Προς το περιεχόμενο

Behringer iNuke NU4-6000 Amplifier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Γεια σας.

Θα σας παρακαλέσω να μου δώσετε αν είναι δυνατόν τα φώτα σας.

    Θέλω να χρησιμοποιήσω τον Behringer iNuke NU4-6000 Amplifier https://www.thomann.de/gr/behringer_inuke_nu4_6000_amplifier.htm

για να συνδέσω 3 ηχεία (δύο έξω και ένα ως μόνιτορ) JBL EON 305 8Ω

(250 watt Passive Speaker System, with a 500 watt program power and 1000 watt peak power rating)

 

    Θέλω λοιπόν να ρωτήσω εαν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν συνδέσω 3 και όχι 4 ηχεία.

και δεύτερο ποια είναι η άποψή σας για τον συγκεκριμένο, αλλά και γενικότερα για τους τετρακάναλους ενισχυτές;

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε solid state υλοποιήσεις τελικών (που δεν έχουν ήδη κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα) δεν υπάρχει θέμα οπότε μην ανησυχείς...

 

ως γενική οδηγία, πρόσεχε μόνο λίγο τις εντάσεις στα όρια... μην επιτρέψεις τυχόν "παραμορφωμένη" λειτουργία, μια και τα watt του ενισχυτή μπορούν "στην τούρλα του Σαββάτου"  ;D να υπερβούν τα όρια ανοχής των ηχείων και αν δεν είσαι προσεκτικός καραδοκούν προβλήματα...

 

δεν γνωρίσω δια ζώσης τον συγκεκριμένο, αλλά γενικά οι τελικοί της behringer έχουν πολύ καλή παράδοση (όρα τον θρυλικό πλέον 1500) για την σχέση τιμής τους ως προς την ηχητική απόδοσή τους...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,

όσο αφορά το ένα κανάλι το οποίο δεν θα λειτουργεί δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας; και επίσης η σύνδεση  8ωμ  ηχείου, γίνεται αυτόματη προσαρμογή ωμικής αντίστασης μεταξύ ηχείου και ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όχι (στο πρώτο) και ναι (στο δεύτερο)... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου