Προς το περιεχόμενο

SG Special Ρ90 - Αλλαγή wiring σε modern


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα στην νέα μου SG Special 2019 ότι οι p90s είχαν μια  πολύ πιο μπασαριστη χρεια σε σχέση με άλλους p90s που είχα παλιότερα.και αυτό έκανε ιδιαίτερα boomy  και unbalanced  τον neck μαγνήτη. Ακούγονταν σαν overwound..

Κάποια στιγμή που άνοιξα το  cavity  για να κάνω treble bleed και στους 2 p90s παρατήρησα ότι δεν είχα ξανά δει αυτό το wiring όπως η παρακατω φώτο με τους p90s.

Και με έτρωγε η περιέργεια "μπας και φταίει αυτο".

Το  treble bleed έκανε την δουλειά του αλλά ως εκεί.καμια αλλαγή σε αυτό που με απασχολούσε. 

Την περασμένη βδομάδα πήρα την απόφαση να κάνω πιο βολική την κατάστασή με το tone pots για μένα φέρνοντας τα πάνω κάτω.και μιας και μπήκα στον κόπο άλλαξα και το wiring σε modern.

Πέραν του ότι η κιθάρα πλέον είναι έτσι όπως θέλω εργονομικά σε σχέση με τα pots τώρα ο ήχος της κιθάρας έγινε αρκετά ποιο bright.σαν κάτι να ξεμπουκωσε.και στον neck έχω και σκάσιμο τυπου single coil το οποίο δεν είχα καθόλου συν ότι τώρα είναι αρκετά περισσότερα ποιο balanced σαν σετ.

Δεν γνωρίζω πολλά από wiring και συνήθως πάω point to point.αλλα προέκυψε κάτι καλλο αυτή την φορά. 

Αυτα :)...

pickup-wiring-diagram-gibson-les-paul-jr-gibson-p90-pickup.png

wiringModern.jpg

  • Like 2

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παρατηρω οτι ξεμπουκωνει ο ηχος μου οποτε παω απο modern σε 50ς wiring παντως.
Μυστηρια πραγματα 🤣
Επισης στο 50ς wiring χανω λιγοτερα πριμα χαμηλωνοντας τα volume (με διαφορετικο τροπο βεβαια απ το treble bleed) και ακουνε τα ποτενσιομετρα καλυτερα (για το δικο μου γουστο).
Χαιρομαι που εφερες τον ηχο στα μετρα σου παντως, I know that feeling!

  • Like 1

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to SG Special Ρ90 - Αλλαγή wiring σε modern
1 ώρα πριν, mike_rhd είπε

Εγω παρατηρω οτι ξεμπουκωνει ο ηχος μου οποτε παω απο modern σε 50ς wiring παντως.
Μυστηρια πραγματα 🤣
Επισης στο 50ς wiring χανω λιγοτερα πριμα χαμηλωνοντας τα volume (με διαφορετικο τροπο βεβαια απ το treble bleed) και ακουνε τα ποτενσιομετρα καλυτερα (για το δικο μου γουστο).
Χαιρομαι που εφερες τον ηχο στα μετρα σου παντως, I know that feeling!

Ίσως να είναι και έτσι. πάντως αυτό που παρέθεσα πιο πάνω και είχε η κιθάρα μου δεν ήταν 50ς wiring όπως είναι το παρακάτω 

wiring50s.webp

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η κιθάρα σου είχε πιθανότατα μια παραλλαγή του "Memphis wiring". 

 

Από κει και πέρα όπως εξυπηρετεί τον καθένα. Εγώ προτιμώ 50s wiring και την κιθάρα σεταρισμένη στον neck μαγνήτη με vol & tone στο 7 με 8 περίπου. Treble bleed δε θα βαζα ούτε στον εχθρό μου 😅

Γενικά ακόμη και με το modern wiring αν ακολουθήσεις το παραπάνω σεταρισμα που αφήνει headroom σε vol & tone δε χρειάζεται treble bleed κατά τη γνώμη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Η κιθάρα σου είχε πιθανότατα μια παραλλαγή του "Memphis wiring". 

 

Από κει και πέρα όπως εξυπηρετεί τον καθένα. Εγώ προτιμώ 50s wiring και την κιθάρα σεταρισμένη στον neck μαγνήτη με vol & tone στο 7 με 8 περίπου. Treble bleed δε θα βαζα ούτε στον εχθρό μου 😅

Γενικά ακόμη και με το modern wiring αν ακολουθήσεις το παραπάνω σεταρισμα που αφήνει headroom σε vol & tone δε χρειάζεται treble bleed κατά τη γνώμη μου. 

Το θεμα με το treble bleed, αν θυμαμαι καλα, ειναι οτι επηρεαζει τον ηχο ακομα και με τα κοντρολς στο 10. 

Βεβαια αν αλλαζει τον ηχο με τροπο που αρεσει στον παίχτη, αψογα!

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, mike_rhd είπε

Το θεμα με το treble bleed, αν θυμαμαι καλα, ειναι οτι επηρεαζει τον ηχο ακομα και με τα κοντρολς στο 10. 

Βεβαια αν αλλαζει τον ηχο με τροπο που αρεσει στον παίχτη, αψογα!

Φυσικά. Περί ορέξεως... 

 

Εμένα δε μου άρεσε το πώς επηρεάζε τον ήχο στη διαδρομή των pots. Άλλαζε τελείως τον χαρακτήρα των μαγνητών. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου