Προς το περιεχόμενο

Brazilian Rosewood


mkm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα σε ενα garage sale έπεσα πάνω σε ένα κατεστραμμένο τραπέζι και κάτι ραφια του 60' που ο τύπος δήλωνε οτι ήταν "rio palisander" (μασιφ). Λόγω του ότι οι διαστάσεις ήταν αρκετά ικανοποιητικές (2 ράφια περίπου 45x12x2 cm το καθένα και 2 σωσμένα πόδια του τραπεζιού 70x6x6 cm), είπα να τα πάρω για κανένα project.

Το θέμα είναι πως μπορώ να μάθω αν είναι όντως βραζιλίας και αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για κασκευή οργάνου (σε μάστορα) λόγω απαγόρευσης κλπ. Αν είναι Βραζιλίας, θα πρέπει να βγάλω CITES ή τίποτα τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω απαγόρευσης

 

η απαγορευση αφορα μονο ΝΕΑ οργανα απο  ΦΡΕΣΚΟΚΟΜΜΕΝΑ δεντρα... ;D

 

Αν είναι Βραζιλίας, θα πρέπει να βγάλω CITES ή τίποτα τέτοιο?

 

αν φοβασαι τον ελεγχο που θα σου κανει ο Ελλην δημοσιουπαλληλαρας τελωνειακος στο αεροδρομιο  θα ελεγα οτι κακως φοβασαι... ;D..  (αν ταξιδευεις στο εσωτερικο με αεροπλανο)..επισης δεν νομιζω καποιος ευσυνειδητος Ελλην αστυνομικος να σε σταματησει στο δρομο και να σου ζητησει CITES  ;D

 

αν παρεις το οργανο στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ναι θες CITES.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. Βασικά το ξύλο το πήρα στο εξωτερικό και βρίσκεται ήδη Ελλάδα εδώ και καιρό. Απλά τώρα το βαζω μπροστά για την κατασκευή κλπ. Το όργανο (ακόμα δεν έχω καταλήξει αλλά πιθανότατα κάποιο ακουστικό) όμως πιθανότατα θα έρθει εξωτερικό όπου μένω. Επίσης, σε περίπτωση που θελήσω να το πουλήσω (ως κατασκευασμένο απο brazilian rosewood), ακόμα και στην Ελλάδα, δεν θα πρέπει να έχω κάτι? Θα το ψάξω για το CITES.

 

Αν πουλάς καμιά ταστιέρα, dibs.

 

Θέλω

 

ΠΜ me

 

Πιστεύω θα μείνει αρκετό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οπτικά το Brazilian ξεχωρίζει από το σκούρο καφέ χρώμα με σκούρες, σχεδόν μαύρες ρίγες  που είναι σχετικά έντονες. Το καφέ έχει τόνους κόκκινου. Το Indian είναι καφέ με σκούρες ρίγες επίσης αλλά σε τόνους του μωβ γενικά.  Πολύ κοντά με το brazilian, οπτικά, είναι o παλίσανδρος Μαδαγασκάρης.

 

Eπίσης σε εξέταση των σόκορων με προσοφθάλμιο 10-14x, το indian έχει διπλάσιους πόρους από το Brazilian.

 

Tέλος, το πιο σίγουρο είναι το τεστ ροκανιδιών διαλυμένων σε νερό.  Κάτω από λάμπα blacklight, το Brazilian δεν αλλάζει χρώμα, ενώ τα άλλα rosewoods μπλεδίζουν.

 

Αν τα κομμάτια είναι για προσωπική χρήση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Αν ταξιδεύεις εντός ΕΕ με το όργανο, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν πουλήσεις το όργανο εκτός ΕΕ, υπάρχει θέμα.

Αν ταξιδέψεις εκτός ΕΕ, νομίζω ότι πάλι έχεις πρόβλημα, αλλά δεν είμαι βέβαιος.

 

Kαλή τύχη με το ψάξιμο. Εγώ έχω στείλει ερωτήματα στους αρμοδίους. Φυσικά, δεν πήρα απάντηση ποτέ. Ούτε και θεωρώ ότι θα ξέρουν. Οπότε rosewood-άκι απλό Iνδικό, έβενος κλπ για να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο (εκτός αν πάλι θέλω να πουλήσω εκτός ΕΕ, οπότε πρέπει να βγάλω χαρτιά, όπως και αυτός που θα υποδεχθεί το όργανο).

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Βάζω και μερικες φωτογραφιες ενδεικτικά.

Σε μια είναι όλο το "πακέτο" και στην άλλη μια απο κοντά

IMG_7930.thumb.JPG.eb89e2e3768e0d54e0bdb9e66a3ab991.JPG

IMG_7939.thumb.JPG.f30d038d7b202af6d2fbaa0f3a64bd6b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Βάζω και μερικες φωτογραφιες ενδεικτικά.

Σε μια είναι όλο το "πακέτο" και στην άλλη μια απο κοντά

 

want!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου