Προς το περιεχόμενο

Οι χορδές είναι πολύ «σφιχτές» για bending


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D

 

Το tremolo δεν το εχω τσεκαρει (και δεν εχω την κιθαρα αυτες τις μερες μαζι μου), αλλα το action ειναι μια χαρα (με τις προτεινομες αποστασεις του manual της κιθαρας, οι οποιες με βολευουν κιολας), ενω το relief ειναι και αυτο μια χαρα (δεν υπαρχει buzzing, ουτε λαθος intonation, ενω το οργανο -με εξαιρεση το bending- ειναι ανετο στο παιξιμο).

 

Εγω θα ξαναρωτησω -υπαρχει περιπωση ο μαστορας να μην αφησε αρκετο slack οπως εβαζε τις χορδες και για αυτο να ειναι πολυ σφιχτες;

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Εγω θα ξαναρωτησω -υπαρχει περιπωση ο μαστορας να μην αφησε αρκετο slack οπως εβαζε τις χορδες και για αυτο να ειναι πολυ σφιχτες;

  Ένας τρόπος υπάρχει για να το μάθεις!  Πάρε και περασέ της ένα καινούριο σετ 9ρες......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ή έχει βάλει λάθος (βαρύτερες) χορδές ή έχει κατεβάσει το action και αναγκάζεσαι να πιάσεις διαφορετικά τη χορδή με αποτέλεσμα να σου φαίνεται σκληρή. Με τα ελατήρια της γέφυρας κλπ δεν θα υπήρχε τέτοιο effect.

Επίσης υπάρχει η περίπτωση yolo να έπαιζες κουρδισμένος χαμηλά.

Αυτό που λες με το slack δεν έχει βάση. Δεν ξέρω τι εννοείς αλλά όταν η χορδή είναι κουρδισμένη η τάση της είναι συγκεκριμένη. Όπως και να την έχεις περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ένας τρόπος υπάρχει για να το μάθεις!  Πάρε και περασέ της ένα καινούριο σετ 9ρες......

Αυτο θα κανω. Γενικα ο κανονας ειναι περισσοτερο slack=λιγοτερο tension, ετσι;

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ο κανονας ειναι περισσοτερο slack=λιγοτερο tension, ετσι;

Oh yeah!    Απαντώ, παρ'όλο που μπήκε το βαρύ πυροβολικό του Νόιζ........ :-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή έχει βάλει λάθος (βαρύτερες) χορδές ή έχει κατεβάσει το action και αναγκάζεσαι να πιάσεις διαφορετικά τη χορδή με αποτέλεσμα να σου φαίνεται σκληρή. Με τα ελατήρια της γέφυρας κλπ δεν θα υπήρχε τέτοιο effect.

Επίσης υπάρχει η περίπτωση yolo να έπαιζες κουρδισμένος χαμηλά.

Αυτό που λες με το slack δεν έχει βάση. Δεν ξέρω τι εννοείς αλλά όταν η χορδή είναι κουρδισμένη η τάση της είναι συγκεκριμένη. Όπως και να την έχεις περάσει.

 

Το action ειναι σε καλο υψος, δεν ειναι υπερβολικα χαμηλα ουτε ψηλα. Κουρδισμενος χαμηλα δεν επαιζα. Αν το slack δεν παιζει ρολο τοτε δεν ξερω. Μολις ξαναπιασω την κιθαρα στα χερια μου, θα τσεκαρω αυτο που ειπε για το tremolo ο cigaret13 (γιατι γενικα το tremolo δεν το χρησιμοποιω αρα δεν μπηκα στον κοπο να το τσεκαρω)

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκανα τη μεταβαση απο 10αρες ernie ball σε 10αρες daddario επαθα πολισμικο σοκ. Πιο σκληρες οι τελευταιες και στο bending ειχε μεγαλη διαφορα (και ₩στον ηχο).

Θελω να πω οτι απο μαρκα σε μαρκα υπαρχουν διαφορες σιγουρα και στις 9αρες.

Δεν ξερω εαν σου αλλαξε μαρκα ο μαστορας, αλλα το πιθανοτερο η διμηνη αποχη να σε πηγε πισω, και σε συνδυασμο με ολα τα υπολοιπα να εχει αυτο το αποτελεσμα.

 

Υγ. 2 μηνες ειχε την κιθαρα για ενα απλο σερβις? Την πηρε για κανα τουρ να δει εαν παιζει καλα??

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαρκα ειναι σταθερα ernie ball (αυτε του εδωσα κιολας). Επισης, ειχα διμηνη αποχη στο σπιτι. Στο ωδειο επαιζα κανονικα (μελετουσα σε ακουστικη) και απο εκει σε κιθαρες φιλων -δεν σταματησα να παιζω τελειως για δυο μηνες δηλαδη.

 

Ειχε πολλες παραγγελιες πριν απο την δικη μου  ;)

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκανα τη μεταβαση απο 10αρες ernie ball σε 10αρες daddario επαθα πολισμικο σοκ. Πιο σκληρες οι τελευταιες και στο bending ειχε μεγαλη διαφορα (και ₩στον ηχο).

 

 

έπαθα ακριβώς το ίδιο. Μετάβαση από 10ρες ernie ball σε 10ρες d' addario . Μέρα με τη νύχτα η αίσθηση . Βρίσκω τις δεύτερες πολύ καλύτερες στα χέρια/δάκτυλα μου και όντως πιο σκληρές . και πιο ανθεκτικές στα υπερτοξικά χέρια μου ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιμαρα προσωπικα Εγώ οποτε βάζω καινούριες χορδες (ίδιο σετ και παχος) τις πρώτες μέρες μου φαίνονται πιο σκληρές και μετά από λίγο παίξιμο μαλακώνουν. Έχει διαφορά αλλά δε με απασχολεί πολύ.  Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου