Προς το περιεχόμενο

Breath - Rock Ballad


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωτηραγκα,ξερω στα πρηζω κι εχεις δικιο.

Οταν λεω σενιαρισμα εννοω να βαλεις λ.χ πιο αληθινα-οχι τοσο μετρονομικα- τυμπανα,να ακολουθουν τις δυναμικες σου στο παιξιμο.

Ενα μπασο.

Μια ψιλη διορθωση σε ρυθμικα/τονικα "ατοπηματα" ;D

Απλα πραγματα που νομιζω οτι θα κανουν ακομα καλυτερο το ηδη δυνατο υλικο σου.Εχεις πραμα ρε φιλε και μαλιστα καλο,ειλικρινα το λεω.

Ηχο,παιξιμο,φρασεις,κομματια σχεδον ετοιμα δηλ.

Κι αν κατι χρειαστει,οτιδηποτε,θα βρουμε ακρη.

Παντα βοηθανε οι νοιζαιοι,ειναι καλα παλικαρια. :)

Τωρα θα πεις οτι τα λεει καποιος που ειναι χειροτερος.

Bεβαιως,το βασικο και ουσιαστικο ειναι να παιζεις,να γουσταρεις,να σε ακουμε,να γουσταρουμε κι εμεις κι αυτο γινεται και τωρα.

Αρα στο φιναλε,διαγραψε τα ολα και βαρα!

 

Αυτα χωρις παρεξηγα.

Συμπαθα με αδερφε,θα σταματησω να σου τα σπαω. :(

Δεν με πρήζεις καθόλου Γιώργο και δεν μου τη σπάς  το αντίθετο μάλιστα, με παροτρύνεις και σ'ευχαριστώ για το αμέριστο ενδιαφέρον.

 

Μην υποτιμάς τον εαυτό σου, άλλωστε παλεύουμε όλοι μ'ότι έχουμε.

 

Στα τεχνικά:

 

Οικονομικό (όλα από εκεί ξεκινάνε).

Χώρος ειδικά διαμορφωμένος (studio, η home studio).

Ηχητικός εξοπλισμός, και όργανα(κιθάρες, πετάλια).

Αυτά όλα δεν είναι απλά πράγματα και βρίσκομαι αρκετά μακριά απ'αυτά, γιατί για να σε βοηθήσει κάποιος, πρέπει και εσύ να έχεις φτάσει σ'ένα τέτοιο σημείο ούτως ώστε, να χρειάζονται ένα δυό πράγματα.

 

Δεν είναι αρκετό να μπορείς να συνθέσεις-γράψεις μια καλή-βασική μελωδία, δεν είναι εύκολο ούτε και δύσκολο βέβαια, αλλά η αρμονία είναι κάτι εγκεφαλικό.

Τώρα από το να γίνει τραγούδι-κομμάτι-θέμα, να παρουσιαστεί ολοκληρωμένα, επισέρχονται κι άλλοι παράγοντες αυτοί της γνώσης της ηχογράφησης, και γενικότερα της άποψης του πως πρέπει κάτι να ακουστεί καλύτερα.

 

Έχω αρκετά ελαττώματα, αλλά στενοκέφαλος δεν είμαι(λέω εγώ τώρα) ;D, γιαυτό λοιπόν ζητάω την άποψη και την κριτική(σκληρή) φίλων και συναδέλφων, αλλά να υπάρει και μιά εξήγηση περί των πραγμάτων, για ποιό λόγο ας πούμε δεν άρεσε σε κάποιον κάτι, αλλά και πώς θα μπορούσα να το κάνω καλύτερα.

Προτάσεις και ιδέες λοιπόν, και το κυριότερο όχι χάιδεμα αυτιών.

 

Είναι βέβαιο ότι μου λείπουν πολλά, αλλά αυτό που με ενοχλεί ιδιαίτερα είναι η έλλειψη πειραματισμού.

 

Γιώργο χίλια ευχαριστώ για τις ιδέες και τις προτάσεις, και βέβαια για την παρότρυνση :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο, Σωτήρη. Το θέμα, το παίξιμο, όλα. Θα ήθελα κι εγώ να το ακούσω φτιαγμένο, νομίζω θα απογειωνόταν.

Είμαι πραγματικά  πολύ περίεργος να ακούσω αυτά που παίζω πως θα ακουγόταν με μιά σωστή ηχογράφηση σωστά δομημένη, μετρημένα και συνδυασμένα χωρίς λάθη και χρονικά ατοπήματα θά είχε πλάκα.

Σπύρο να σαι καλά καιρό έχω να σε ακούσω φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έφυγε ο χιονιάς και λυώσανε τα πάντα

μου άνοιξε η όρεξη να παίξω μιά μπαλάντα. ;D

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

 

 

Ωραιος ο παίχτης. Ματζορακι;

 

Ξέρεις τι θα μου άρεσε; αν τραβαγες πιο πολλές τρεμολιες. Θα του πήγαινε γιατί μου έβγαλε κάτι σαν παραδοσιακό. Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο παίχτης. Ματζορακι;

 

Ξέρεις τι θα μου άρεσε; αν τραβαγες πιο πολλές τρεμολιες. Θα του πήγαινε γιατί μου έβγαλε κάτι σαν παραδοσιακό. Μπράβο.

Thanks ;D Ναί αυτό ήταν το νόημα να βγεί κάπως ευδιάθετο, χωρίς όμως να είναι κραυγαλέο ''χαρά και ευτυχία''.

 

Μέσα στις διαφορετικές version υπήρχε και κάποια με λίγο περισσότερο λεβιεδοτρέμουλο ;D, είπα όμως να μη το παρακάνω, αλλά ναι μπορεί και να του πήγαινε who knows...

Παραδοσιακό εννοείς μάλλον Ελληνικό αν κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks ;D Ναί αυτό ήταν το νόημα να βγεί κάπως ευδιάθετο, χωρίς όμως να είναι κραυγαλέο ''χαρά και ευτυχία''.

 

Μέσα στις διαφορετικές version υπήρχε και κάποια με λίγο περισσότερο λεβιεδοτρέμουλο ;D, είπα όμως να μη το παρακάνω, αλλά ναι μπορεί και να του πήγαινε who knows...

Παραδοσιακό εννοείς μάλλον Ελληνικό αν κατάλαβα καλά?

 

Ναι ελληνικό.  Όχι κάτι φοβερά κραυγαλεο αλλά έβγαζε κάτι ελληνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου