Προς το περιεχόμενο

Αγορα πρωτου synthesizer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι μετά από μακροχρόνια ενασχόληση με πιάνο και αρμόνιο να αγοράσω ενα synthesizer για τις αναγκες ενος συγκροτηματος...

Έχοντας ψάξει αρκετά και με budget γυρω στα 1000 ευρώ είμαι ανάμεσα στο ΜΟ6 και στο motif es(μεταχειρισμενο βεβαια)... Τι εχετε να μου προτείνετε εσείς?? εχω διαβάσει οτι τα ΜΟ ειναι σαν τα motif, με τη διαφορα οτι δεν εχουν sampler(διορθώστε με αν κανω λαθος)

 

Απο πλευρας ποιοτητας ηχων ποιο ειναι καλυτερο??

Μπορω να επεξεργαστω εναν ηχο και να φτιαξω ένα καινούργιο???

 

εχετε υπ'όψιν σας κάποιο καλο μαγαζί με synts στην αθήνα-πειραια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαγαζι κει νοτια δεν ξέρω, αλλα το συγκεκριμενο θεμα το χουμε εξαντλησει πολλες φορες οποτε δοκίμασε μια αναζήτηση και θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το sampling , του λείπουν και κάποια παραπάνω controllers όπως ribbon και breath.Δηλαδή ένα πράγμα που το φυσάς και ένα άλλο που το χαϊδεύεις με το δάχτυλο για να παίζεις με τον ήχο real time  ;D Επίσης έχει μικρότερη πολυφωνία , αλλά αυτό μόνο όταν χρησιμοποιήσεις το sequencer θα μπορούσε να σε περιορίσει.Μπορείς να διαβάσεις και αυτό :

 

http://www.soundonsound.com/sos/jun06/articles/yamaham06.htm

 

 

Τώρα από τους ήχους δεν ξέρω λεπτομέρειες , και αν τυχον υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές.

 

Πάντως ρίξε και μια ματιά στο καινούργιο Korg , το M50.

 

Όσον αφορά τα μεταχειρισμένα , μήπως για πρώτο συνθ θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς και μάλιστα για τόσο μεγάλο ποσό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον προς το mO6 κλείνω....

 

Ερώτηση: μπορώ να splitαρω το keyboard όπου θέλω και σε όσα μέρη θέλω και να έχω διαφορετικούς ήχους??

 

Υπάρχει περίπτωση να περάσω κάποιο sample ως pattern ή ήχο? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον προς το mO6 κλείνω....

 

Ερώτηση: μπορώ να splitαρω το keyboard όπου θέλω και σε όσα μέρη θέλω και να έχω διαφορετικούς ήχους??

 

Υπάρχει περίπτωση να περάσω κάποιο sample ως pattern ή ήχο? ???

 

 

Για την πρώτη ερώτηση.Το συγκεκριμένο όργανο έχει 16-part multitimbrality δηλαδή μέχρι 16 διαφορετικά ηχοχρώματα μπορούν να ακουστούν ταυτόχρονα.Συνήθως ο κάθε ήχος του οργάνου αυτού αποτελείται από 4 parts.Χοντρικά δηλαδή , 4 διαφορετικούς preset ήχους θα μπορείς ταυτόχρονα να τους έχεις.Και ναι , χωρίζεις το κλαβιέ όπως θες.Συνολικά όμως μπορούν να ακουστούν μέχρι 64 νότες ταυτόχρονα (πολυφωνία) που είναι υπεραρκετές όταν παίζεις ζωντανά αλλά μόνο όταν χρησιμοποιείς το sequencer θα μπορούσαν να μη φτάσουν..Είναι ένα μικρό μειονέκτημα του mo6 , απ' όσο έχω διαβάσει.

 

Samples εξωτερικά δε μπορείς να βάλεις.Έχεις υπόψη σου κάτι που θες να περάσεις ; Σου είναι πολύ σημαντικό αυτό ;

 

 

ΥΓ Για επαλήθευση ρώτα και τον υπάλληλο του Νάκα , να μη σε πάρω και στο λαιμό μου.Αλλά πρέπει να είναι έτσι όπως στα γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Noizερ, θα ήθελα σε ορισμένες περιπτώσεις στο live να χρησιμοποιώ και κάποια samples...

 

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα αρμόνιο(Υamaha DGX 305)...Το ξέρω ότι θα συναντήσω αρκετες διαφορές με τη χρήση synth όσον αφορά την ποιότητα ήχου και λειτουργιών, αλλά θα ήθελα κιολας τα λεφτά μου να πάνε για κάτι αξιόλογο...

 

Για το ΜΟ6 δν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια, αλλά δεν είναι το όργανο που εντυπωσιάζει.Σιγουρα θα το συνδέσω με pc και οι δυνατότητες του θα πολλαπλασιαστουν...Ομως live??  Γι'αυτο αμφιταλαντεύομαι και κοιτάω και τη μεταχειρισμένη λύση σε motif es6 η σε fantom x6-7....

Αλλά να πάρει η ευχή, το motif es είναι ιδαίτερα δυσεύρετο σε μεταχειρισμένο(πόσο μάλιστα σε καινούργιο)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου