Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση HD σε ssd


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας μετά από 2 μέρες αναζήτηση πολύ διάβασμα σε διαφορα site υπολογιστών δηλώνω προβληματισμένος και ζητάω και από εδώ βοήθεια στην επιλογή ενός ssd για imac του 2008.

 

Πολύ μου πρότειναν samsung evo  αλλού μου είπαν ότι να μην πάω σε samsung evo γιατί είναι TLC και να πάω σε samsung pro που είναι MLC και κάνει για μουσικό υπολογιστεί  καλύτερα από δίσκους TLC

 

Γενικός μπέρδεμα καθώς διάβασα σε άλλο site προ λίγου ότι ο samsung evo κάνει για μουσικό υπολογιστή και τα τίναξα τέλος!!!!! ακούω εμπειρίες γνώμες και συμβουλές

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MLC= μεγαλύτερη αξιοπιστία (10,000 cycles per cell)

TLC=χαμηλή τιμή, λιγότερος χρόνος ζωής (3.000-5000 cycles per cell)

Σε γενικές γραμμές ,περισσότερα γραψίματα-διαβάσματα =ταχύτερος θάνατος.

Έχει να κάνει ο τρόπος χρήσης του υπολογιστή, ακόμα και το λειτουργικό.

Για να μην τρελαθείς σου προτείνω όποιον πάρεις να φροντίσεις να τον δουλεύεις χωρίς να τον γεμίζεις (περίπου στο 70%) και να κρατάς αντίγραφα ασφαλείας.

Καλό θα είναι να χρησιμοποιείς σύγχρονα windows 8.1 και μετά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imac του 2008.

 

Καλό θα είναι να χρησιμοποιείς σύγχρονα windows 8.1 και μετά.

 

Ευελπιστώ ο φίλος να χρησιμοποιεί windows σποραδικά αφού έχει imac.  ;D

 

@foxxx

Είδα το θέμα σου και στο διπλανό forum. Θα σου πω το εξής. Μην τρελαίνεσαι. Το μηχάνημά σου είναι αρκετά παλιό αλλά με τον SSD θα πηγαίνει σφαίρα. Προσωπικά, στη θέση σου θα επέλεγα Samsung EVO 850 256Gb. 

 

Αν έχεις χρήματα στην άκρη πήγαινε στον pro. Άλλωστε, ο SSD χαμένος δεν θα πάει αφού στο κάτω - κάτω τον χρησιμοποιείς στο μέλλον είτε σε άλλο υπολογιστή είτε ως εξωτερικό με θηκούλα.

 

Από εκεί κ πέρα, για λόγους συμβατότητας θα σου πρότεινα Samsung EVO κι όχι άλλη μάρκα. Για παράδειγμα, λόγω ηλιθιοτήτων της apple σε κάποια macbook pro 2008 κάποιοι SSD κλείδωναν σε sata I αντί sata II. Αυτό έγινε με Kingston για παράδειγμα σε macbook 2008 φίλου ενώ εγώ με τον EVO (840) δεν είχα τέτοιο πρόβλημα σε macbook pro 2008.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σύμφωνα με γνώμες άλλων, ειδικότερων εμού, ειδικά για μουσικές εφαρμογές ο SSD δεν θα κάνει τη διαφορά.

Φυσικά θα ανοίγει τις εφαρμογές γρηγορότερα, αλλά στη λειτουργία του DAW δεν αλλάζει κάτι.

Έτσι κι αλλιώς, και λόγω χώρου και για αποφυγή του σβήσε-γράψε, η αποθήκευση των projects προτείνεται να γίνεται σε - ακόμη και εξωτερικούς - μεγαλύτερους κλασικούς HD .

 

Δεν ξέρω αν έχεις περιθώριο αλλά ίσως θα μπορούσες να κοιτάξεις με το μπάτζετ σου προς αύξηση μνήμης η οποία θα έκανε σημαντικότατη διαφορά.

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σύμφωνα με γνώμες άλλων, ειδικότερων εμού, ειδικά για μουσικές εφαρμογές ο SSD δεν θα κάνει τη διαφορά.

Φυσικά θα ανοίγει τις εφαρμογές γρηγορότερα, αλλά στη λειτουργία του DAW δεν αλλάζει κάτι.

Έτσι κι αλλιώς, και λόγω χώρου και για αποφυγή του σβήσε-γράψε, η αποθήκευση των projects προτείνεται να γίνεται σε - ακόμη και εξωτερικούς - μεγαλύτερους κλασικούς HD .

 

Δεν ξέρω αν έχεις περιθώριο αλλά ίσως θα μπορούσες να κοιτάξεις με το μπάτζετ σου προς αύξηση μνήμης η οποία θα έκανε σημαντικότατη διαφορά.

 

Έχεις δίκιο στα παραπάνω που γράφεις RayDTutto. Έχω ένσταση όμως στη μνήμη. Εξαρτάται φυσικά πόση έχει τώρα, αν έχει 2Gb RAM θα δει διαφορά αν πάει 4 ή 6 ή 8 (δεν θυμάμαι μέχρι πόσο πάει η μνήμη στο imac του) 2008). Με την μνήμη όμως δεν θα δει διαφορά σε ταχύτητα, απλά θα φορτώνουν οι εφαργμογές πιο εύκολα, αν φυσικά την παρούσα στιγμή είναι κάτω από το όριο. Από εκεί κ πέρα, αν οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί γενικότερα καλύπτονται από την υπάρχουσα RAM, τότε όσο και να βάλει δεν θα δει καμία απολύτως διαφορά σε ταχύτητα. Απλά το τονίζω να το έχει υπ'όψιν του ο OP.

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε, η λογική λέει SSD για λειτουργικό κι εφαργμογές κι από εκεί κ πέρα ένας απλός HDD για δεδομένα / backups κλπ. 

 

Συμπέρασμα για εμένα

Boostαρε όσο πάει τη RAM και πάρε έναν Samsung SSD EVO 850.  Αυτό θα έκανα εγώ και φυσικά, αυτό έκανα πριν 3 χρόνια.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο στα παραπάνω που γράφεις RayDTutto. Έχω ένσταση όμως στη μνήμη. Εξαρτάται φυσικά πόση έχει τώρα, αν έχει 2Gb RAM θα δει διαφορά αν πάει 4 ή 6 ή 8 (δεν θυμάμαι μέχρι πόσο πάει η μνήμη στο imac του) 2008). Με την μνήμη όμως δεν θα δει διαφορά σε ταχύτητα, απλά θα φορτώνουν οι εφαργμογές πιο εύκολα, αν φυσικά την παρούσα στιγμή είναι κάτω από το όριο. Από εκεί κ πέρα, αν οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί γενικότερα καλύπτονται από την υπάρχουσα RAM, τότε όσο και να βάλει δεν θα δει καμία απολύτως διαφορά σε ταχύτητα. Απλά το τονίζω να το έχει υπ'όψιν του ο OP.

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε, η λογική λέει SSD για λειτουργικό κι εφαργμογές κι από εκεί κ πέρα ένας απλός HDD για δεδομένα / backups κλπ. 

 

Συμπέρασμα για εμένα

Boostαρε όσο πάει τη RAM και πάρε έναν Samsung SSD EVO 850.  Αυτό θα έκανα εγώ και φυσικά, αυτό έκανα πριν 3 χρόνια.  ;D

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους εσάς που ασχοληθήκατε με το θέμα μου.

 

 

Είμαι πιο κοντά στο να δώσω κάτι πάρα πάνω και να πάω σε έναν pro.

Όσο αφορά την Ram εννοείτε ότι θα είναι στο πακέτο αναβαθμίσεις.

 

Ένα ακόμα θέμα που με απασχολεί είναι αν το δικό μου σύστημα διαβάζει με ssd σε sata ii ?

μου είπαν ότι αν διαβάζει μόνο σε sata i θα έχω ασυμβατότητα και ότι δεν θα έχω σαν λειτουργία σκληρού και μεγάλες διαφορές από ένα μηχανικό σκληρό...... πάει να σπάσει το κεφάλι μου δώστε μια διέξοδο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε να παρεις τον evo και τοποθετησε τον στο συστημα σου. Δεν χρειαζεται να σπας το κεφαλι

σου. Προκειται για εναν εξαιρετικο σκληρο (βρισκεται μεσα και στον δικο μου imac εδω και καποιο καιρο) και οι διαφορες θα ειναι μεγαλες στην συνολικη αποκρισιμοτητα του συστηματος σου.

 

Το κοστος του δεν ειναι τοσο μεγαλο ωστε να πεις οτι πεταξες τα χρηματα σου ακομη και αν δεν σου δωσει το 100% του (sata 1).

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε να παρεις τον evo και τοποθετησε τον στο συστημα σου. Δεν χρειαζεται να σπας το κεφαλι

σου. Προκειται για εναν εξαιρετικο σκληρο (βρισκεται μεσα και στον δικο μου imac εδω και καποιο καιρο) και οι διαφορες θα ειναι μεγαλες στην συνολικη αποκρισιμοτητα του συστηματος σου.

 

Το κοστος του δεν ειναι τοσο μεγαλο ωστε να πεις οτι πεταξες τα χρηματα σου ακομη και αν δεν σου δωσει το 100% του (sata 1).

 

O evo γράφει σε TLC ενώ ο Pro σε MLC  μου είπαν ότι για μουσική να κοιτάξω τον pro

πια η δικια σου γνώμη σου το αποτυπώνω όπως μου το εξήγησαν:

 

σου συστήνω να ΜΗΝ αγοράσεις TLC δίσκο (τέτοιοι είναι οι Evo). Μόλις εξαντλήσεις την SLC cache (που είναι ελάχιστα GB) θα γράφεις απευθείας στην TLC μνήμη, η οποία μπορεί να είναι πιο αργή και από μηχανικό σκληρό δίσκο! Για "γενική" χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό το φαινόμενο, αλλά εσύ -που λόγω του στούντιο- θα γράφεις μεγάλα αρχεία, θα ταλαιπωρηθείς με έναν TLC. Οπότε κοίτα για κλασικό MLC SSD.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αντιμετωπισει ζητημα πτωσης ταχυτητας μεσα στο 8 - 10 μηνο που τον χρησιμοποιω και η βασικη χρηση του υπολογιστη μου εχει να κανει με την παραγωγη μουσικης.

 

Tα projects που δουλευω δεν ειναι μικρα σε μεγεθος και σε απαιτησεις υπολογιστικης ισχυος.

 

Και παλι...μην σπας το κεφαλι σου...

 

Η εμπειρια που θα εχεις με εναν οποιονδηποτε ssd θα ειναι τελειως διαφορετικη απο την εμπειρια που εχεις ηδη με τους σκληρους με μηχανικα μερη.

 

Σημερα μολις, αντικατεστησα τον δευτερο σκληρο του υπολογιστη μου (εναν παλαιοτερο wd sata) με εναν δευτερο ssd στον οποιο εχουν αποθηκευτει μια σειρα απο samples. Λειτουργικο στον εναν ssd, samples στον αλλο ssd και οτιδηποτε εχει να κανει με αλλου τυπου αρχεια σε εναν εξωτερικο.

 

Φαινεται να δουλευει καλα (καλυτερα απο πριν) μεχρι στιγμης και χωρις προβληματα. 

 

Φροντισε να παρεις ενα μοντελο που θα εχει καλη αντοχη στο χρονο (ο evo ειναι τετοιος) και γυρνα στη μουσικη δουλεια σου.

 

Επισης φροντισε να τον χρησιμοποιησεις με τροπο που να σε βοηθησει να παρεις οτι περισσοτερο μπορει να σου δωσει...Ας πουμε τα 250 gigs, δεν θα τα χρησιμοποιησεις για storage, δεν φτανουν για κατι τετοιο και ειναι λογικο. Εκει ας πουμε μπορεις να βαλεις το λειτουργικο σου και τα μεγαλα σου αρχεια να τα αποθηκευσεις σε καποιον μεγαλυτερο σκληρο.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

 

Εσυ θα τον τοποθετησεις;

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αντιμετωπισει ζητημα πτωσης ταχυτητας μεσα στο 8 - 10 μηνο που τον χρησιμοποιω και η βασικη χρηση του υπολογιστη μου εχει να κανει με την παραγωγη μουσικης.

 

Tα projects που δουλευω δεν ειναι μικρα σε μεγεθος και σε απαιτησεις υπολογιστικης ισχυος.

 

Και παλι...μην σπας το κεφαλι σου...

 

Η εμπειρια που θα εχεις με εναν οποιονδηποτε ssd θα ειναι τελειως διαφορετικη απο την εμπειρια που εχεις ηδη με τους σκληρους με μηχανικα μερη.

 

Σημερα μολις, αντικατεστησα τον δευτερο σκληρο του υπολογιστη μου (εναν παλαιοτερο wd sata) με εναν δευτερο ssd στον οποιο εχουν αποθηκευτει μια σειρα απο samples. Λειτουργικο στον εναν ssd, samples στον αλλο ssd και οτιδηποτε εχει να κανει με αλλου τυπου αρχεια σε εναν εξωτερικο.

 

Φαινεται να δουλευει καλα (καλυτερα απο πριν) μεχρι στιγμης και χωρις προβληματα. 

 

Φροντισε να παρεις ενα μοντελο που θα εχει καλη αντοχη στο χρονο (ο evo ειναι τετοιος) και γυρνα στη μουσικη δουλεια σου.

 

Επισης φροντισε να τον χρησιμοποιησεις με τροπο που να σε βοηθησει να παρεις οτι περισσοτερο μπορει να σου δωσει...Ας πουμε τα 250 gigs, δεν θα τα χρησιμοποιησεις για storage, δεν φτανουν για κατι τετοιο και ειναι λογικο. Εκει ας πουμε μπορεις να βαλεις το λειτουργικο σου και τα μεγαλα σου αρχεια να τα αποθηκευσεις σε καποιον μεγαλυτερο σκληρο.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

 

Εσυ θα τον τοποθετησεις;

 

όχι αλλα πρέπει να προσέξω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου