Προς το περιεχόμενο

Ο John Coltrane και η επιρροή του στον Kirk Hammett


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Όπως είπε ο Leon7- και συμφωνώ- ένας μέτριος κιθαρίστας, που όμως έγραψε μερικά πολύ ωραία σόλα για τα κομμάτια του που μας "έμειναν".

 

Βέβαια και άλλοι μέτριοι κιθαρίστες- βλέπε τα δίδυμα των Priest, των Maiden- δεν έπαιζαν "κάλτσες", αλλά αυτό που έπρεπε. Και τελικά αυτό μας έμεινε (και αυτό χρειάζεται).

 

Προσωπικά δεν μπορώ να χαρακτηρίσω με τίποτα αυτούς τους κιθαρίστες μέτριους , αλλά το point είναι σωστό

 

Στην περίοδο της καλλιτεχνικής ακμής τους , υπήρξαν ουσιαστικοί και ενίοτε πρωτοπόροι .

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά θεωρώ ότι έχω επηρεαστεί απ' τον Gadd. Όσοι με έχουν ακούσει να παίζω, είμαι σίγουρος ότι αυτή τη στιγμή λιώνουν στο γέλιο. Εγώ όμως ξέρω ότι με έχει επηρεάσει, ακόμα κι αν δεν μου φαίνεται! ;D

 

Ποιος γέλασε ρε Χάρη να τον σκίσω?

Εγώ θα έβαζα και τους Miles και Herbie Hancock στις εμφανείς επηρροές σου.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποιος γέλασε ρε Χάρη να τον σκίσω?

Εγώ θα έβαζα και τους Miles και Herbie Hancock στις εμφανείς επηρροές σου.

 

Να σου θυμισω ότι ειναι ντραμμερ  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου θυμισω ότι ειναι ντραμμερ  ;D ;D ;D

Ακριβώς γι' αυτό το έγραψα. 8)

 

EDIT: Είναι ο Hammett σαξοφωνίστας? :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μπορώ να χαρακτηρίσω με τίποτα αυτούς τους κιθαρίστες μέτριους , αλλά το point είναι σωστό

 

Στην περίοδο της καλλιτεχνικής ακμής τους , υπήρξαν ουσιαστικοί και ενίοτε πρωτοπόροι .

 

+1000

Συμφωνώ απόλυτα, ο χαρακτηρισμός ''μέτριος'' δεν αντιπροσωπει καθόλου τέτοιους κιθαρίστες.

 

Όσον αφορά τον Κirk Hammet, έγραψε τα κατάλληλα leads εκεί που έπρεπε και αυτό είναι κάτι που θα μείνει no matter what, αν και όπως σωστά τονίζει ο Jazzjoker

Γιατί Hammet και Ulrich είναι σταθερά απροπόνητοι εδώ και πολλά χρόνια. Αρκεί να συγκρίνει κανείς live τους από τη δεκαετία του 90 με τα πρόσφατα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρθηκαν συγκρίσεις του τώρα με 90'ς και για Χαμμετ - Ουλριχ, έκατσα και έριξα μια ...αυτιά . Ο Χαμμετ αξιοπρεπέστατος αλλά that's just me

 

 

Πριν 10 μέρες

 

Πριν 20 χρόνια

 

Πριν 25 χρόνια και σε εξοντωτική περιοδεία

 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα και τους Miles και Herbie Hancock στις εμφανείς επηρροές σου.

Παρότι γέλασα, θα έλεγα ότι υπάρχει μια δόση αλήθειας σε αυτό που λες. Δεν μιλάω φυσικά για τις ...επιρροές μου από Miles και Hancock αλλά γενικότερα για την επιρροή που μπορεί να έχει οποιοσδήποτε μουσικός σε οποιονδήποτε μουσικό, ανεξάρτητα με το όργανο. Το θέμα των επιρροών - ουσιαστικά δηλαδή του τρόπου που διαμορφώνεται η αισθητική μας, είτε ως μουσικοί είτε ως ακροατές  - είναι πολύ ευρύτερο από το "παίρνω ένα lick από δω, μια τεχνική από κει" κ.λπ. (επίσης είναι και πολύ μεγάλη κουβέντα και βαριέμαι να γράφω πρωί-πρωί Σαββατιάτικα! :) ).

 

Σχετικά με τον Hammett, σκεφτόμουν με αφορμή αυτό το θρεντ, πώς θα ήταν οι Metallica αν - σε κάποιο άλλο σύμπαν - είχαν πάρει τον Malmsteen. Μου φάνηκε εφιάλτης...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην παρεξηγηθω.Οταν ειπα "μετριος εως ανεπαρκης" διευκρινησα οτι μιλουσα για το τεχνικο μονο μερος (και αυτο σε σχεση με τους βιρτουοζους πχ Vai Satriani Malmsteen κτλ.)Τα σολο του ετσι κ αλλιως θα μεινουν στην ιστορια και θα ακουγονται  εις τους αιωνες των αιωνων πολυ περισσοτερο απο των υπολοιπων βιρτουοζων καθως τα κομματια στα οποια συνεισφερει εχουν πολυ περισσοτερα να πουν (απο τα αντιστοιχα των βιρτουοζων) και ως εκ τουτου απευθυνονται σε περισσοτερο κοσμο.Ο τυπος μπορει να υστερει σε τεχνικη(ες) αλλα...δε μας ενδιαφερει και ολους να ακουμε ανουσιο sweep picking στα 250 bpm.(θα μου πεις...ουτε εχουμε ορεξη να ακουμε wah μεχρι να σβησει ο ηλιος αλλα...δεν ηταν παντα ετσι)Γενικα οι δομες και οι μελωδιες που ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΤΕ (1983-1996) στα σολο του εφτιαξαν μια συνταγη που προσπαθησαν πολλοι να ακολουθησουν αλλα ενω επαιζαν ικανοτητες....ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ!Ο τυπος ειναι γενικα ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ για οτι εχει κανει και ας παει καιρος απο τοτε...δε χρειαζεται να κανει τιποτα αλλο...(και οταν θαβουν το κουφαρι του μετα απο καποια χρονια θα παιζει το σολο του Fade To Black και ολα θα ειναι οκ!!!)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι γέλασα, θα έλεγα ότι υπάρχει μια δόση αλήθειας σε αυτό που λες. Δεν μιλάω φυσικά για τις ...επιρροές μου από Miles και Hancock αλλά γενικότερα για την επιρροή που μπορεί να έχει οποιοσδήποτε μουσικός σε οποιονδήποτε μουσικό, ανεξάρτητα με το όργανο. Το θέμα των επιρροών - ουσιαστικά δηλαδή του τρόπου που διαμορφώνεται η αισθητική μας, είτε ως μουσικοί είτε ως ακροατές  - είναι πολύ ευρύτερο από το "παίρνω ένα lick από δω, μια τεχνική από κει" κ.λπ. (επίσης είναι και πολύ μεγάλη κουβέντα και βαριέμαι να γράφω πρωί-πρωί Σαββατιάτικα! :) ).

 

Σχετικά με τον Hammett, σκεφτόμουν με αφορμή αυτό το θρεντ, πώς θα ήταν οι Metallica αν - σε κάποιο άλλο σύμπαν - είχαν πάρει τον Malmsteen. Μου φάνηκε εφιάλτης...

 

Υπήρχε ποτέ τέτοια περίπτωση;

 

Άσχετο αλλά αν υπάρχει κάποιο άλλο σύμπαν εγώ θα ήθελα να δω τον Rory με τους Stones, η οποία πιθανότητα είχε όντως συζητηθεί σοβαρά. Μπορεί να είχε επιβιώσει αν του έδινε ο Κίφ λίγο από αυτό που πίνει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις δηλώσεις που είναι επιεικώς...αστείες και δείχνουν άνθρωπο άσχετο από μουσική, θεωρώ πως ο λεγάμενος δεν είχε να προσφέρει κάτι στη μπάντα. Πιθανότατα, οποιοσδήποτε κιθαρίστας με αντίστοιχο τεχνικό επίπεδο (μέτριο δηλαδή) θα έπαιζε καλύτερα σόλο, τόσο από μελωδικής άποψης όσο και από άποψης εξυπηρέτησης των συνθέσεων. Απόδειξη, ο Friedman, ο οποίος συμμετέχοντας σε μία μπάντα αντίστοιχου ύφους, έγραψε εκπληκτικές σολάρες που ευχαριστιέσαι να ακούς.

 

Θεωρώ ΟΛΑ τα σόλο των Metallica απαράδεκτα, εκτός από του Nothing else matters το οποίο είναι γραμμένο (και μάλλον και παιγμένο) από τον James, και αναμφισβήτητα είναι ένα κορυφαίο σόλο, ίσως από τα κορυφαία ever.

 

Επίσης, θεωρώ άστοχη τη σύγκριση με κιθαρισταράδες όπως οι των Maiden (ειδικά τον Smith) ή των Priest, οι οποίοι και πολύ καλύτεροι τεχνικά ήταν, αλλα και φυσικά απείρως πιο μελωδικοί. Αν μη τι άλλο, τους ενδιέφεραν τα ακόρντα του backing track βρε αδερφέ, και δεν ανεβοκατέβαιναν μια πεντατονική με ένα wah όπου λάχει, βάζοντας και ολίγη από dorian και λίγο tapping στο γάμο του καραγκιόζη δένοντας το "γλυκο".

 

Τέλος, θεωρώ πως ο λόγος που συμμετείχε στους Metallica ήταν ή συγκυριακός, ή απλώς βόλευε τους άλλους δύο ένας τύπος σαν τον Hamett, που δεν "πολυενοχλούσε" και δεν είχε άποψη. Απλώς έκανε ότι του έλεγαν, χωρίς πολλά-πολλά και αυτό εξυπηρετούσε τους πάντες.

 

Όλα τα παραπάνω, τα γράφω όντας (στο παρελθόν) πολύ μεγάλος fan των Metallica. Απλώς βρε παιδί μου δε μπορώ να φανταστώ πόσο πιο πολύ θα μου άρεσαν τότε, εάν είχαν κι έναν κιθαρίστα που να παίζει πιο ωραία σόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου