Προς το περιεχόμενο

το αίσχος της αεπι


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σουπερφουκ, τι σε ενοχλεί στις φωτογραφίες που ποστάρισες;

 

Που να σου εξηγω τωρα...αφου δεν μπορεις να καταλαβεις μονος σου...

 

Το ότι δεν φοράνε ακριβά φορέματα ή αυτά που ζητάνε

 

δεν βλεπω τι φορανε...αυτο που ζητανε ειναι τοσο ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ ΗΛΙΘΙΟ που ο....Περικλης  θα ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΣΕ  βλεποντας το...οποτε σιγουρα με ενοχλει... ;D

 

Τελικά είσαι μέλος της αεπί ή όχι παιχταρά μου; Μόνος σου το ανάφερες γιατί λουφάζεις τωρα;

 

Φυσικα και ειμαι,δεν υπαρχει αλλωστε αλλος τροπος να εισπραξει καποιος δικαιωματα στην Ελλαδα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@Superfunk

 

sorrry man έκανα edit όσο μου απαντούσες, οπότε τα έκοψα και τα αφήνω εδώ - μετά την απάντησή σου:

 

 

Edit: δε νομίζω ότι πήραν από κανέναν άδεια για να το κάνουν αυτό, άρα α) άτυχη η σύγκριση β) off topic γιατί συνιστά πολιτικό σχόλιο.

Αντί να αναλώνεσαι σε off topic πολιτικά σχόλια, καλύτερα να έμενες επί του θέματος που απασχολεί τον καλλιτεχνικό κόσμο.

 

Αν σε πιστέψουμε ότι έχεις κάνει τρεις δίσκους -και δεν έχουμε λόγο να μην, και ότι εν τέλει έγινες μέλος της αεπί, επιβεβαιώνεις απλά αυτό που έγραψα. Ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κυκλοφορήσεις δισκογραφική δουλειά, χωρίς να ενταχθείς αυτόματα (ή έστω... με βαριά καρδιά, κλάματα και παρακάλια όπως στην περίπτωσή σου) στην μονοπωλιακή αεπί.

Αν υπάρχει αντίλογος, ευχαρίστως να τον ακούσω.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε πιστέψουμε ότι έχεις κάνει τρεις δίσκους

 

Δεν ειπα αυτο,ειπα οτι εχω κανει δισκους σε 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εταιρειες,εχω κανει περισσοτερους απο 3 δισκους δοξα το γιαραμπι..... ;D

 

Ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κυκλοφορήσεις δισκογραφική δουλειά, χωρίς να ενταχθείς αυτόματα (ή έστω... με βαριά καρδιά, κλάματα και παρακάλια όπως στην περίπτωσή σου) στην μονοπωλιακή αεπί.

Αν υπάρχει αντίλογος, ευχαρίστως να τον ακούσω.

 

υπάρχουν  ΔΕΚΑΔΕΣ  καλλιτεχνες που εβγαλαν δισκους στις ΙΔΙΕΣ εταιρειες με αυτες που εβγαλα εγω και ΔΕΝ ητανε/ειναι  στην ΑΕΠΙ.

 

οποτε το "δεν υπαρχει περιπτωση" δεν ισχυει με την ΚΑΜΜΙΑ.

 

απο εκει και περα η ΑΕΠΙ και ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (για τα εκτελεστικα) υπαρχουν αν θες να παιρνεις δικαιωματα εκει θα πας....

 

δεν διαφερει σε ΤΙΠΟΤΑ απο το να εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να εισαι στον ΟΤΕ,στη ΔΕΗ ή στην ΕΥΔΑΠ για να εχεις φως,νερο και τηλ.... ;)  (ευτυχως δεν ισχυει τωρα πια)

 

αν ανοιξει η αγορα,θα δω σε πια εταιρεια ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να παω...μεχρι να ανοιξει παντως εγω το φως,το νερο και το τηλ. μου ΤΑ ΘΕΛΩ.

 

Τωρα για την ΑΕΠΙ αν αποδειχτει ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ κακοδιαχειριση και κλοπη φυσικα και ΠΡΕΠΕΙ οι υπευθυνοι να τιμωρηθουν ....απο την ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ομως οχι απο φυλλαδες της δεκαρας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

υπάρχουν  ΔΕΚΑΔΕΣ  καλλιτεχνες που εβγαλαν δισκους στις ΙΔΙΕΣ εταιρειες με αυτες που εβγαλα εγω και ΔΕΝ ητανε/ειναι  στην ΑΕΠΙ.

 

Αναγκαστικά όμως πρέπει να διευκρινιστεί σε ποια εποχή αναφερόμαστε/αναφέρεσαι.

Και σε ποιες εταιρίες (πολυεθνικές ή ανεξάρτητες; )

Εμείς είχαμε κάνει ανεξάρτητη κυκλοφορια (με δική μας εταιρία) αλλά μετά χρειάστηκε (αναγκαστήκαμε) να μπουμε στην αεπί, επειδή ήταν κάτι σαν μονόδρομος, προκειμένου να αποκτήσει διανομή μέσω πολυεθνικής. 1992.

Κάποιοι καλλιτέχνες (π.χ. στην Ακτη, αν θυμάμαι καλά και σε άλλα sub-labels) είχαν ξεκινησει να κυκλοφορούν εκτός αεπί. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.

 

Edit: επίσης σημαντικό - όταν λες έκανες δίσκους, αναφέρεσαι σε συνθετικά ή εκτελεστικά δικαιώματα; Ήσουν δηλαδή συνθέτης ή session μουσικός σε αυτούς. Εχει διαφορά επίσης. Στη δεύτερη περίπτωση, θα το καταλάβαινα να σε παρακαλάνε να μην γραφτείς στην αεπί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ποιες εταιρίες (πολυεθνικές ή ανεξάρτητες; )

 

μια ανεξαρτητη, δυο πολυεθνικες....(καλα στην ανεξαρτητη ο τυπος κοντεψε να παθει εμφραγμα οταν του ειπα για ΑΕΠΙ...ηθελε να ΚΛΕΨΕΙ ολα τα λεφτα ΜΟΝΟ αυτος... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα το  ειδα αυτο

 

δε νομίζω ότι πήραν από κανέναν άδεια για να το κάνουν αυτό,

 

και το λες για ...ΚΑΛΟ αυτο?  ;D

 

τουλαχιστον ο ΓΚΟΥΤΣΗΣ ζηταει αδεια,αλλα και να μην του την δωσουμε παω στοιχημα οτι αν του κανουμε εναν ελεγχο πολιτικων φρονηματων και he checks out  θα τον αφησουμε να κανει...καταληψη στον ιερο βραχο ανετοτατα.....πλακα θα εχει παντως αντι να βλεπουμε κρατικοδιατους συνδικαλες να μολυνουν την Ακροπολη θα βλεπουμε γκομεναρες με μινια  ;D....I'll take that anyday.... ;D   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

η θα βλεπουμε μινια 

Δεν θέλω να σε πληγώσω, αλλά λίγο δύσκολο να δουμε μινι στην Spring/Summer 2017‎ κολλεκτιόν του. ;D

 

θα βλεπουμε γκομεναρες 

Αλλά γι αυτό, ναι εισαι σιγουρος  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα το  ειδα αυτο

 

και το λες για ...ΚΑΛΟ αυτο?  ;D

 

τουλαχιστον ο ΓΚΟΥΤΣΗΣ ζηταει αδεια,αλλα και να μην του την δωσουμε παω στοιχημα οτι αν του κανουμε εναν ελεγχο πολιτικων φρονηματων και he checks out  θα τον αφησουμε να κανει...καταληψη στον ιερο βραχο ανετοτατα.....πλακα θα εχει παντως αντι να βλεπουμε κρατικοδιατους συνδικαλες και ψυχοπαθεις σταλινιστες να μολυνουν την Ακροπολη θα βλεπουμε γκομεναρες με μινια  ;D....I'll take that anyday.... ;D 

 

Δεν έγραψα πουθενά ότι είναι καλό.

Και δεν βρίσκω και τίποτα καλό/θετικό σε αυτλο που παρουσιάζεις (αν και εικάζω ότι αποτελεί άλλο ένα interpretation σου) στην συγκεκριμένη κατάσταση. Εγώ πάλι, δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν αυτοί που ανέβηκαν στο βράχο εκείνη τη μέρα ήταν προσυλητισμένα κνιτόπουλα ή συνδικαλιστές όπως λες. Αλλά δεν ενδιαφέρει και κανέναν το τι γνώμη μπορεί να έχουμε για το κκε, σωστά; Θα ήταν πολιτική συζήτηση, αν την ανοίγαμε.

 

Σε αυτό που με αφορά, και έχω αλήθεια ενδιαφέρον, είναι

α) αφού όπως γράφεις "η αεπί ήταν ο μόνος τρόπος να πάρεις χρήματα από τα δικαιώματά σου" γιατί αυτό δεν συνιστά μονοπώλιο; Είναι ο ο-ρ-ι-σ-μ-ό-ς του μονοπωλίου αυτό που έγραψες: "ο μονος τρόπος".

β) Συνακόλουθα: αν ήταν ο μόνος τρόπος (δεν υπήρχε άλλος τρόπος όπως το έγραψες ), γιατί οι εταιρίες σε παρακαλούσαν να μην το κάνεις;

Aν δεν έχεις αντίρρηση , elaborate pls

::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς θα απαντήσει και ο ΣΦ αλλά θα σου πω εμένα τι με ενοχλεί. Είτε ο Αντωνάκης Σαμαράς, είτε ο Αλέξης, είτε ο Κουτσούμπας, είτε η Φώφη χρησιμοποιούν ένα παγκόσμιο μνημείο, κληρονομιά της ανθρωπότητας, για να προωθήσουν τις όποιες διεκδικήσεις τους ή την εικόνα τους ή για να δώσουν πόντους στο κόμμα, το θεωρώ εξίσου κατάπτυστο. Στα μνημεία (και όχι μόνο τα αρχαία), πρώτα απ' όλα, θα έπρεπε να απαγορεύεται ρητώς οποιαδήποτε εκδήλωση με κομματική χροιά. Κανένας, από καμία πολιτική κατεύθυνση και ποτέ των ποτών.

 

+1, αλλά στην Ακρόπολη έχουν σχεδιαστεί και υλοποιηθεί χώροι υποδοχής και στέγασης καλεσμένων - άλλωστε και οι τουρίστες, καλεσμένοι είναι και η αισθητική τους σπανίως ταιριάζει στην αισθητική του μνημείου. Συνεπώς, μόνο ο Κουτσιούμπας είναι ένοχος για το ηθικό και πολιτισμικό παράπτωμα για το οποίο μιλάς.

 

Όσον αφορά στο ερώτημα για το αν το μνημείο πρέπει να χρησιμοποιείται για εμπορικούς σκοπούς ή όχι, ας μη χρησιμοποιείται. Για καλλιτεχνικούς όμως; Θα έπρεπε να επιτρέπεται σε ένα φωτογράφο ή σκηνοθέτη να το χρησιμοποιήσει, τηρουμένων των απαραίτητων προδιαγραφών χρήσης και ασφάλειας;

 

Εγώ, λέω ναι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για καλλιτεχνικούς όμως;

 

Και ο Guccio Gucci καλλιτέχνης ήταν. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου