Προς το περιεχόμενο

G&L Guitars european cyberstore (help)


vagabond

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους,

 

ειμαι ενα κλικ πριν αγορασω μια gl legacy . δυστυχως ο thomann δεν τις εχει ξερει καποιος απο εσας καποιο ασφαλες ευρωπαικο καταστημα που μπορω να την αγορασω?επισης οι τιμες που εχει ο λογοθετης ειναι καλες?

επισης θα ηθελα την αποψη σας για την συγκεκριμενη κιθαρα . αν καποιοσ την εχει ηδη η αν την εχει δοκιμασει.επαιξα με μια με maple ταστιερα και επαθα .

 

ευχαριστω προκαταβολλικα,

 

βασιλης :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ σύμφωνα με την γνώμη ενός φίλου που αγόρασε πρόσφατα μια g&l κιθάρα....

 

Πριν αγοράσεις ένα τέτοιο όργανο, καλό θα ήταν να το ακούσεις πρώτα.

Γιατί αυτες οι κιθάρες φτιάχνονται στο χέρι και δύο ίδιο μοντέλα να ακούγονται εντελώς διαφορετικά...

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης θα ηθελα την αποψη σας για την συγκεκριμενη κιθαρα . αν καποιοσ την εχει ηδη η αν την εχει δοκιμασει

 

Βασίλη έχω 2 G&L. Μια Legacy και μια ASAT.

 

H Legacy είναι με alder σωμα και rosewood ταστιέρα και για μένα είναι η καλύτερη strat που έχω παίξει ποτέ (αν εξαιρέσεις 2 '60ς που είχα δοκιμάσει κάποτε των καπότων)

 

Η ASAT είναι επίσης εξαιρετική, με one piece maple ταστιέρα, soap bar pickups και blonde-butter χρώμα. Είναι η 1989 Leo Fender signature και νομίζω το τελευταίο δημοιούργημα του πριν πεθάνει.

 

Aν σου κάνει στο χέρι δεν θα σε απογοητεύσει. Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα του πως θα ήταν οι Fender custom shop σήμερα αν ζούσε ο Λεωνίδας και είχε ακόμα την εταιρεία,,,

 

Στην κατακλείδα:

 

ΟΙ FENDER ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FENDER(μετα το 65), OI G&L ΕΙΝΑΙ FENDER...

OTI ΑΛΛΟ ΑΚΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΣΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι ειχα παιξει με μια και ηταν λιγο βαρια και με χαλασε πολυ η γεφυρα που ειχε...γενικα δεν μου εκανε ..κλικ..

αλλα επειδη ειναι η μοναδικη που επαιξα δεν μπορω να βγαλω γρηγορα συμπερασματα και να σου πω μην την παρεις ειναι ακριβη και παρε μια squier,καντης ενα ΚΑΛΟ set up και βαλε καλους μαγνητες... :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους' date='

 

ειμαι ενα κλικ πριν αγορασω μια gl legacy . δυστυχως ο thomann δεν τις εχει ξερει καποιος απο εσας καποιο ασφαλες ευρωπαικο καταστημα που μπορω να την αγορασω?επισης οι τιμες που εχει ο λογοθετης ειναι καλες?

επισης θα ηθελα την αποψη σας για την συγκεκριμενη κιθαρα . αν καποιοσ την εχει ηδη η αν την εχει δοκιμασει.επαιξα με μια με maple ταστιερα και επαθα .

 

ευχαριστω προκαταβολλικα,

 

βασιλης :D[/quote']

 

και οι G&L φτιαχνονται σε γραμμη παραγωγης και οχι βεβαια στο χερι (πεφτει συννεφο ο CNC Router & ετσι κι αλλοιως ολες οι κιθαρες αυτου του τυπου συναρμολογουνται & σεταρονται "στο χερι" :lol: ) απλα το quality control ειναι πραγματικα πολυ αυστηρο.

 

αποφυγε G & L φτιαγμενη απο ash γιατι η G & L για καποιο λογο χρησιμοποιει τρομερα βαρυ ash,οι κιθαρες της απο alder ειναι οκ.

 

τωρα αν σου αρεσουν οι μαγνητες της (εμενα δεν μου αρεσουν) & σου καθεται στο χερι προχωρα (φροντισε να μαθεις τι προφιλ ακριβως ειχε η κιθαρα που σου αρεσε για να παραγγειλης μια με το ιδιο μπρατσο)

 

γενικα ειναι καλοφτιαγμενες κιθαρες με πολυ χαμηλη ομως μεταπωλητικη αξια οποτε και στο www.ebay.com μπορεις να τις βρεις συνηθως στη μιση τιμη απο οτι στα μαγαζια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα να σας ευχαριστησω ολους για τα tips και τις συμβουλες σας.κοιταξτε ο λογος που επελεξα την εν λογο εταιρια ειναι οτι πιστευω πως για τα λεφτα που δινεις ειναι πολυ καλυτερη η ποιοτητα απο φεντερ (στην κατηγορια των 1390).οταν δοκιμασα στον λογοθετη μια ειχα παθει πλακα οσον αφορα την ταστιερα(μια v shaped γομαρι) και τα ξυλα καλα μου εκατσαν οσο πιανει το αυτι μου.

κοιταζα και για φεντερ απλα δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα τα περισσοτερα καινουρια κομματια του στυλ highway,η αμερικανα φτηνη 895 αλλα και καποιες corona california δεν μου ειπαν κατι ηταν καπως ψυχρες και δυστυχως η ταστιερα ηταν modern c . δυστυχως δεν μπορω να βρω γομαρια ταστιερες .

σε καμια περιπτωση δεν θιγω τις φεντερ και ουτε ειμαι και κολημενος αλλα εχω ψιλοαπογοητευτει.ua agoraza μεταχειρισμενη μονο που παιζει ξεραιλα η μια που θα αγοραζα με κλειστα ματια ειναι η fender stratocaster robin trower αλλα και τα 1800 ειναι σεβαστο ως ποσο.

το μονο που με στεναχωρησε ειναι οτι μιλησα με λογοθετη και μου ειπε οτι παιζει μεγαλοσ χρονος αναμονης :( . εχω μικρο κολλημα με το χρωμα μιλαμε για λευκο κρεμ με maple ταστιερα. 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια g&l legacy, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. εχει αλντερ σωμα και μειπλ μπρατσο και ειναι ελαφρια, εχει τρομερο μπρατσο για τα γουστα μου, πολυ καλο "φινισ" κτλ κτλ. το μονο που με χαλαει λιγακι ειναι οι μαγνητες της και ισως καποτε τους αλλαξω. κατα τα αλλα πιστευω πως ειναι μια παρα πολυ καλη κιθαρα με κορυφαια κατασκευη. το τρεμολο που δεν αρεσει στον τακη ειναι καθαρα θεμα γουστου, δηλαδη ειναι φτιαγμενο πολυ καλα αλλα οντως σε καποιους δεν αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι G&L φτιαχνονται σε γραμμη παραγωγης και οχι βεβαια στο χερι (πεφτει συννεφο ο CNC Router & ετσι κι αλλοιως ολες οι κιθαρες αυτου του τυπου συναρμολογουνται & σεταρονται "στο χερι" icon_lol.gif ) απλα το quality control ειναι πραγματικα πολυ αυστηρο.

 

Δεν φτιάχνονται στο χέρι;

Δεν ξαναγραφώ γνώμες άλλων!

 

Sorry παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No problem buddy! :wink:

 

Απλα ειναι αδυνατον να φτιαχτουν κιθαρες σε τοσο μαζικη παραγωγη στο χερι ,μονο μαστορες που φτιαχνουν 30-40 κιθαρες το χρονο μπορουν σοβαρα να ισχυρισθουν οτι φτιαχνουν χειροποιητα οργανα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου