Προς το περιεχόμενο

Ήχος του Neil Young στο Guitar rig?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα τελευταία προσπαθώ να γράψω ένα κομμάτι σε στυλ Neil Young (πάλι γράφεις κομμάτι ρε μεγάλε, δεν μας λυπάσαι.... ::) :-X) . Μιλάω για τον "άξεστο" ήχο του  Like A Hurricane, του Cowgirl In The Sand, του Motorcycle Mama....... Βρήκα τον ήχο και το στυλ των τυμπάνων στο superior drummer, με το μπάσο όλα καλά, "κάποια πλήκτρα" εντάξει, ΑΛΛΑ με την κιθάρα πρόβλημα! 

  Το 1ο πρόβλημα είναι ότι έχω Strat με μονούς και το 2ο ότι παρ'όλο το ψάξιμο (πολύ ψάξιμο, για ώρες) στο guitar rig αλλά και στο Internet για έτοιμα presets, τζίφος!

 

  Κάποια ιδέα ρε παιδιά, κάποιες προτάσεις θα ήταν ευπρόσδεκτες........Δοκίμασα σχεδόν όλους τους ενισχυτές, σχεδόν όλα τα OD και Dist (ναι και τα Fuzz mustafank....), άλλαξα τις θέσεις των πεταλακίων στην αλυσίδα του rig, "έπαιξα" με τα tone και το volume της Στράτο, αλλά ήχο Neil δεν πήρα.  Εντάξει, ξέρω ότι με Στρατ δύσκολο. πολύ δύσκολο... αλλά τουλάχιστον να τον πλησιάσω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν έκανα αυτά που είπες  johnps, με κάποιο ψάξιμο στις θέσεις των πεταλακίων, ενισχυτή, καμπίνα, reverb, κάποιες αλλαγές στο dry-wet και a-b της καμπίνας και φυσικά ψάξιμο στο drive και sustain των OD και κάτι γίνεται... Μια καλή αρχή... Thanks! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου αυτού:

Εντάξει, ξέρω ότι με Στρατ δύσκολο. πολύ δύσκολο... αλλά τουλάχιστον να τον πλησιάσω......[/left]

 

Το eq αμέσως μετά την κιθάρα και πριν από όλα τα effects είναι φίλος σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου αυτού:

Το eq αμέσως μετά την κιθάρα και πριν από όλα τα effects είναι φίλος σου.

  Αυτό δεν το σκέφτηκα.....Λες έ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή(ς) σε ανάλογες "morphing" προσπάθειες Φώτιε, το  απλό eq δεν δύναται να "προσθέσει" συχνότητες που δεν υπάρχουν, θα σου πρότεινα πριν από αυτό να πειραματιστείς με διάφορα enhancers- exciters προσθέτοντας αρμονικές και παίζοντας με τις φάσεις...

 

το ίδιο μπορείς να κάνεις ως τελική "πινελιά" προσθέτοντας τα και στο τέλος της αλυσίδας μετά τα effect... ξεκίνα με αυτά ας πούμε http://www.bbesound.com/products/sonic-maximizers/sonic-sweet.aspx και με eq αυτό Equalizer Plugin, Harmonically-Enhanced [VST, AU] - HarmoniEQ | Voxengo

και in bocca al lupo... O0

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου