Προς το περιεχόμενο

Spire Studio. Ένα μίνι στούντιο για τα ντέμο σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Moderator

Νομίζω ότι είναι ακριβό μιας και πληρώνεις το portability και το wifi.

 

Αν όμως αυτά τα 2 είναι τα ζητούμενα για κάποιον....καλό φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια το 1996 ετυχα σε συναντηση οικογενιακων φιλων να βρισκομαι με εναν ηχοληπτη (δεν θυμαμαι ουτε το ονομα του  :-[) που δουλευε στον Αnt1, παλιος του χωρου...

Τοτε θυμαμαι καναμε μια συζητηση περι μουσικής και ηχοληψιας, και μου εχει μεινει μια κουβεντα του:

 

"Το μικροφωνο λειτουργει γενικα οπως το αυτι. Ομως αυτο που δεν μπορει να κανει ενα μικροφωνο, ειναι να επικεντρωνεται επιλεκτικα στον ηχο που φτανει σε αυτο. Δηλ, ενω εμεις μπορει σε ενα χωρο να ακουμε πχ 10 οργανα, μπορουμε να εστιασουμε αν θελουμε σε καποιο συγκεκριμενο. Δυστυχως το μικροφωνο, οτι "ακουει" περναει μεσα"

 

Με αυτο στο μυαλο, σκεφτομαι οτι παρολο που προχωραει πολύ μπροστα η τεχνολογια, οι βασικες αρχες της ηχοληψιας παντα θα μενουν οι ιδιες...

 

Καλη ειναι η εξελιξη. Αλλα αυτο δεν ειναι ταυτοσημο με την "προοδο" παντα....

 

 

Εγω, που ακομα πιστευω στα καλωδια και στην μεταφορα του signal flow μεσω αυτων σε ο,τι αφορα ηχογραφηση, παει να πει οτι ειμαι "αναχρονιστης";;;;!!!  :-[ :P

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και το αυτί το ίδιο κάνει. Στο ότι επικεντρωνομαστε σε κάτι αυτό είναι θέμα του εγκεφάλου και της διαδικασίας που αξιοποιεί την λήψη είτε λόγω της θέλησης μας, είτε και χωρίς αυτή λόγω αυτόνομων λειτουργιών του αλλά και σε συνδυασμό. Δηλαδή το αυτί από μόνο του δεν αποφασίζει, έχει βέβαια κάποιες προδιαγραφές εύρους

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω αυτά τα γκατζετάκια τα αποφεύγω.

Όσο ενδιαφέροντα και να φαίνονται /είναι,  θα παίξεις λίγο μαζί τους και αφου τα βαρεθείς , αργά ή γρήγορα,  θα καταλάβεις 2 πράγματα σίγουρα :

1ον Τίποτα δεν είναι καλλιτερο απο εναν σταθερό υπολογιστή με μια pci κάρτα και ενα daw.

2ον Αν κάτι σου χαλάσει απο δαύτο,  τρεχα- γύρευε ανταλλακτικά,  ειδικά μετα την πάροδο κάποιου χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου