Προς το περιεχόμενο

Ψαχνοντας Fusion guitar licks-examples-lesson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες... 

τσεκαρω αυτα τα λικς αυτο το καιρο ...

 

 

μ αρεσει αυτο το στυλ και αυτος ο συνδιασμος pentatonic-modes

τα εχει μελετησει καποιος τα συγκεκριμενα? εχει να προτεινει καποιο παρεμφερες?

 

Ευχαριστω !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδες... 

 

 

τσεκαρω αυτα τα λικς αυτο το καιρο ...

 

μ αρεσει αυτο το στυλ και αυτος ο συνδιασμος pentatonic-modes

 

 

τα εχει μελετησει καποιος τα συγκεκριμενα? εχει να προτεινει καποιο παρεμφερες?

 

 

Ευχαριστω !

 

Καλησπερα! Δοκιμασε να ενταξεις γενικοτερα στο παιξιμο σου τη Dorian κλιμακα/Mode.Δηλαδη πανω απο ενα Dm7 πχ ακκορντο να παιζεις οχι μονο Dm Pentatonic αλλα να προσθετεις και την 6 (εκτη μεγαλη) που εχει σαν χαρακτηριστικη νοτα η Dorian! Θα σου δωσει μεγαλυτερη ποικιλια φρασεολογικα/ηχητικα! Περα απο το πολυ αξιολογο βιντεο του Levi Clay θα σου ελεγα να δεις Martin Miller (fusion licks ) , Guthrie Govan (χρωματικες κυριως και bends να δεις απο κει ) , Greg Howe και να επεκταθεις οσο γινεται βεβαια και σε τζαζ παικτες καθαρα για να παρεις φρασεολογια.Πχ παρε Pat Martino, Scofield (πιο country-like) , George Benson, Charlie Parker και Coltrane (πνευστα)  ! Oλα αυτα βεβαια σε βαθος χρονων ! Αλλα μια καλη  αρχη θα ηταν περα απο τα λικς που βλεπεις να παιζεις πανω απο ενα απλο backing track και να παιζεις συνδυασμο pentatonic/dorian Και να τονιζεις παντα την 6η μεγαλη που ειναι η χαρακτηριστικη νοτα! Ετσι θα αρχισεις να αποκτας εξοικειωση !

Οτιδηποτε θελεις μη διστασεις να ρωτησεις, καλη κιθαριστικη εξερευνηση! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, transcriptions, transcriptions, transcriptions... όποιον παίχτη γουστάρεις. Ειδικότερα, θα πρότεινα τα εξής, και για την όλη ιδέα του πράγματος... ακόμα κι αν π.χ. σου φαίνονται προχωρημένα κάποια από αυτά που λέει στην παρούσα φάση:

81XbwitqFYL._SY445_.jpg

 

519S-1ARyOL._SX290_BO1,204,203,200_.jpg

 

Θα υπάρχουν κάπου να τα κατεβάσεις λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμφωνήσω με τα μπούνια, αλλά ....

 

... άλλο Scott και άλλο licks.

Ο παλικάρης ποτέ δεν στάθηκε σε licks (εκτός από σαξοφωνίστες) και καλά έκανε.

Σου λέει βέβαια την άποψή του περί φράσεων, αλλά μέχρι εκεί (όμως στο φραζάρισμα σκοτώνει, και σου δείχνει τι πρέπει να προσέξεις για να πετύχεις ένα καλό δικό σου φραζάρισμα).

 

Η γνώμη μου (και του Scott), μην ξεπατικώνεις απλά φράσεις.

Χρησιμοποίησέ τες σε μουσικό context, επεξεργάσου τες (χρόνοι, τονισμοί, κλπ) χρησιμοποιώντας κομμάτια τους, χρησιμοποίησέ τες για να αποδώσεις κάτι δικό σου.

 

Μην τις κοπιάρεις όπως είναι, έχω ακούσει πολλούς κιθαρίστες, που παίζουν licks στην σειρά, ακούγεται "ξένο", φαίνεται.

 

Υπάρχει και η χαρακτηριστική έκφραση "Λικάκιας". :D

 

Αν γράψεις στο youtube "jazz fusion guitar licks" θα σου βγάλει κανένα εκατομμύριο.

 

Χρησιμοποίησέ τα κατά το δοκούν. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω  για τη βοηθεια !

 

νταξει σε αυτα που μαθαινω τωρα κοιταω μονο τονικοτητες. αξιες οχι.

 

θελω να φτασω σε σημειο να μπορω να ξεχωριζω τα Modes και να τα βαζω στο παιξιμο μου.

 

 

το κακο ειναι οτι ειμαι ασχετος απο θεωρια και φανταζει λιγο δυσκολο.. αλλα προσπαθουμε !

 

 

 

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ένα τα modes της ματζόρε κλίμακας, μα δεν είναι πολλά, ούτε δύσκολα στην απομνημόνευση. Έτσι θα έχεις (αρχικά από ένα τονικό κέντρο που σε βολεύει π.χ.) πρόσβαση σε όλη την ταστιέρα, πράγμα πολύ σημαντικό και για τη φρασεολογία σου στον αυτοσχεδιασμό, αλλά και για τη συνοδεία στα ρυθμικά, μιας που θα "βλέπεις" voicings που παλιότερα σου φαίνονταν εξωγήινα. Από κει και πέρα θα βοηθούσε πολύ να βρεις κάποιον να σου δώσει υλικό για να τα εφαρμόζεις όλα αυτά... πάντως και να μην έχεις ακόμα, απλά άκου τη μουσική που σου αρέσει και βρες αρμονικά προσιτά σημεία για τη φάση που είσαι. Και από κει και μετά είναι όλα θέμα όρεξης.

 

Υ.Γ.: Θα σε βοηθούσαν και το βιβλία "Μουσική Θεωρία" και "Ηλεκτρική Κιθάρα" του Μπαλταζάνη να υπάρχουν μέσα στο σπίτι. Γραμμένα στα ελληνικά, όχι μεγάλα, ευκολοδιάβαστα, και to the point. Ένα βήμα πιο μετά είναι και το "Jazz αρμονία" του ίδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχω ξαναακουσει για το βιβλιο του Μπαλταζανη αλλα δεν το εχω τσεκαρει ...

 

 

το παλευω απ το ιντερνετ για την ωρα...

 

σαν βαση παντως εχω τη πεντατονικη μινορε και τη ματζορε ( σε ολες τις θεσεις,

 

ολα τα υπολοιπα τα εχω διασπαρτα στο μυαλο μου) 

 

 

κοταω τετοια λικς για τις θεσεις κ τη τονικοτητα κυριως...

 

μονος μου ας πουμε, εμαθα τη σολ ματζορε σε ολες τις θεσεις αλλα απο φρασεολογια βγαζω λιγα πραγματα ... γι αυτο κοιταω διαφορα λικς (accending -chords Κτλ) να παρω καμια ιδεα...

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς εννοείς το "Fusion", αλλά θα πρότεινα στο επίπεδο που είσαι να ασχοληθείς πρώτα με την απόκτηση των βασικών εργαλείων (κλίμακες, συγχορδίες, διαστήματα, αρπέτζιος), σε ένα ανεκτό επίπεδο (και παικτικά) και αργότερα θα δεις ποια είναι η χρήση τους σε μουσικές όπως το fusion. :)

 

απο φρασεολογια βγαζω λιγα πραγματα ... γι αυτο κοιταω διαφορα λικς (accending -chords Κτλ) να παρω καμια ιδεα...

Το θέμα είναι να δεις την "λογική" στην οποία στηρίζονται, έτσι ώστε να μπορείς να τα επεξεργαστείς κιόλας, όχι απλά να τα αναπαράγεις. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι δε ξερω πως το εννοω ακομα....

 

σαν βαση δε θελω να εχω αυτο το καθαρο jazz-ιστικο θεμα,  ισως μια  μεταλ ρυθμικη βαση ...

 

βλεποντας και κανοντας ομως... αλλαζουν τα γουστα κατα καιρους !

 

"Το θέμα είναι να δεις την "λογική" στην οποία στηρίζονται, έτσι ώστε να μπορείς να τα επεξεργαστείς κιόλας"

 

συμφωνω με αυτο !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου