Προς το περιεχόμενο

το αίσχος της αεπι


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφετε τραγουδάκια μέσα στο σύστημα το καπιταλιστικό, που σάς επέτρεψε να ζήσετε καλά από τα τραγουδάκια σας και μετά στραβώνετε όταν ανακαλύπτετε πως το σύστημα έβγαλε λεφτά για τις αεπί, τις δισκογραφικές και τα Πρώτα Θέματα. Αν δεν σας άρεσε, να κάνατε πάρτι στη Βόρεια Κορέα!  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Κεντρικές κυβερνήσεις = βαθύ κράτος, όπως αποδεικνύουν όλες ανεξαιρέτως οι δικογραφίες που φτάνουν στην βουλή.  Το εθνικό μας χρέος είναι χρέος που φορτώθηκε στις πλάτες των ελληνων, από τους εθνικούς μας κοτζαμπάσηδες: δανείζοταν ο άλφον από την Αγροτική, ήρθαμε όλοι εμείς να τα πληρώσουμε μετά, αντί να τον αφήσουμε τον άνθρωπο να πτωχεύσει, πάμπλουτος και με την ησυχία του. Ούτε μια δουλειά δεν μπορούμε να κάνουμε σωστά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το λες καλα παντως το ΓΝΩΣΤΟ ποιημα  ;)

 

Ελα ομως που μπροστα στα ΣΤΟΙΧΕΙΑ και τα απλα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ η ποιηση δεν πιανει μια (in the long run & μολις περασει η επηρεια των ναρκωτικων και του "καψιματος" του ΛΑΪΚΙΣΜΟΥ ) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση φιλολογικού ενδιαφέροντος. Έστω ότι έχω μαγαζί και παίζω μουσική αποκλειστικα από μπάντες οι οποίες δεν συμβάλλονται με κανέναν τρόπο με την αεπι ούτε με αντίστοιχες αλλοδαπές εταιρείες τις οποίες εκπροσωπουσε η αεπι στην Ελλάδα. Επαιζα μονο ντέμο ρε παιδί μου...

 

Πως στο κέρατο θα με υποχρεωνε η αεπι να την πληρώσω; Τεκμαίρεται εκ του νόμου ότι εφόσον έχεις μαγαζί, παίζεις οπωσδήποτε έργα συμβαλλομένων με την αεπι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το λες καλα παντως το ΓΝΩΣΤΟ ποιημα  ;)

 

Ελα ομως που μπροστα στα ΣΤΟΙΧΕΙΑ και τα απλα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ η ποιηση δεν πιανει μια (in the long run & μολις περασει η επηρεια των ναρκωτικων και του "καψιματος" του ΛΑΪΚΙΣΜΟΥ )

 

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση. η μισή χώρα (που λέει ο λόγος) πιστεύει ότι μας χρεοκόπησαν "πέντε λαμόγια" η "πέντε νταβατζήδες" (που έλεγε και ο κουρασμένος μπιφτεκοφάγος).

Ενοχλούμαι όταν το ακούω γιατί είναι τόσο ύπουλο ψέμα όσο το άλλο που λέει ότι "οι μετανάστες έρχονται να μας πάρουν τις δουλειές".

Κινούνται στο pattern λαϊκισμού α)η ρίζα του προβλήματος είναι συγκεκριμένη β)διάλεξε εμένα να τη χτυπήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση φιλολογικού ενδιαφέροντος. Έστω ότι έχω μαγαζί και παίζω μουσική αποκλειστικα από μπάντες οι οποίες δεν συμβάλλονται με κανέναν τρόπο με την αεπι ούτε με αντίστοιχες αλλοδαπές εταιρείες τις οποίες εκπροσωπουσε η αεπι στην Ελλάδα. Επαιζα μονο ντέμο ρε παιδί μου...

 

Πως στο κέρατο θα με υποχρεωνε η αεπι να την πληρώσω; Τεκμαίρεται εκ του νόμου ότι εφόσον έχεις μαγαζί, παίζεις οπωσδήποτε έργα συμβαλλομένων με την αεπι;

 

Φίλε Σταύρο, νομίζω ότι μπορούσες να το κάνεις - μια εποχή το είχε κάνει ο Σκάι στο ραδιόφωνο, έπαιζε μουσική μόνο από music banks (χαλιά περισσότερο και instrumentals) εκτός αεπί.

Αλλά από φίλους επαγγελματίες που είχαν μαγαζιά, π.χ. liveάδικα, ξέρω ότι πρώτα τους πήγαινε σε δίκη η αεπί και εκεί καλούνταν να αποδείξουν οι ίδιοι ότι δεν είναι ελέφαντες -και ότι παίζουν δηλαδή ξέρω γω μόνο μουσική από τα συκροτηματα που εμφανίζονταν στο μαγαζί τους, ντέμο και τέτοια.

 

Για να καταλάβεις πόσο μονοπωλιακή ήταν η κατάσταση, αν πήγαινε ένας νέος καλλιτέχνης να κάνει δίσκο σε μια δισκογραφική, αυτομάτως γινόταν μέλος της αεπί, βάσει του συμβολαίου που υπέγραφε. Σου λέγανε: εμείς είμαστε συμβεβλημένοι με την αεπί - για να βγει το δισκάκι, θα πρέπει να γράφει επάνω το όνομά "αεπί". Αν εσύ τώρα δεν ήθελες να είσαι στην αεπί αλλά σε μια άλλη εταιρία πνευματικών δικαιωμάτων, πολύ απλά  δεν έκανες δίσκο με τη συγκεκριμένη δισκογραφική, όσο κι αν το θέλατε και οι δυο μεριές.

 

@Σούπερφανκ,

 

Μια χαρά τα λες. Σιγά μην πέσει έξω η χώρα επειδή πέντε λαμόγια και φίλοι των πολιτικών παντελόνιασαν τα δημόσια ταμεία, ή χρέωναν 300 φορές πάνω τα φάρμακα. Εσύ που δεν πήρες απόδειξη για την τυρόπιτα που έφαγες όμως; Σκέψου να το  κάναμε όλοι αυτό...

Σκέψου όλους αυτούς που ένα από τα πιο ακλόνητα επιχειρήματά τους όλα αυτά τα χρόνια ήταν ότι εκείνων τη δουλειά  την κρίνουν οι τηλεθεατές, οι αναγνώστες, η αγορά. Τελικά την έκριναν τα θαλασσοδάνεια. Και τα φέσια.  ;D

Το κακό κράτος σπεύδει να τους σώσει ή έστω το συζητάει. Έπρεπε να τους αφήσει "να τους ρυθμίσει η αγορά". Έλεος κάπου δηλαδή με όλη αυτή την κρατική παρέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις πόσο μονοπωλιακή ήταν η κατάσταση, αν πήγαινε ένας νέος καλλιτέχνης να κάνει δίσκο σε μια δισκογραφική, αυτομάτως γινόταν μέλος της αεπί, βάσει του συμβολαίου που υπέγραφε. Σου λέγανε: εμείς είμαστε συμβεβλημένοι με την αεπί - για να βγει το δισκάκι, θα πρέπει να γράφει επάνω το όνομά "αεπί". Αν εσύ τώρα δεν ήθελες να είσαι στην αεπί αλλά σε μια άλλη εταιρία πνευματικών δικαιωμάτων, πολύ απλά  δεν έκανες δίσκο με τη συγκεκριμένη δισκογραφική, όσο κι αν το θέλατε και οι δυο μεριές.

 

ΨΕΜΜΑΤΑ.

 

Εχω βγαλει δισκους σε ΤΡΕΙΣ δισκογραφικες.

 

ΟΛΕΣ με ΙΚΕΤΕΥΑΝ να ΜΗΝ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΗΝ ΑΕΠΙ.... ;D

 

Υπαρχουν αλλωστε ΔΕΚΑΔΕΣ "μεγαλοι" καλλιτεχνες με δισκογραφικη πορεια πολλων ετων που ΔΕΝ ειναι γραμμενοι στην ΑΕΠΙ.

 

Μια χαρά τα λες. Σιγά μην πέσει έξω η χώρα επειδή πέντε λαμόγια και φίλοι των πολιτικών παντελόνιασαν τα δημόσια ταμεία, ή χρέωναν 300 φορές πάνω τα φάρμακα

 

ακριβως,μια απλη ματια στους Π/Υ του ελληνικου κρατους (αν μπορεις βεβαια να διαβασεις Π/Υ) απο το 1974 και μετα θα σε πεισει για αυτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΕΜΜΑΤΑ.

 

Γιατί το λες αυτό μέλος Superfunk?

 

Το μέλος Tamtam, και στους είκοσι δίσκους που έχει κυκλοφορήσει με το σύνολο "Τουρνίθια" κυριολεκτικώς εκβιάστηκε από τον ανάπηρο ατζέντη τους (κος Πελοπίδας, από τα Κάτω Πατήσια, δίπλα στη Χαρά, απέναντι από το παρκάκι) να προσχωρήσει στην ΑΕΠΙ. Η άρνησή του απαγόρευσε την αναμετάδοση των μεγάλων επιτυχιών της μπάντας σε όλα τα τυροπιτάδικα "Βαλανιδιά" κάνοντας έτσι τα κομμωτήρια "Μισέλ", τον μόνο χώρο στον οποίο μπορεί κανείς να απολαύσει το ποτό του, χορεύοντας με τα τραγούδια των "Τουρνίθια".

 

Α, και στο φουαγιέ της Εφημερίδας των Συντακτώνε...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γιατί έχω την εντύπωση ότι ξεφύγαμε.....? ::)

Δεν είσαι ο μόνος.

 

Μιλώ ως μοντ τώρα: ΟΛΟΙ. Σταματήστε να πετάτε μπηχτές ο ένας στον άλλο. Σαρκασμό και μιζέρια έχουμε στη πολιτική, στη ζωή και γενικώς παντού. Ας μείνουν εκτός νοιζ σας παρακαλω! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι ο μόνος.

 

Μιλώ ως μοντ τώρα: ΟΛΟΙ. Σταματήστε να πετάτε μπηχτές ο ένας στον άλλο. Σαρκασμό και μιζέρια έχουμε στη πολιτική, στη ζωή και γενικώς παντού. Ας μείνουν εκτός νοιζ σας παρακαλω! :(

 

Και εγώ μιλώ ως μοντ (είναι σαν την ηλικία, δεν έχει σημασία πόσο δείχνεις αλλά πόσο αισθάνεσαι).

 

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να επικαλείται προσωπική ιστορία χωρίς να μπορεί να την αποδείξει. Είναι μία κοινή παρεξήγηση, στο νοιζ ειδικά.

 

Αν κάποιος έχει δισκογραφία, έχει πληγεί (η κερδίσει) από τη σχέση του με την ΑΕΠΙ, τότε ας επικαλεστεί επωνύμως αυτά τα γεγονότα (καίτοι δεν αφορούν εμάς αλλά νομικούς).

 

Αλλιώς, τι στο διάβολο λέμε; Ο άλλος (ο Ταμταμ) επικαλείται τον.. Ρασούλη για να κτίσει ένα κλίμα απόρριψης της ΑΕΠΙ, επειδή δεν εγκρίνει τις φήμες που έχει ακούσει για το θέμα (προσωπικά, δεν πιστεύω ότι έχει οποιαδήποτε σχέση με δισκογραφία... αλλά, εδώ είμαστε), και κάπου ανάμεσα, μας ζητά να δικαιώσουμε την οικογένεια Κηλαηδόνη και ένας θεός ξέρει τι άλλο θα θυμηθεί μέχρι να ξημερώσει μέσα στο νου του.

 

Δεν είναι προσωπικές μπηχτές, πρώτον διότι δεν είναι προσωπικές και δεύτερον διότι δεν είναι μπηχτές αλλά πολύ ξεκάθαρες ενστάσεις.

 

It is not personal. It is business.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου