Προς το περιεχόμενο

Τα reviews των Chapman/Anderton και οι δικοί μας Crazy Tube Circuit Pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καμιά φορά θες και λίγη πλάκα στο review.

προσωπικά και clean gretsch άκουσα και απ όλα.

Θα μπορούσε να είναι καλύτερη παρουσίαση.

 

Όμως τη διασκέδασα όσο γίνεται και έβγαλα συμπεράσματα.

 

Ότι έχουμε δυό πολύ καλά πετάλια.

Που αν η συγκυρία ήταν λίγο πιό ευνοϊκή θα τα είχα τσιμπήσει.

Τουλάχιστον το ένα.

Για την ώρα κάνω υπομονή.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτος ο Chapman/Chappers το παρακανει λιγο με το shredding, ολα τα βιντεο που εχω δει μπλιπ μπλιπ μπλιπ ΠΑΟΥ ΠΑΟΥ μπλου μπλου πιρι πιρι πιπιτιρι ζζζζιιιιιαου. Ενταξει ανθρωπε τσιλαρε λιγο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο Chapman/Chappers το παρακανει λιγο με το shredding, ολα τα βιντεο που εχω δει μπλιπ μπλιπ μπλιπ ΠΑΟΥ ΠΑΟΥ μπλου μπλου πιρι πιρι πιπιτιρι ζζζζιιιιιαου. Ενταξει ανθρωπε τσιλαρε λιγο.

 

φυσιολογικό δεν είναι?

ο άνθρωπος σρεντεράς προς το προγκ είναι, αν ακούσεις το συγκρότημά του.

Πάντως άσχετο δεν τον λες.

Είναι πολύ πετυχημένος σ αυτό που κάνει (βασικά u2bing) αλλά έχει πολύ following, endorsing κλπ στο σημείο να έχει και δική του παραγωγή σε κιθάρες εκτός των άλλων βιντεο αθλημάτων.

Πολύ πιό ενδιαφέρων από την άλλη την ποντικομαμή τον μαγαζάτορα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι φυσιολογικο ειναι οπως το εθεσες αλλα σαν θεατη και ακροατη θα μου αρεσε να εχει πιο πολυ μελωδια, ειδικα με την ευκαρια που ειναι δυο, θα μπορουσε ο καπετανιος (της μπανιερας?) να παιζει ρυθμικη και ο Ρομπ απο πανω μελωδιες με σημεια shredding. Πολυ πιο ενδιαφερον απ'το συνεχομενο γυμνο shredding.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθάνθηκα υπερήφανος που κατάφερε μια μικρή ελληνική εταιρία να ακουστεί στο εξωτερικό. Μιλάμε για την αγορά των πεταλακίων, η οποία είναι τεράστια, και με έναν ανταγωνισμό που χτίζεται τα τελευταία 40 χρόνια. Μπράβο και εις ανώτερα.

 

φυσιολογικό δεν είναι?

ο άνθρωπος σρεντεράς προς το προγκ είναι, αν ακούσεις το συγκρότημά του.

Πάντως άσχετο δεν τον λες.

Είναι πολύ πετυχημένος σ αυτό που κάνει (βασικά u2bing) αλλά έχει πολύ following, endorsing κλπ στο σημείο να έχει και δική του παραγωγή σε κιθάρες εκτός των άλλων βιντεο αθλημάτων.

Πολύ πιό ενδιαφέρων από την άλλη την ποντικομαμή τον μαγαζάτορα...

 

Ετσι φυσιολογικο ειναι οπως το εθεσες αλλα σαν θεατη και ακροατη θα μου αρεσε να εχει πιο πολυ μελωδια, ειδικα με την ευκαρια που ειναι δυο, θα μπορουσε ο καπετανιος (της μπανιερας?) να παιζει ρυθμικη και ο Ρομπ απο πανω μελωδιες με σημεια shredding. Πολυ πιο ενδιαφερον απ'το συνεχομενο γυμνο shredding.

 

Παρακολουθώ το δίδυμο από πολύ παλιά. Από τότε που ο τσάπερς ήταν με μακριά μαλλιά και έμοιαζε με αγγλο τουρίστα στο Λαγανά και ο καπτεν σαν το χαζό ξαδερφάκι του. Μας αρέσει δε μας αρέσει το παίξιμο τους, πρέπει να παραδεχτούμε ότι είναι καλό δείγμα επαγγελματισμού. Ξεκίνησαν με μια σειρά από βίντεο που αποπνέουν χαβαλέ και μέσα από αυτά μεγάλωσαν το κοινό τους, διαφημίζοντας έτσι τον μαγαζί του κάπτεν και ταυτόχρονα δημιούργησαν ένα μπραντ κιθάρας βασιζόμενο στις προτιμήσεις του κοινού. Δεν είναι εύκολα πράματα αυτά. Το έκαναν με μπακ απ από το μαγαζί του άντερτον αλλά έδειξαν ότι έτσι γίνεται σήμερα να ξεφύγεις από τον συρμό και να αποκτήσεις ακόμα και φαν μπειζ. Με τα χρόνια δε, άλλαξαν και αναβάθμισαν το στούντιο που γυρίζουν τα βίντεο και επένδυσαν σε άριστη ποιότητα ήχου και εικόνας. Πολλοί θα είχαν σταματήσει να ασχολούνται μετά την επιτυχία των κιθαρών αλλα αυτοί συνεχίζουν και φαίνεται ότι υπάρχει ένα γνήσιο κομμάτι παιδικότητας σε αυτό που κάνουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικότατο που προβάλλονται συχνά πυκνά σε διάφορα reviews στο youtube Έλληνες κατασκευαστές

 

Για Chapman/Captain, προσωπικά μου αρέσει πολύ το παρειστικο και χαβαλεβιαρικο στυλ τους. Παρόλα αυτά όσες φορές τους έχω δει δεν έχουν κανει ποτέ κακή κριτική

 

Πολύ πιο χρήσιμο και ενδιαφέρον βρίσκω ένα άλλο εγχείρημα τους , με τον επίσης καλό κιθαρίστα Rabea Massaad που προσπαθούν να προσεγγίσουν το ηχητικό στυλ μεγάλων καλλιτεχνών με συγκεκριμένο μπάτζετ....Και πάντα κατά την άποψή μου τα πάνε περίφημα

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για Chapman/Captain, προσωπικά μου αρέσει πολύ το παρειστικο και χαβαλεβιαρικο στυλ τους. Παρόλα αυτά όσες φορές τους έχω δει δεν έχουν κανει ποτέ κακή κριτική

 

Ε ναι, γιατι κανουν περισσοτερο διαφημιση του anderton's inventory παρα κανονικο ριβιουινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομίζετε ότι δεν έχουν κάνει ποτέ κακή κριτική, τότε.... έχετε χάσει επεισόδια. Πολλές φορές μιλάνε για πράγματα που "ίσως ταιριάζουν σε άλλους αλλά εμάς δε μας λέει κάτι" αλλά η επιτομή του χαβαλέ ήταν τότε που δοκίμασαν ένα νέο προϊόν της Mesa Boogie (κάποιο cab simulator? δεν θυμάμαι ακριβώς), είπαν ξεκάθαρα ότι δεν κάνει αυτό που λέει, η Mesa Boogie διαμαρτυρήθηκε (!) και τους επέβαλε να ξανακάνουν review το προϊόν και αυτή τη φορά με αντιπρόσωπό της στο πλατό! Και θέλει πολλααααά κιλά άντερα να είσαι εισαγωγέας / αντιπρόσωπος τέτοιου μεγέθους εταιρείας και να βγεις φόρα-παρτίδα και να γελάς (κυριολεκτικά) με νέο προϊόν της...

 

 

Η "ποντικομαμή" και ο Monkey-Lord έχουν το κανάλι με τους περισσότερους subscribers στο youtube, τουλάχιστον στον συγκεκριμένο χώρο. Αυτοί οι 2 χαβαλέδες / ημι-επαγγελματίες, πιστέψτε το ή όχι, είναι αντικειμενικά pioneers του χώρου. Και όπως είπε ο Όττο, έχουν διατηρήσει πολύ έντονο το στοιχείο της παιδικότητας και του αυθορμητισμού. Τον δικό μου σεβασμό για όλα αυτά τον έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται ένα βασικός διαχωρισμός κατά τη γνώμη μου: με άλλο μάτι βλέπεις το x review αν το x πετάλι αποτελεί πιθανή αγορά, και με άλλο μάτι αν δίπλα σου έχουν μαζευτεί 3 overdrive και σκέφτεσαι πως ίσως και να μη χρειάζεται να αγοράσεις 4ο σε έξι μήνες.  ???

Έτσι, καλό είναι να διακρίνεται η χρηστική πλευρά μιας τέτοιας εκπομπής από την ψυχαγωγική. Και καλό είναι να θυμόμαστε ότι είμαστε by default ένας πολύ ιδιότροπος μικρόκοσμος.

 

Νομίζω κι εγώ ότι η προσέγγιση των Chapman/Anderton θα αποδειχτεί τελικά καινοτόμος. Ανοίγει δρόμους για όσους θα θελήσουν να κινηθούν σε παρόμοια μονοπάτια. Μπορεί να μην έχω καταφέρει να δω ένα video τους ολόκληρο, αλλά παράλληλα δεν υπάρχει δα και συνωστισμός στους reviewers - "εκπομπάρχες" που να το παλεύουν τόσο. Και reviews έχουν, και συγκριτικά έχουν, και διάφορα what ifs ζωντανεύουν...

Δε λέω ότι θα αρχίσω να τους βλέπω απαραίτητα αν σιγά - σιγά καταφέρουν να γίνουν ένα κιθαριστικό Top Gear (που θα μπορεί να λέει ό,τι νομίζει χωρίς πιασοκωλέ από τη βιομηχανία), αλλά ούτε το Top Gear πέτυχε επειδή το έβλεπαν όσοι ήθελαν να αγοράσουν αυτοκίνητο τη δεδομένη στιγμή. Κι αν δεν το καταφέρουν αυτοί οι δύο, μπορεί να έρθουν άλλοι.

 

Εμείς οι δέκτες βέβαια ευχαριστημένοι δε θα είμαστε ποτέ συνολικά, γιατί εγώ θα θέλω να ακούσω καθαρό, ο διπλανός τερματισμένο booster μπροστά από lead κανάλι,  και ο παραδιπλανός καλαμπούρια για να νίτρα που αναπνέουν. Αλλά η σύνθεση του μίγματος αφορά εκείνον που πατά "upload" στο video, και όταν τα views μαζεύονται σε τέτοια νούμερα τί να λέμε κι εμείς...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάλι δεν μπορώ να δω ρηβγιού που έχει διάρκεια πάνω από 5 λεπτά. Θέλω περιεκτικότητα και ξεκάθαρη εικόνα (& ήχο) του ...παρουσιαζόμενου αντικειμένου. To χιούμορ είναι ευπρόσδεκτο και μπορεί να χωρέσει στο πεντάλεπτο. Αλλιώς θα βάλω monty python.

Bαριέμαι αφάνταστα τα μεγάλα σε διάρκεια ριβιους και ριγκ ραντάουνς και δε συμμαζεύεται. Και παρ' όλο που μου είναι συμπαθείς και αυτοί και οι that pedal show, δεν έχω δει ποτέ ολόκληρο βίντεό τους.

 

Προτιμώ τα reviews να τα διαβάζω (διαβάζω σε πολύ πιο γρήγορο ρυθμό και δέχομαι την πληροφορία πιο εύκολα, απ' ό,τι ένα αντίστοιχο βίντεο με την ίδια πληροφορία ), και να βλέπω demo. Επίσης με ενδιαφέρει η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ προσωπική άποψη του reviewer, έστω κι αν δεν συμφωνώ. Δεν μου αρέσει η τηλεπώληση.

 

Τhat said, τα πετάλια και των Crazy Tube αλλά και των υπολοίπων επαγγελματιών fx makers στην Ελλάδα είναι κορυφαία και η ποιότητα φαίνεται και στις ΠΩΛΗΣΕΙΣ αλλά και στα deals τους με ΜΕΓΑΛΑ καταστήματα μουσικών ειδών. Ένα μεγάλο εύγε, κι ένα μεγάλο κρίμα (για εμένα) που όποτε βλέπω/ακούω πετάλι της προκοπής, με τρώει η τσέπη μου...όπως καλή ώρα

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου