Προς το περιεχόμενο

Ο John Coltrane και η επιρροή του στον Kirk Hammett


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αψεγάδιαστοι κιθαρίστες ειναι πολλοί και τους απολαμβάνουμε κι αυτούς.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα εκεί ειναι όλο το ζουμί. Ο Χαμετ δεν ειναι ο τεχνίτης, ούτε ο καλόγερος της μουσικής. Ειναι ένας χαρντ ροκ/μεταλ κιθαρίστας που συνέδραμε τα μέγιστα ώστε οι Μετάλικα να είναι αυτό που ειναι. Έτσι λοιπόν, σύμφωνα με τη δική μου-πάντα-λογική οι πολλές αναλύσεις περί τεχνικής περιττεύουν, αφού θα μείνουν στην ιστορία για την τεράστια επιρροή τους στη μουσική. Πιστεύω, ως εκ τούτου, ότι όποια αναφορά στα κακοκουρδισμένα bends, ειναι μικρής σημασίας. Το αυτό ισχύει και για άλλα τέρατα όπως Χέντριξ, Γκίλμουρ, Νόφλερ, Πειτζ, των οποίων η τεχνική έχει αποκρυπτογραφηθεί πλήρως και μιμητές μπορείς να βρεις άπειρους.

 

Αψεγάδιαστοι κιθαρίστες ειναι πολλοί και τους απολαμβάνουμε κι αυτούς.

 

Απολύτως δεκτό. Το να σου αρέσει κάποιος ή όχι δεν είναι ζήτημα αντιπαράθεσης, προσωπικά δε μου αρέσει ο Χάμετ (για την ακρίβεια θεωρώ πως αδικεί τους Metallica), αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και φυσικά καθείς έχει τα γούστα του.

 

Αυτό που δεν είναι υπό διαπραγμάτευση επειδή πρόκειται για αντικειμενικό γεγονός, είναι πως ο τύπος είναι μέτριος τεχνικά. Μπορεί σε κάποιους να αρέσει το ότι είναι μέτριος τεχνικά, μπορεί κάποιοι άλλοι να μην το αντιλαμβάνονται, αλλά αυτό δεν τον καθιστά μη μέτριο τεχνικά αν με εννοείς. Απλώς απάντησα στο φίλο που θεωρεί πως αν πεις το μέτριο μέτριο είσαι αλαζόνας, άσχετος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, σοβαρά, ο Χάμετ είναι οι Μετάλικα.

 

Όπως οι Μετάλικα είναι και οι άλλοι δύο - και λιγότερο ο εκάστοτε μπασίστας λόγω των αλλαγών.

 

Το "κακός", "καλός",  "μέτριος" είναι άνευ σημασίας.

 

Ο Χάμετ  είναι σημαντικότατο στοιχείο στον ήχο της μπάντας. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

 

ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ μεγάλος κιθαρίστας (ίσως εκτός από μένα) δεν κρίθηκε ως τέτοιος βάσει των ικανοτήτων του, επειδή ουσιαστικά τον τίτλο αυτό δεν τον παίρνεις από άλλους κιθαρίστες, αλλά από το κοινό.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς απάντησα στο φίλο που θεωρεί πως αν πεις το μέτριο μέτριο είσαι αλαζόνας, άσχετος κλπ.

 

Συγκεκριμένα έγραψα ''μέτριος'' για Maiden/Priest/Hendrix και pre-junior επιπέδου για Hammett.

 

Ίσως τα παιδιά που τα έγραψαν αυτά να το είπαν καλοπροαίρετα ή το εννοούσαν αλλιώς, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν παύει αν και καλοπροαίρετο να είναι άκομψο.

 

Δηλαδή αν τώρα εγώ βγω και πω ότι ο Tony Iommi πχ είναι pre-pre-junior επιπέδου... τι θα μου πείτε? Δεν είναι άκομψο και ίσως αλαζονικό να πω κάτι τέτοιο?

 

Δεν θα με κράξετε (και σωστά) από την στιγμή που ο άνθρωπος είναι ζωντανός θρύλος, και έχει φάει 50 χρόνια από τη ζωή του στα καλύτερα στούντιο και στις  μεγαλύτερες αρένες, και γνωρίζει πράγματα που εμείς ΟΥΤΕ ΚΑΝ φανταζόμαστε?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, σοβαρά, ο Χάμετ είναι οι Μετάλικα.

 

Σορρυ αλλα οι Μεταλικα δεν ειναι επ'ουδενι ο Κιρκ, αλλα ο Hetfield.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αλλα οι Μεταλικα δεν ειναι επ'ουδενι ο Κιρκ, αλλα ο Hetfield.

 

Δλδ αν δεν υπήρχε ο Χάμετ η μπάντα θα ήταν η ίδια; Θα ακουγόταν η ίδια;

Το ίδιο ισχύει και για τον Ούλριχ. Αν έλειπε δεν θα υπήρχε διαφορά;

Αυτό που ξέρουμε ως Μετάλικα σήμερα, θα ήταν το ίδιο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αν δεν υπήρχε ο Χάμετ η μπάντα θα ήταν η ίδια; Θα ακουγόταν η ίδια;

Το ίδιο ισχύει και για τον Ούλριχ. Αν έλειπε δεν θα υπήρχε διαφορά;

Αυτό που ξέρουμε ως Μετάλικα σήμερα, θα ήταν το ίδιο;

 

Από 1-2 βιντεάκια τύπου ντοκυμαντέρ εγώ προσωπικά έχω καταλάβει ότι Χαμμετ θα είχαν διαλυθεί στα δύσκολα χρόνια αλκοολισμού του Χετφιλντ που μανουριαζανε με τον Ούλριχ και βγάλανε το St. anger

 

Παρόλα αυτά λόγω συνθετικής προσφοράς οι Μεταλλικα είναι Χετφιλντ & Ούλριχ. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπήρξε πολύ σημαντικός ο Χαμμετ . Δεν ξεχνάμε και τον Κλιφ που ήταν σημαντικός συνθέτης και μάλλον και ο πιο ώριμος τότε που ήταν νέοι

 

Απλά ίσως σήμερα να άντεχαν και χωρίς αυτόν . Πριν 10-15 χρόνια θα την είχαν διαλύσει την επιχείρηση

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ρολος του Χαμετ ΠΛΕΟΝ στους Μεταλλικα ειναι εντελως υποβαθμισμενος.Φυσικα η μπαντα τρεφεται αποκλειστικα απο τα riff του Hetfield.Κρεμεται απο τα καλαμπαλικια του στην κυριολεξια!Εστω οτι εφευγε απο την μπαντα ο Χαμετ.Συνθετικα δεν θα εχανε η μπαντα μιας που δεν συμμετεχει στη συνθεση και live...υπαρχουν εκατομμυρια κιθαριστες που θα μπορουσαν να παιξουν τα σολο του καλυτερα απο αυτον.Ανηκει στην κατηγορια που με τα χρονια οχι μονο εμεινε στασιμος αλλα εγινε ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ.Τα σολο του δεν συγκρινονται με τα παλια απ οπου και να το δεις το θεμα και live....ολη την ωρα αυτοσχεδιασμος στο γαμο του καραγκιοζη η σλοπυ παιξιμο.Υπαρχει εξηγηση και την ειχαν πει και πιο πριν.Πλεον μιλαμε για πολυεκατομμυριουχο οικογενειαρχη με τεραστιο παρελθον που δεν εχει να αποδειξει τιποτα αρα δεν εχει κινητρο και το καθημερινο του καλενταρι ειναι γεματο.Αποτελεσμα;Απροπονησια μεχρι αηδιας.Ολα αυτα αφορουν το παρον.Το παρελθον ειχε αλλα δεδομενα και αλλα αποτελεσματα.Υπηρξε πρωτοπορος.ομως τα χρονια περασαν και αυτος ενεινε εκει...η κοτα με τα χρυσα αυγα που λεγεται Μεταλλικα  για να μπορει να συνεχισει να παραγει εχει μπει σε safe  mode εδω και πολλα χρονια.ΚΑΙ...ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ!!!

 

Υγ.Ειμαι Metallica collector και εχω χαλασει over the years πανω απο 4.000 euros γι αυτους.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου