Προς το περιεχόμενο

Ο John Coltrane και η επιρροή του στον Kirk Hammett


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λεγόμενα αυτά ανήκουν στον κύριο Κirk Hammett.

Μόλις το είδα στο fb έβαλα οικονίδιο γέλιου, εδώ μου φαίνεται θα βάλω ...

 

Μέρος των ρήσεών του εδώ:

 

«Η αναπνοή που παίρνει ο Coltrane κατά τη διάρκεια παιξίματός του είναι το στοιχείο που αναζητώ όλα αυτά τα χρόνια. Όταν παίζω όμως ένα σόλο, δυστυχώς το ξεχνάω. Ξεχνάω να πάρω μια αναπνοή (γέλια)».

 

Και συνεχίζοντας:

 

«Ακούω τα σόλο του και φαντάζομαι ότι τα παίζει μια κιθάρα. Το "Giant Steps" είναι ένα οριακό κομμάτι το οποίο ξεκίνησε να με εξιτάρει. Τα σόλο του ακούγονται σαν σόλο του Yngwie (Malmsteen) στα αυτιά μου. Μιλάω σοβαρά. Έχετε παρατηρήσει πόσο γρήγορος είναι ο Coltrane; Είναι τρελό, σα να ακούς ...speed metal!».

 

Καταλήγοντας:

 

«Οι άνθρωποι άκουγαν speed metal τότε, απλά το αποκαλούσαν jazz (γέλια). Διαφορετικά όργανα, ίδια ενέργεια. Όταν άκουσα Coltrane αγόρασα ένα βιβλίο με jazz ακόρντα και άρχισα να μπαίνω στη διαδικασία του jazz παιξίματος. Όταν έμαθα να παίζω συνειδητοποίησα πως ο τύπος είναι ιδιοφυία. Τόσες πολλές αλλαγές ακόρντων χωρίς να χάνεται, όμως, η μελωδία. Έμοιαζε απίστευτο».

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μα ασφαλώς. Ειναι σαφείς οι επιρροες  του Coltrane στο παίξιμο του Kirk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Hammett εχει γραψει μερικα απο τα πιο ωραια σολος ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ!!!Φυσικα δε βασιζονται στην δυσκολια τους αλλα στη δομη και τη μελωδια τους καθως και στο ΠΩΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.Πλεον εδω και πολλα χρονια (μεχρι ΚΑΙ τα Load Relod υπηρχε εμπνευση κατα τη γνωμη μου) δεν εχει κατι να μας πει...ο ρολος του στους Metallica πλεον ειναι εντελως δευτερος μιας που δεν συμμετεχει στις συνθεσεις.Αναπαραγει δηλαδη το...παρελθον!Κατα τ αλλα οποτε ανοιγει το ριμαδι πεταει μαργαριταρια (οπως και το οτι γυρισε το μαγνητη αναποδα και εκανε την Peter Green Les Paul out of phase...

 

Κατα τ αλλα...φοβερος  κιθαριστας (ηταν) αν μιλαμε για εμπνευση...

(δεν βελτιωνεται...η το χεις η δεν το χεις)

 

Μετριοτατος εως περιορισμενων δυνατοτητων αν μιλαμε για τεχνικη...(Βελτιωνεται...στρωσιμο ο κωλος κατω και εξασκηση)

 

Ο καθενας διαλεγει και παιρνει...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντα μά πάντα, μετά από τα σόλο του Hammet ακούω Coltrane.  Τα νιώθω τόσο κοντινά.

 

:'( :'( :'( :'(

 

Εγώ πάλι καμιά φορά, ακούγοντας τον Hammet νομίζω ότι είναι ο... Coltrane.  ;D

 

Όπως είπε ο Leon7- και συμφωνώ- ένας μέτριος κιθαρίστας, που όμως έγραψε μερικά πολύ ωραία σόλα για τα κομμάτια του που μας "έμειναν".

 

Βέβαια και άλλοι μέτριοι κιθαρίστες- βλέπε τα δίδυμα των Priest, των Maiden- δεν έπαιζαν "κάλτσες", αλλά αυτό που έπρεπε. Και τελικά αυτό μας έμεινε (και αυτό χρειάζεται).

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι καμιά φορά, ακούγοντας τον Hammet νομίζω ότι είναι ο... Coltrane.  ;D

 

Κι εγώ ακούω τον Robert Trujillo και νομίζω ότι είναι ο Jaco (έχει και το bass of doom)  ;D ;D ;D, οπότε μάλλον οι Metallica παίζουν fusion (Trane με Jaco θα ήταν μαγεία).  >:D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να αμφισβητώ τον Νέστορα, μου φαίνεται ότι τα (κακομεταφρασμένα κι όλας) λεγόμενα του Hammet είναι ολίγον μούφα. Ειδικά αν διαδίδονται μέσω facebook και χωρίς να υπάρχει παράθεση του original άρθρου/συνέντευξης και επιπροσθέτως γιατί έχει γίνει λίγο της μόδας η καζούρα στον Kirk ως ο "άμπαλος" και "χαζούλης" της μπάντας.

 

Όσον αφορά τον Hammett σαν κιθαρίστα τώρα, την έχω ξαναγράψει τη γνώμη μου. Βιρτουόζος δεν υπήρξε ποτέ αλλά και μόνο ότι συμμετείχε συνθετικά σε ιστορικά κομμάτια της μπάντας και έχει παίξει μερικά από τα πιο εμβληματικά ριφ και σόλο στην ιστορία του rock/metal, εμένα μου αρκεί. Βέβαια το μεγάλο κεφάλι και μουσικό κεφάλαιο στην μπάντα λέγεται James Hetfield και συνθετικά και παικτικά. Είναι και ο μόνος από τα αρχικά μέλη νομίζω ο οποίος, αφού ήρθε η πολύ μεγάλη επιτυχία, δεν παράτησε την μελέτη του. Γιατί Hammet και Ulrich είναι σταθερά απροπόνητοι εδώ και πολλά χρόνια. Αρκεί να συγκρίνει κανείς live τους από τη δεκαετία του 90 με τα πρόσφατα.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ικανότητες (τεχνικές και συνθετικές) του Hammett συμφωνώ με τους συναδέλφους Leon, Τέρυ και Jazzjoker.

 

Όσον αφορά την επιρροή του απ' τον τον Coltrane, νομίζω ότι αναφέρεται κυρίως στην γενικότερη νοοτροπία, τη μουσική του κατάρτιση και την απίστευτη άνεσή του στο όργανο. Αυτό πιστεύω είναι που ο Hammett θα ήθελε να έχει. Έχω την εντύπωση ότι η αναφορά του στο τέρας δείχνει περισσότερο θαυμασμό παρά πραγματική επιρροή στο παίξιμο. Αν βέβαια στρωθεί να μελετήσει, μπορεί και να... 

 

Καταλαβαίνω το μειδίαμα που μπορεί να φέρει η ύπαρξη του Hammett και του Coltrane στην ίδια πρόταση, και είμαι σίγουρος ότι έχει πέσει και πέφτει πολύ γέλιο και θάψιμο παγκοσμίως.

 

Όμως, το πώς μπορεί να επηρεάσει ένας μουσικός έναν άλλον είναι κάτι που έχει πολλές διαστάσεις. Προσωπικά θεωρώ ότι έχω επηρεαστεί απ' τον Gadd. Όσοι με έχουν ακούσει να παίζω, είμαι σίγουρος ότι αυτή τη στιγμή λιώνουν στο γέλιο. Εγώ όμως ξέρω ότι με έχει επηρεάσει, ακόμα κι αν δεν μου φαίνεται! ;D

 

Εδώ οι δηλώσεις στα Αγγλικά:

https://www.ultimate-guitar.com/news/general_music_news/kirk_hammett_how_john_coltrane_influenced_my_guitar_playing.html

 

Κι εδώ συνέντευξή του όπου ίσως είναι λίγο πιο σαφής σχετικά με το θέμα:

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Η αναφορά στον Trane ξεκινάει γύρω στο 4:33 (4:33 ε; Τυχαίο; Λέτε να έχει επηρεαστεί κι απ' τον Cage;)

     

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου