πάρα πολλοί τις ψάχνουν και τις χρυσοπληρώνουν... προφανώς γιατί η τέχνη στην κατασκευή τους μετράει περισσότερο. :wink:

 

Αυτό είναι το ένα. Το άλλο είναι πως ένα τέτοιο οργανάκι, όπως το γιουκαλίλι, αν δεν έχει σοβαρές κατασκευαστικές ατέλειες, ότι και να κάνεις θα βγάλει αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο του. Ίσως να είναι λίγο καλύτερο ένα που κάνει 60 ευρώ από ένα που κάνει 20... αλλά τώρα έχεις καταλάβει για τι ποσά μιλάμε;; :lol:

 

Το 'κανονικό' γιουκαλίλι είναι κουρδισμένο σαν να βάζεις ένα κάπο στο πέμπτο τάστο της κιθάρας.

 

Δες και εδώ:

 

http://www.ukuleleworld.com/uw_tune.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις καταλάβει για τι ποσά μιλάμε;; :lol:

Μα γι αυτό το λέω! :) Αν είναι να δώσω τα 3πλάσια να πάρω ένα καλύτερο, πάλι 100¤ θα είναι :lol:

 

Αλλά να πάρω concert size ή soprano?

 

Το πρώτο και το τέταρτο είναι concert size (όχι tenor! :P) και τα άλλα δύο soprano....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά να πάρω concert size ή soprano?

 

Το πρώτο και το τέταρτο είναι concert size (όχι tenor! :P) και τα άλλα δύο soprano....

 

Τα έχω ακούσει σαν 'τενόρο', 'βαρίτονο'... δεν βγάζεις άκρη, από το κούρδισμα τα ξεχωρίζω.

 

Θα έλεγα, σαν κιθαρίστας, θα σε βόλευε το concert περισσότερο και καταλήγω και εγώ στο 'ακριβό' :lol: :lol: Harley Benton. :wink:

 

Α, βγάζει και η Martin ένα ξέρεις, κανα 200άρι κάνει, μόνο που δεν έχει αυτό το τυπικό σχήμα, αλλά είναι σαν την Backpacker κιθάρα της. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date=' βγάζει και η Martin ένα ξέρεις, κανα 200άρι κάνει, μόνο που δεν έχει αυτό το τυπικό σχήμα, αλλά είναι σαν την Backpacker κιθάρα της. :wink:[/quote']

 

299...

 

Τελικά μετράει αυτό το ..99 στις τιμές, καταραμένο μάρκετινγκ με τις λάμπες σου :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου