Προς το περιεχόμενο

a priori - Προσωπική εκδίκηση (1978)


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Το παραπάνω ήταν ας πούμε το tour de force των a priori στην πρώτη φάση προ του 1980.

Τότε στις συναυλίες ξεπερνούσε τη μισή ώρα, πολλές φορές έφτανε και την ώρα....

Δυστυχώς πολύ δύσκολο πόνημα, γιατί και σχετικά νέος είμαι στις τεχνικές ηχογράφησης, αλλά και οι απαιτήσεις τεράστιες. Ηχογράφησα όλα τα όργανα (όσα μπορούσα - και άντεξα μέχρι τώρα) σε ένα διάστημα σχεδόν 7 μηνών.

Δεν θα έλεγα ότι έπιασε σε μεγάλο ποσοστό το τότε κλίμα. Όμως είναι αρκετά κοντά.

Δεν υπάρχει ο αυθορμητισμός των 5-7 ατόμων στη σκηνή, και φυσικά η αναγκαστική "σαλαμοποίησή" του για τις ανάγκες της ηχογράφησης το κάνει ακόμα πιό δυσνόητο.

 

Ελπίζω να έχετε υπομονή και να αντέξετε τα 20 λεπτά του.

Το ανεβάζω σε μια όχι πλήρη του μορφή, κύρια επειδή θα ήθελα να το δω πιό αποστασιοποιημένα σε λίγο καιρό, καθώς το όλο Project με άγχωσε αρκετά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λοιπόν....πρώτα τα καλά...  Ταξιδιάρικο, εμπνευσμένο, με πολύ καλό σημείο το 4:25 και όχι μόνο..., πολύ ωραία παιξίματα και μια χαρά παραγωγή!  Τα λιγότερο καλά τώρα....η lead μου ακούστηκε πολύ μπροστά και η ακουστική αριστερά πολύ πίσω, μιλάω για το πρώτο κομμάτι μέχρι το 8:00.   

  Το δεύτερο κομμάτι ;)  από το 8:00 μέχρι το τέλος, παρ' όλο που δεν είναι το είδος μου, μπορώ να πω πως μου άρεσε περισσότερο....

   

  Καλά βρε θηρίο προγραμάτισες όοοολα αυτά τα τύμπανα μονος σου;  :o

         

    Κανόνισε επίδομα.....δυό φορές το άκουσα!  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

         

  Κανόνισε επίδομα.....δυό φορές το άκουσα!  ::)[/size]

 

αντε ρε και συ, έκανες πάνω από 20 λεπτά και πήρα μια τρομάρα.... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Τα λιγότερο καλά τώρα....η lead μου ακούστηκε πολύ μπροστά και η ακουστική αριστερά πολύ πίσω, μιλάω για το πρώτο κομμάτι μέχρι το 8:00. 

 

ακουστική?

χμμμ

μάλλον πρέπει να μη δώσω και πολλή σημασία στα σχόλια...  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστική?

χμμμ

μάλλον πρέπει να μη δώσω και πολλή σημασία στα σχόλια...  ;D

  Εμένα πάντως σαν ακουστική μου ακούγεται..... :P  Αλλά είναι τόσο χαμηλά ;) :D  που μπορεί και να κάνω λάθος...... :angel:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εμένα πάντως σαν ακουστική μου ακούγεται..... :P  Αλλά είναι τόσο χαμηλά ;) :D  που μπορεί και να κάνω λάθος...... :angel:

 

Αριστερά είναι η telecaster με τους BIll Lawrence μέση και δεξιά η ίδια με τους μανίσιους. Στη μέση με τις οκτάβες η epiphone. Και στη μέση στο τελευταίο μέρος του πρώτου  ;D  :'( κομματιού η deluxe.

 

 

 

Και τώρα που τα γράφω αυτά συνειδητοποιώ ότι το ξεκίνησα το κομμάτι πάνω από ένα χρόνο  ::), καθώς την τελε την πήρα Φλεβάρη, και τα βασικά τρακς ήταν ήδη στημένα.

 

Τα τύμπανα ήταν μια δυσκολία, καθώς έπρεπε να γίνουν όπως παίζονταν τότε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για μένα τα 20 λεπτά δεν είναι πρόβλημα. Και σίγουρα είναι εντυπωσιακό το ότι καταπιάστηκες με ένα τέτοιο εγχείρημα-και με κάποια επιτυχία σίγουρα, μας υποψιάζει, πιστεύω, τι πραγματικά συνέβαινε με τα 5-7 άτομα επί σκηνής.  Σαν σύνθεση μου άρεσε πολύ, ωραία τα θέματα και ωραία η δουλεία που έχεις κάνει στο στήσιμο.

Το πρόβλημα για μένα είναι στα σόλο. Τα οποία σόλο είναι μια χαρά, αλλά δυστυχώς υπάρχει αυτή η αίσθηση backing track που την βρίσκω ανυπόφορη. Για παράδειγμα, στο πολύ ωραίο σου σόλο στο 2ο μέρος-μετά το 8.00-κανένας ντράμερ, τουλάχιστον με παλμό, δεν θα έπαιζε έτσι.  Θα αντιδρούσε κάπως...

Ίσως αν, με τα σόλο ήδη παιγμένα, γυρνούσες και έδινες μια πνοή ζωής στο rhythm section? Θα μου πεις, δε με χ@$%εις..7 μήνες το δουλεύω...και θα 'χεις και δίκιο. Απλά, λέω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα καλημέρα

Και βέβαια έχεις δίκιο...

και το έχω στο νού. Απλά κουράστηκα πάρα πολύ να το κουρντίσω, γιατί έχει τα θεματάκια με τις μυστήριες ρυθμικές αξίες εδώ και κει.

Και να φανταστεις μέχρι πριν μια εβδομάδα στα περισσότερα backing tracks είχα λούπα πολύ απλούστερη.

 

Από την άλλη ήδη έχω μαζέψει μερικές γνώμες από εδώ και εκεί και θα επέμβω, αργότερα.

γι αυτό και ευχαριστώ. Ιδίως  :D για τα αρνητικά - εντοπισμό προβλημάτων.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου