Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τον ηχο του Υπολογιστη!


glysigakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Αντιμετωπιζω το παρακατω προβλημα.Προχθες εβαλα ενα κομματι στο Wavelab που το ειχα κανει rendered απο το Ableton 6 και καθως το επεξεργαζομουν με καποια vst's , κομπρεσσορες και τετοια, αρχισε να κολλαει ο υπολογιστης λογω του οτι το παρακανα , ειναι και τις Waves ''βαρια και ασηκωτα''.Απο εκεινη τη στιγμη και μετα εχω σπασιματα στον ηχο , ακομη κι αν δεν κανει τπτ αλλο ο υπολογιστης .Πως το αντιμετωπισα , εγκατεστησα και απεγκατεστησα τη καρτα και τους οδηγους αλλα τπτ.Αλλαξα τη θυρα της καρτας στη μητρικη και παλι τπτ.Εκανα φορματ και παλι τπτ.Η καρτα χρησιμοποιει τους πορους της PCI 22 μονη της,το αναφερω επειδη ο τεχνικος της αντιπροσωπειας με ρωτησε.Προτασεις?

 

Η μητρικη ειναι Asus P5WD2 Premium

Μνημη 1gb

Καρτα Ηχου M-audio Audiophile 192

 

Πολλα Ευχαριστω Εκ Των Προτερων !!!

Γιωργος Απο Χαλκιδα.[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν "έστρωσε" με το format, μάλλον έχεις πρόβλημα με το υλικό.

Κάνε το εξής.

Αλλαξε και πάλι την θύρα της κάρτας, όπως έκανες και πρίν, ΑΛΛΑ πριν την ξαναεγκαταστήσεις άνοιξε το pc για να bootάρει χωρίς την κάρτα και ΜΕΤΑ ξαναεγκατέστησε την.

Και φυσικά πριν τα κάνεις όλα αυτά θα πρέπει να έχεις κάνει κατάργηση απο την Διασχείριση Υλικού.

 

Στις παληές μητρικές καμμιά φορά μπλοκάριζε το slot της μητρικής (ιδίως όταν είχαν επάνω κάρτα modem ή κάρτα δικτύου) και με αυτό το κόλπο ερχόντουσαν στα ίσια τους.

Ισως να έχει γίνει το ίδιο και με τη δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apostolis σε ευχαριστω.

Τη λυση μου την εδωσε πριν λιγο ο φιλος μου ο Σπυρος , καλη του ωρα ,

το προβλημα ηταν οτι ενα πρωτευων διαυλος IDE δουλευε σε PIO και οχι σε DMA που ηταν το σωστο,ετσι με μια επαναγκατασταση ο ηχος ηρθε στα ισα του.

Ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπασίματα ειναι θέμα latency.

 

Η σωστή και ποιοτική μνήμη, στο μηχάνημα, παιζει μεγάλο ρόλο.

 

Δοκίμασε να δεις εαν η μητρικη σου στο θέμα Cas από τις μνήμες, ειναι τουλάχιστον στο auto detect timing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω κατι τωρα;

Δεν ξερω αν ειναι αυτο ακριβως που εχω και εγω αλλα ακο0υ τα συμπτωματα.

Εγω αγορασα μια διπυρινη μητρικη asus p5b vm και εναν μονοπυρηνο pentium4 3ghz με ddr2 512

Η καρτα ηχου ειναι terratec dmx 6fire 24/96

Tο προβλημα ειναι οτι οποτε δουλευει ο σκληρος (αναμα στο κοκκινο λαμπακι) και ακουγετε ηχος επηρεαζεται η μουσικη και παραμορφωνεται ο ηχος!Ακομα και στον ηχο τον κλασικο της εναρξης των windows.

Τι φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω κατι τωρα;

Δεν ξερω αν ειναι αυτο ακριβως που εχω και εγω αλλα ακο0υ τα συμπτωματα.

Εγω αγορασα μια διπυρινη μητρικη asus p5b vm και εναν μονοπυρηνο pentium4 3ghz με ddr2 512

Η καρτα ηχου ειναι terratec dmx 6fire 24/96

Tο προβλημα ειναι οτι οποτε δουλευει ο σκληρος (αναμα στο κοκκινο λαμπακι) και ακουγετε ηχος επηρεαζεται η μουσικη και παραμορφωνεται ο ηχος!Ακομα και στον ηχο τον κλασικο της εναρξης των windows.

Τι φταιει;

 

Κι εγώ πήρα καινούριο pc πριν κανά 2-3 βδομάδες και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Πως λύθηκε; Κατέβασα latest drivers realtek '97 (μιας και είχε αυτό το chip ήχου), και η υπόθεση έληξε! Πιστεύω πως αν κάνεις το ίδιο θα λυθεί το πρόβλημα σου!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω κατι τωρα;

Δεν ξερω αν ειναι αυτο ακριβως που εχω και εγω αλλα ακο0υ τα συμπτωματα.

Εγω αγορασα μια διπυρινη μητρικη asus p5b vm και εναν μονοπυρηνο pentium4 3ghz με ddr2 512

Η καρτα ηχου ειναι terratec dmx 6fire 24/96

Tο προβλημα ειναι οτι οποτε δουλευει ο σκληρος (αναμα στο κοκκινο λαμπακι) και ακουγετε ηχος επηρεαζεται η μουσικη και παραμορφωνεται ο ηχος!Ακομα και στον ηχο τον κλασικο της εναρξης των windows.

Τι φταιει;

 

Κι εγώ πήρα καινούριο pc πριν κανά 2-3 βδομάδες και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Πως λύθηκε; Κατέβασα latest drivers realtek '97 (μιας και είχε αυτό το chip ήχου)' date=' και η υπόθεση έληξε! Πιστεύω πως αν κάνεις το ίδιο θα λυθεί το πρόβλημα σου![/quote']

 

ξερεις γιατι συμβαινει αυτο;απο που κατεβασες τον driver;εγω τωρα κατεβαζω απο το emule το realtek ac97 audio drivers v5100 καλο η μαλακια κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις γιατι συμβαινει αυτο;απο που κατεβασες τον driver;εγω τωρα κατεβαζω απο το emule το realtek ac97 audio drivers v5100 καλο η μαλακια κανω;

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω γιατί... όσο για τους drivers που αναφέρεις, δυστυχώς είμαι σε ένα άσχετο γραφείο στο πανεπιστήμιο (καταλήψεις γαρ), σε ένα ξένο pc, και ούτε θυμάμαι ποιους κατέβασα- μπορώ όμως αν δεν λυθεί το πρόβλημα σου να σου στείλω σε ένα mail (στείλε pm) αυτό που κατέβασα, μόλις πάω σπίτι!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου