Προς το περιεχόμενο

Ο John Coltrane και η επιρροή του στον Kirk Hammett


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Otto επειδη εγω εγραψα οτι ειναι ΚΑΙ μετριος τεχνικα  ΚΑΙ τα σολο του θα μεινουν στην ιστορια σε παρακαλω πες μου σε ποιο απο τα δυο διαφωνεις ετσι ωστε να συζητησουμε αν ειναι πραγματι fact η οχι...η αν πραγματι κατι πινουμε και δεν σου δινουμε  ολοι εμεις που το υποστηριζουμε (οπως πολυ ευγενικα ανεφερες μιας που γνωριζομαστε και χρονια) .Μπορω να σου βρω 100 σολο που παιζει live sloppy η εντελως λαθος η που οοι τεχνικες που χρησιμοποιηθηκαν ειναι επιπεδου....PRE JUNIOR.Ειναι τα ιδια σολο που (παιγμενα καλα και οχι sloppy!!!) θα μεινουν(εχουν μεινει) στην ιστορια για την ομορφια και το "feeling" που βγαζουν.Το παραδειγμα που ανεφερες με τα μοντελα καταλαβαινεις και απο μονος σου οτι δεν μπορει να σταθει ουτε για αστειο.Θα μπορουσε αν ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτηριο γοητειας ηταν το ποσο γυμνασμενος ηταν καποιος.Τωρα αν καποιος μετριος εμφανισιακα τα ειχε καποτε με τη ΖΙΖΕΛ θα ειναι γιατι κατι αλλο την εκανε να τα χει μαζι του.(ΟΤΙ και αν ειναι αυτο).Ε...ετσι και με τον Hammett.Δεν ηταν η τεχνικη το ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτηριο με το οποιο κριθηκε απο τον κοσμο.Ηταν ενα απο αυτα.Οπως και ενα αλλο ηταν το ΑΦΤΙ!!!Δεν ενδιαφερει ΚΑΝΕΝΑΝ (που δεν ειναι "κιθαριστας") αν παιζει με sweep η alternate το ταδε σολο...η αν εχει 16 νοτες αντι για 64.Δεν ηταν η τεχνικη του που τον εκανε να γραψει μερικα απο τα καλυτερα σολο της ιστοριας....η εμπνευση του ηταν.Απλα και ωραια...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε Otto επειδη εγω εγραψα οτι ειναι ΚΑΙ μετριος τεχνικα  ΚΑΙ τα σολο του θα μεινουν στην ιστορια σε παρακαλω πες μου σε ποιο απο τα δυο διαφωνεις ετσι ωστε να συζητησουμε αν ειναι πραγματι fact η οχι...η αν πραγματι κατι πινουμε και δεν σου δινουμε  ολοι εμεις που το υποστηριζουμε (οπως πολυ ευγενικα ανεφερες μιας που γνωριζομαστε και χρονια) .Μπορω να σου βρω 100 σολο που παιζει live sloppy η εντελως λαθος η που οοι τεχνικες που χρησιμοποιηθηκαν ειναι επιπεδου....PRE JUNIOR.Ειναι τα ιδια σολο που (παιγμενα καλα και οχι sloppy!!!) θα μεινουν(εχουν μεινει) στην ιστορια για την ομορφια και το "feeling" που βγαζουν.Το παραδειγμα που ανεφερες με τα μοντελα καταλαβαινεις και απο μονος σου οτι δεν μπορει να σταθει ουτε για αστειο.Θα μπορουσε αν ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτηριο γοητειας ηταν το ποσο γυμνασμενος ηταν καποιος.Τωρα αν καποιος μετριος εμφανισιακα τα ειχε καποτε με τη ΖΙΖΕΛ θα ειναι γιατι κατι αλλο την εκανε να τα χει μαζι του.(ΟΤΙ και αν ειναι αυτο).Ε...ετσι και με τον Hammett.Δεν ηταν η τεχνικη το ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτηριο με το οποιο κριθηκε απο τον κοσμο.Ηταν ενα απο αυτα.Οπως και ενα αλλο ηταν το ΑΦΤΙ!!!Δεν ενδιαφερει ΚΑΝΕΝΑΝ (που δεν ειναι "κιθαριστας") αν παιζει με sweep η alternate το ταδε σολο...η αν εχει 16 νοτες αντι για 64.Δεν ηταν η τεχνικη του που τον εκανε να γραψει μερικα απο τα καλυτερα σολο της ιστοριας....η εμπνευση του ηταν.Απλα και ωραια...

 

Μη το παίρνεις προσωπικά. Σκοπός μου δεν ήταν να σε προσβάλλω. Δε θυμόμουν καν ποιος το εγραψε. Αν σε χάλασε σου ζητώ συγγνώμη. Αισθάνομαι ότι έχουμε την οικιότητα να τα λέμε αυτά αφού όντως με πολλούς γνωρίζομαι νοιζικά εδώ και χρόνια, αν όχι τότε πες μου να το διαγράψω.

 

Στο θέμα τώρα. Να λέμε ότι καποιος ειναι μέτριος σε κάτι και prejunior επιπέδου, αλλά σε αυτό το κάτι που έκανε θα μείνει στην ιστορία ειναι αντιφατικό εκ προοιμίου. Γράφεις επίσης ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν αν παίζει 16 νοτες και σουιπ πίκινγκ, αλλά παρόλαυτά επισημαίνεται συχνά πυκνά πιο πάνω στα σχόλια (όχι μόνο στα δικά σου). Αφού, δεν ενδιαφέρει κανέναν, γιατί το ξαναλέμε;

 

Αυτό που λέω με τα μοντέλα έχει τεράστια σχέση, ασχέτως αν διαφωνείς. Θέλω να πως, πως κάποια θέματα ειναι μακράν πιο σημαντικά από κάποια άλλα, σε βαθμό που να μην έχει νόημα να συζητάμε για αυτά. Το αποτέλεσμα ειναι αυτό που έχει ουσία. Αυτή τη στιγμή μπορείς να βρεις στο γιουτουμπ εκατοντάδες χιλιάδες πιτσιρίκια 8-15 ετών που παίζουν παπάδες. Αυτό όμως ειναι κάτι που έχει απειροελάχιστη σημασία για τη μουσική. Οπότε ούτε καν θα έπρεπε να μπαίνει στην ίδια πρόταση με τα ονόματα αυτών των μουσικών. Κατά τη γνώμη μου πάντα. Αν διαφωνείτε δεν έχω κανένα θέμα. Φίλοι θα μαστε και αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι μου οφειλεις συγνωμη.Ολα καλα.

Στο θεμα μας τωρα...

 

"Να λέμε ότι καποιος ειναι μέτριος σε κάτι και prejunior επιπέδου, αλλά σε αυτό το κάτι που έκανε θα μείνει στην ιστορία ειναι αντιφατικό εκ προοιμίου"

 

Αυτο το "κατι" που λες ομως ειναι πολυσυνθετο.ΕΝΑ απο αυτα ειναι και η τεχνικη.Υπαρχουν αλλα 100 πραγματα που χαρακτηριζουν εναν κιθαριστα (ο ηχος του....η συνθεση...η δομη στη συνθεση...η μελωδια...το feeling...η επιδραστικοτητα...το timing με την εποχη του και παει λεγοντας) και μπορει στα αλλα 100 να πιανει ταβανι!Ο χαρακτηρισμος pre Junior αφορουσε την τεχνικη ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.Το χω τονισει αρκετες φορες.Το οτι εν τελει στον πολυ κοσμο ΔΕΝ εχει σημασια η τεχνικη αλλα αυτο που τελικα φτανει στα αφτια του...αυτο που δηλαδη στο τελος βγαζει το τσουκαλι...δε τον κανει καλυτερο τεχνικα.Βασικα δεν ξερω καν αν διαφωνουμε καθως αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι τελικα για τους πολλους (και για μενα) η τεχνικη αυτο καθαυτό δεν παιζει μειζονα ρολο στο αν θα αρεσει το αποτελεσμα.Αν ειχες διαβασει τα προηγουμενα post μου θα ειδες οτι καπου λεω "ΓΕΝΙΚΑ σαν κιθαριστας ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ".

 

"Γράφεις επίσης ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν αν παίζει 16 νοτες και σουιπ πίκινγκ, αλλά παρόλαυτά επισημαίνεται συχνά πυκνά πιο πάνω στα σχόλια (όχι μόνο στα δικά σου). Αφού, δεν ενδιαφέρει κανέναν, γιατί το ξαναλέμε;"

 

Γιατι ενδιαφερει τους λιγους.Οι περισσοτεροι απλα ακουνε και η τους αρεσει η οχι.Δεν αναλυουν αν παιζει μονο πεντατονικη με wah.Eξω απο το μικροκοσμο μας (εμας ντε...που ασχολουμαστε με τη μουσικη!!!) δεν ενδιαφερει κανεναν το πως και το τι.Αυτοι ειναι οι πολλοι...εμεις ειμαστε οι λιγοι!!!

 

"Αυτό που λέω με τα μοντέλα έχει τεράστια σχέση, ασχέτως αν διαφωνείς."

Απαντησα γιατι θεωρω το παραδειγμα λαθος.Αυτο ειναι η απαντηση σου στην απαντηση μου;

 

"Το αποτέλεσμα ειναι αυτό που έχει ουσία. Αυτή τη στιγμή μπορείς να βρεις στο γιουτουμπ εκατοντάδες χιλιάδες πιτσιρίκια 8-15 ετών που παίζουν παπάδες. Αυτό όμως ειναι κάτι που έχει απειροελάχιστη σημασία για τη μουσική."

 

Συμφωνω 100%

 

"Αν διαφωνείτε δεν έχω κανένα θέμα. Φίλοι θα μαστε και αύριο."

 

Yep!!!

 

 

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, και να μην μπερδευόμαστε. ;D

 

Είτε ο Χάμμετ είναι παιχταράς είτε μέτριος, είτε άσχετος είτα πρωτοπόρος, είπε (αν το πε ) κάτι που, για να το πώ κομψα, δεν ισχύει.

 

Τωρα, το ίδιο , αν το έλεγε ένας πιο βιρτουοζιτε κιθαρίστας, πάλι δεν θα αναιρούσε το γεγονός .....ότι είναι χαζομάρα. ;D

 

Π.χ. αν έλεγε ο Vai ότι το παίξιμό του επηρεάσθηκε από τον Neil Ellwood Peart  ;D, μάλλον για την ίδια μπούρδα θα επρόκειτο, απλά ίσως το σκεφτόμασταν λίγο παραπάνω, επειδή το είπε ο Vai….και θα προσπαθούσαμε να «κατανοήσουμε» πως το εννοεί….π.χ. μήπως βλέπαμε κάποια κοινά patterns ...στις αναπνοές.... ;D

 

Μπότομ λάιν, o Χάμμετ αγοράζει 7 φορές τον Vai, και τα μοντέλα πέφτουν εύκολα.  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ρε μάγκες. Πόσοι από δω μέσα μπορείτε να παίξετε τα σόλο του Κυριάκου?

Παίζει κιθάρα ο Μητσοτάκης;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 7χορδη. Για τον Κυριάκο Χαμμετόπουλο μιλάω

Με τον ΣΥΡΙΖΑ εκλέγεται αυτός;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Να ρωτήσω κάτι ρε μάγκες. Πόσοι από δω μέσα μπορείτε να παίξετε τα σόλο του Κυριάκου?"

Ρώτησε ο δάσκαλος τους μαθητές στο John Coltrane Jazz Workshop. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οττο κ εγω πιστευω οτι μπορει να υπαρξει το μετριος τεχνικα-αριστος συνθετικα!Ειναι πολυ φυσιολογικο!Jimmy page,jimmi hendrix,kirk hammett...κ οχι μονο υπαρχουν,αλλα ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι πολυ καλυτεροι απο τους αντιθετους...αριστος τεχνικα-κακος συνθετης:batio κ λοιποι σρεντοκαγκουροι!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου