Προς το περιεχόμενο

Ήχος του Neil Young στο Guitar rig?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  (ναι και τα Fuzz mustafank....)

 

ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....συγγνώμη, μου ξέφυγε.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Tweed deluxe εχει το Guitar Rig?

 

βαλε ΜΠΡΟΣΤΑ του αρκετο analog delay & ενα Fender reverb tank.

 

εδω μπορεις να δεις και τα setting του αναλογα με το βαθμο saturation ανα ασΘμα

 

Neil Young's Amps

 

Ο κλασσικος ηχος ΝΥ ειναι αυτος,δεν χρησιμοποιουσε πεταλια βρωμας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβε ο SF.

 

Αν θέλεις την σαπίλα που έχει σε μερικά κομμάτια, χώσε και ένα octaver, μια οκτάβα κάτω (όχι πολύ δυνατά στο blend με το κανονικό σήμα).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amplitube που μολις τωρα το δοκιμασα με ενισχυτη Tweed 57 dlx στο τερμα το vol & στη μεση το tone ,ενα trex replica γυρω στα 80 msec & ενα Tape echo γυρω στα 600 msec,ενα Fender Reverb tank & με 57αρι & ROYER 121 να κοιτανε στο σημειο που ενωνεται ο κωνος με το κεντρο της καμπινας ηρθα πολυ κοντα στον ΝΥ ηχο. ;) 

 

βεβαια με κιθαρα που εχει bridge μαγνητη ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ,tele δηλ οχι strat  ;D ;D

 

edit

 

πλακα πλακα χρησιμοποιωντας την Gretsch White Falcon ο ηχος ηταν ΙΔΙΟΣ.....!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τώρα τελευταία προσπαθώ να γράψω ένα κομμάτι σε στυλ Neil Young (πάλι γράφεις κομμάτι ρε μεγάλε, δεν μας λυπάσαι.... ::) :-X) . Μιλάω για τον "άξεστο" ήχο του  Like A Hurricane, του Cowgirl In The Sand, του Motorcycle Mama.......

 

Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση  ;D 8)!!!

Αγνοώ πλήρως βέβαια το τι εστί guitar rig κλπ., το δικό μου ζήτημα με τον ήχο το έχω λίγο-πολύ "λυμένο" (αν και η πεποίθηση μου είναι πως κατ'ουσίαν δεν έχει να κάνει με τον ήχο αυτό καθεαυτό αλλά με την παικτική προσέγγιση-οποισδήποτε "σάπιος" ήχος με Ρ90ς και λίγο πείραγμα στο tone θα "ακουμπήσει" εκεί που στοχεύουμε), οπότε το μόνο που μπορώ να σχολιάσω/προτείνω είναι: χαμήλωμα του tone στη θέση που σου "κάθεται" καλύτερα, επιλογή κάποιου mother ήχου με αρκετή "σαπίλα"  >:D και δοκιμή στο τέλος της όποιας σειράς ένα range master.

Good luck, I'm with you!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ήχο Neil Young ήθελα έ...; τρομάρα μου!  Που πας ρε καραμήτρο με την Στρατ...; Έχω από τις τεσσεράμιση μέχρι τώρα που παιδεύομαι και ήχο που να μοιάζει, δεν...!               

  Τέλος πάντων....παιδιά ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες  συμβουλές που σίγουρα θα μου χρησιμεύσουν στο μέλλον!  Λέω μέλλον γιατί τα παράτησα....έφτιαξα 4 presets (μετά κόπων και βασάνων)  και από αυτά θα διαλέξω τα δύο (rythm & solo) για το επικείμενο κομμάτι....

 

  Κάθισα τώρα και έγραψα 2 ψευτοκλιπάκια.  Έβαλα τύμπανα και μπάσο (υποτυπώδη αυτά) για να ακούγονται οι κιθάρες μέσα στην μίξη. Τα κλιπς είναι τα ίδια, απλά αλλάζει ο ήχος της Rythm και της solo κιθάρας.  Τις έχω πανάρει στο 92% δεξιά-αριστερά.

   

  Κάντε ένα καλό και πέστε μου από πιο κλιπ σας άρεσαν οι κιθάρες περισσότερο....

Neil_1.mp3

Neil_2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλά τον πρώτο τον θεωρώ προϊόν κούρασης του εγκεφάλου σου... το υπερτροφικό μέσω ληγμένων αναβολικών, κουνούπι του βάλτου του ένα πράμα...  :P ;D

 

ο δεύτερος (ασχέτως sim στόχου), προσωπικά μου αρέσει πολύ και θα τον δεχόμουν ευχάριστα σε οποιοδήποτε άσμα του είδους (με λίγο πιο προσεγμένο mix που εδώ ευλόγως λείπει)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τον πρώτο τον θεωρώ προϊόν κούρασης του εγκεφάλου σου... το υπερτροφικό μέσω ληγμένων αναβολικών, κουνούπι του βάλτου του ένα πράμα...  :P ;D

 

  ;D ;D ;D  Στο πρώτο έχω και αυτό:http://www.voxengo.com/product/harmonieq/  ::) ::) ::) ::) ::) :o           

    Πάντως κι εμένα το 2ο μ'αρέσει περισσότερο (αν και λίγο dry) αλλά όντως έχω κουραστεί....οπότε αύριο μάλλον και τα δυό θα μου ακούγονται απαράδεκτα!  Thanks μπαμπά..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρτίνα δύο και για μένα σαφώς.

Τώρα κάτσε και άκου πώς ΠΑΙΖΕΙ ο φίλος ο Νιλ ο Γιανγκ γιατί σοβαρό μέρος του ήχου είναι στην προκειμένη η πενιά και τα strokes.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρτίνα δύο και για μένα σαφώς.

Τώρα κάτσε και άκου πώς ΠΑΙΖΕΙ ο φίλος ο Νιλ ο Γιανγκ γιατί σοβαρό μέρος του ήχου είναι στην προκειμένη η πενιά και τα strokes.

  Ναι βρε εντάξει, ξέρω πως παίζει ο Young (μ'αυτόν μεγάλωσα...), αλλά είπα ότι θέλω ""να γράψω ένα κομμάτι σε στυλ Neil Young"" όχι διασκευή ή κάτι τέτοιο....Όσο για το κλιπ, το έγραψα σε δυό λεπτά χωρίς πολλά πολλά, ότι θυμόμουν από το Hurricane....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου