Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματιστης 240V


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συζητηθηκε προσφατα το θεμα των μετασχηματιστων, για ενισχυτες που ερχονται απο αμερικη (120V) και μη θελοντας να χαλασω το θεμα του φιλου deadendmind (μεγεια παρεπιπτοντως :D ) ανοιξα καινουργια θεμα.

Ξερει κανεις που θα βρω στην αθηνα εναν καλο μετασχηματιστη εισοδου για τον τελικο μου, ενας boogie 2χ50...

Μιλησα με στολλα για τον boogie μετασχηματιστη και μου ειπε ενα πολυ γλυκο νουμερο (300 ευρα! 8O )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk :

 

αν αλλαξεις το τροφοδοτικο θα αλλαξεις & τον ηχο του ενισχυτη,κατι που δεν νομιζω να θελεις.

 

πηγαινε στο ΡΑΔΙΟ ΚΑΤΟΥΜΑ και εξηγησε τους τι ακριβως θελεις (δηλ. εναν μετασχηματιστη που θα αλλαζει το ευρωπαΪκο ρευμα σε αμερικανικο για ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη (μη σου δωσουν καμμια μπριζουλα........)

 

jmone :

 

1. Κέντρο Αθηνών Πραξιτέλους 15-19 Αθήνα Τ.Κ.: 105 62

Τηλ: 210 3250412

Fax: 210 3237296

e-mail: [email protected]

Υπεύθυνος καταστήματος: Μιχαήλ Χριστόπουλος

 

2. Καλλιθέα Σιβιτανίδου 31 Καλλιθέα Τ.Κ.:176 76

Τηλ: 210 9585036

Fax: 210 9567239

Υπεύθυνος καταστήματος: Λευτέρης Χατζηελευθερίου

 

3. Περιστέρι Λ. Αθηνών 62 και Θηβών Περιστέρι Τ.Κ.:121 31

Τηλ: 210 5987218

Fax: 210 5987113

Υπεύθυνος καταστήματος: Τάσος Αγιάνογλου

 

4. ¶νω Δάφνη Κουντουριώτου 15 Α. Δάφνη Τ.Κ.:172 34

(Κεντρική Αποθήκη) Τηλ: 210 9022512

Fax: 210 9022542

Υπεύθυνος καταστήματος: Παν/της Μαστραντώνης

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας μια μικρή (και πικρή για το ίδιο θέμα) εμπειρία απο το ίδιο ακριβώς κομμάτι, θα σου έλεγα να βρείς έναν τρόπο να πάρεις τον original μετασχηματιστή γιατί αφενός μεν είναι ουσιαστικά ένας Mercury που τον "πειράζει" η Mesa για περισσότερο headroom, αφετέρου δε, ότι είχα χρησιμοποιήσει εγώ ή "έλιωνε" τις λάμπες ή είχε κάκιστη τάση και σιδέρωνε τα μεσαία του τελικού, ή απλά ήταν τόσο θορυβώδης που μου έσπαγε τα νεύρα... :roll:

 

Οφείλω πάντως να σε ενημερώσω πως οι Βοοgie με εξωτερικούς μετασχηματιστές έχουν εξαιρετικά μεγάλη αλλοίωση στον τόνο τους, και κατα βάση δεν παίζουν όπως πρέπει..

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ jmone : σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα τον δουλευω εδω και εναμιση χρονο με εξωτερικο μετασχηματιστη.

 

 

@ silot : αμφιβαλω αν οι ευρωπαικοι ειναι mercury, γιατι ψαχνωντας λυση παλιοτερα, τους εστειλα ενα mail, και με γειωσαν λεγοντας μου πως δεν μπορουν να μου κατασκευασουν ευρωπαικο μετασχηματιστη :roll:

 

Οφείλω πάντως να σε ενημερώσω πως οι Βοοgie με εξωτερικούς μετασχηματιστές έχουν εξαιρετικά μεγάλη αλλοίωση στον τόνο τους, και κατα βάση δεν παίζουν όπως πρέπει..

 

Πραγματικα δεν μπορω να φανταστω ποσο καλυτερα θα μπορουσε να παιξει, μιας και μεχρι στιγμης ειμαι τρισευτυχισμενος με την αποδοση του :D :D :D

ο μονος λογος που σκεφτομαι να τον αλλαξω ειναι γιατι με εχει κουρασει το κουβαλημα του εξωτερικου μετασχηματιστη...

 

 

Υ.Γ. Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, ουτε εχω την παραμικρη γνωση σχετικα με τεχνικα ενισχυτων, αλλα ποσο μπορει να επιρεασει ο μετασχηματιστης εισοδου τον ηχο?υποτιθεται πως δουλεια του ειναι να μοιρασει καποιες σταθερες τασεις που χρειαζεται ο ενισχυτης και τελειωνει εκει, ή τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ silot : αμφιβαλω αν οι ευρωπαικοι ειναι mercury' date='

 

.... ποσο μπορει να επιρεασει ο μετασχηματιστης εισοδου τον ηχο?υποτιθεται πως δουλεια του ειναι να μοιρασει καποιες σταθερες τασεις που χρειαζεται ο ενισχυτης και τελειωνει εκει, ή τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω... :roll:[/quote']

 

Αφενός η Mercury φτιάχνει μετασχηματιστές στα 220-240 τους οποίους θα βρείς στον Κουρμπή, αφετέρου για το πόσο επηρεάζει ο εισόδου τον ήχο θα σε παραπέμψω σε ότι έκανε ο Van Halen (και αρκετοί άλλοι) στους δύο πρώτους δίσκους του, που έδινε στους Marshall του 98 αντί για 110 volt προκειμένου οι τελικές λάμπες να κομπρεσάρουν και να γκαζώσουν πιο γρήγορα..

Είναι πλέον κοινός τόπος πως πολλά μηχανήματα αν παίξεις με την τάση που τους δίνεις ακουγονται δραστικά καλύτερα (για τον λόγο αυτό η Voodoo έχει φτιάξει πολυ-τροφοδοτικό για πετάλια στο οποίο έχει trimmers για την τάση που δίνει ωστε να ελέγχεις το λεγόμενο "sag" ή αλλιώς το πόσο γρήγορα κομπρεσάρει τα χαμηλά η συσκευή που χρησιμοποιείς).

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λογικο να αλλαξει η συμπεριφορα του ενισχυτη, αν αλλαξεις την ταση που του δινεις, σε αυτο δεν αντιλεγω.

Το ερωτημα μου ειναι το κατα ποσο θα αλλαξει ο τονος του ενισχυτη αν αλλαξεις μετασχηματιστη εισοδου?για να γινω πιο συγκεκριμενος, στον boogie μου, αν αλλαξω μετασχηματιστη με καποιον ο οποιος δινει ακριβως την ιδια ταση με τον αμερικανικο, θα αλλαξει η χροια του και αν γιατι???

Σορυ αν σε κουραζω :) :) :)

 

Σας παρακαλω, βοηθηστε με να ξεστραβωθω :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο εισόδου μπορεί να είναι υπεύθυνος για AC διαρροές αν είναι φτηνός

2. Ο εισόδου είναι υπεύθυνος για την σταθερότητα της τάσης.

 

Αν οτιδήποτε απο τα παραπάνω (και αρκετά άλλα) δεν πάει καλά, το τελικό αποτέλεσμα (ο ήχος σου) επηρεάζεται κάθετα !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου