Προς το περιεχόμενο

Συντονισμος νοτας σε les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ακούω κάτι σπουδαίο από την ηχογράφηση σου

Μάλλον συντονίζουν οι υπόλοιπες χορδές στον τόνο αυτό και παρατηρείς την ουρά που ακούγεται σαν αρμονική

Βάλε ένα χαρτί , λάστιχο κλπ στις υπόλοιπες χορδές να μήν συντονίζουν και ξανά δοκίμασε

Μου έχει συμβεί επίσης σε μία από τις πρώτες μου ιδιοκατασκευές να συντονίζει η βέργα του truss rod μέσα στο κανάλι , δεν είχε καμμία μόνωση ήταν το μέταλλο απ ευθείας στο Ξύλο και κάπου συντόνιζε κάνοντας μια παρόμοια ουρά που την καταλάβαινες και από την δόνηση ;D

Αν δεν παίξει κάτι άλλο δοκίμασε να σφίξεις ελάχιστα την βίδα του truss rod τόσο ώστε να μην αλλάξεις την κλίση του μπράτσου αλλά να αλλάξει λίγο η τάση του και βλέπουμε

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ακούω κάτι σπουδαίο από την ηχογράφηση σου

Μάλλον συντονίζουν οι υπόλοιπες χορδές στον τόνο αυτό και παρατηρείς την ουρά που ακούγεται σαν αρμονική

Βάλε ένα χαρτί , λάστιχο κλπ στις υπόλοιπες χορδές να μήν συντονίζουν και ξανά δοκίμασε

Μου έχει συμβεί επίσης σε μία από τις πρώτες μου ιδιοκατασκευές να συντονίζει η βέργα του truss rod μέσα στο κανάλι , δεν είχε καμμία μόνωση ήταν το μέταλλο απ ευθείας στο Ξύλο και κάπου συντόνιζε κάνοντας μια παρόμοια ουρά που την καταλάβαινες και από την δόνηση ;D

Αν δεν παίξει κάτι άλλο δοκίμασε να σφίξεις ελάχιστα την βίδα του truss rod τόσο ώστε να μην αλλάξεις την κλίση του μπράτσου αλλά να αλλάξει λίγο η τάση του και βλέπουμε

 

Το χω τσεκαρει ηδη δεν ηταν αυτο  :)

Βάλε κάπο σε προηγούμενο τάστο (όλα πριν το 7ο) και δες σε ποιό τάστο και αν σου το κάνει κάθε φορά.

 

Με το καποταστο στο 5ο ταστο εξαφανιζεται το προβλημα.

δοκιμασα στο 9ο ταστο που το εκανε και στα γυρω ταστα και δεν το εκανε.

 

Εμένα μου ακούγεται σαν deadspot και όχι κάτι μηχανικό ή γεωμετρικό. Θα πρέπει να δοκιμάσεις να αυξήσεις μάζα στα δύο άκρα (headstock, bridge). Βάλε, αν έχεις, έναν σφυγκτήρα μεταλλικό πάνω στο headstock. Δοκίμασε να παίξεις πιέζοντας το headstock πάνω σε κάτι ακλόνητο. ( τοίχο πχ. ). Αν όντως κάτι αλλάζει, πας για αλλαγή κλειδιών ( πιο βαριά ) και bridge ( κάτι μασίφ και στιβαρό ).

Κι ομως αυτο ειναι  :o

πιεζοντας το κεφαλι σε τοιχο το προβλημα εξαφανιζεται.

βαζοντας το καποταστο στο κεφαλι μειωθηκε παρα πολυ.

Μετα εβαλα κι ενα κερμα μεταξυ του καποταστου και του headstock και εκανε το ιδιο στο 8ο ομως ταστο (αντι το 9ο) αλλα παλι σε πολυ μικροτερο βαθμο.

Υποθετω οτι παμε σε :

Αλαλγη κλειδιων, αλλαγη tailpiece, Fatfinger  ???

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fatfinger.

 

NEW Genuine Fender FFFSEG FATFINGER Sustain Enhancer For Guitar, 099-2180-100 | eBay

 

Ουσιαστικα αυτο που συμβαινει ειναι οτι συντονιζεται το μπρατσο στις συγκεκριμενες νοτες,η αλλαγη της μαζας του headstock θα λυσει αυτο το προβλημα.

 

επισης αν κολλησεις με καποιον τροπο (κερματα ή οτιδηποτε αλλο ) κατι με βαρος 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ στο headstock παλι το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις....δοκιμασε κολλοντας εναν ..πενοκρατη  ;D στον οποιο εχεις βαλει μεσα κερματα...

 

 

πριν κανεις οτιδηποτε βεβαιωσου οτι η ΒΕΡΓΑ ειναι σφιγμενη (δεν ειναι δηλ στον "αερα")

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fatfinger.

 

NEW Genuine Fender FFFSEG FATFINGER Sustain Enhancer For Guitar, 099-2180-100 | eBay

 

Ουσιαστικα αυτο που συμβαινει ειναι οτι συντονιζεται το μπρατσο στις συγκεκριμενες νοτες,η αλλαγη της μαζας του headstock θα λυσει αυτο το προβλημα.

 

επισης αν κολλησεις με καποιον τροπο (κερματα ή οτιδηποτε αλλο ) κατι με βαρος 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ στο headstock παλι το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις....δοκιμασε κολλοντας εναν ..πενοκρατη  ;D στον οποιο εχεις βαλει μεσα κερματα...

 

 

πριν κανεις οτιδηποτε βεβαιωσου οτι η ΒΕΡΓΑ ειναι σφιγμενη (δεν ειναι δηλ στον "αερα")

 

Θα το δοκιμασω και αυτο!

Thanks guys! Θα ενημερωσω σχετικα

 

 

P.S. δεν νμζω να υπαρχει το Fatfinger καπου Ελλαδα ε????  ::)

Για να το παραλαβω πιο γρηγορα οχι τπτ αλλο

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου