Προς το περιεχόμενο

Τί μπορώ να κάνω με αυτόν τον εξοπλισμό?


block

Προτεινόμενες αναρτήσεις

--- Pc ---

 

celeron 2.4mhz

1024 ram

80 gb hd

soundblaster 5.1 live

dvdrw 8x

 

 

Θέλω να αντικαταστήσω το 4κάναλο κασετόφωνο μου με το παραπάνω Pc .

Μπορώ να το κάνω κάτω από αυτές τις συνθήκες ? Τι προτείνεται ? μπορώ να κάνω δουλειά έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

soundblaster 5.1 live = πεταμα

 

την εχω και δεν κανεις δουλεια αν βαλεις μια καλη καρτα ηχου στο pc αυτο θα κανεις μια χαρα δουλιτσα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις με τον εξοπλισμό που έχεις. Πες μας τι ακριβώς σκέφτεσαι και θα σου πούμε κάτι πιο συγκεκριμένο.

Η απάντηση του jmone δεν είναι ακριβής.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις με τον εξοπλισμό που έχεις. Πες μας τι ακριβώς σκέφτεσαι και θα σου πούμε κάτι πιο συγκεκριμένο.

Η απάντηση του jmone δεν είναι ακριβής.

 

Θέλω να αντικαταστήσω την πρακτικότητα,αλλά και τα μείον (για μένα) του 4track) . Να γράφω μία βασική κιθάρα σαν αρχή , και να μπορώ να προσθέσω φωνές , πλήκτρα , τύμπανα . Απλά δεν θέλω να μπλέξω με τρελές αναβαθμίσεις και όλα τα τρελά (για μένα) που διαβάζω εδώ μέσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Πρώτα πρέπει να δεις αν η κάρτα σου υποστηρίζει ASIO. Αν όχι, βρες στο ίντερνετ τους drivers που λέγονται asio4all. Δες αν μπορείς να τους κατεβάσεις και να τους κάνεις να λειτουργήσουν με την κάρτα σου.

 

Κατόπιν θα χρειαστείς κάποιο απλό sequencer. Δώσε μου λίγο χρόνο να τσεκάρω ποιο μπορεί να σου κάνει, αλλά μέχρι τότε δες το θέμα των drivers και πες μας πως πήγε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την m-audio 24/96. κάνει ~ 80¤ και είναι παραπάνο από καλή γι'αυτά που θέλεις. Αν μπορείς να βρεις το logic 5, που θα είναι πολύ φτηνό μιας και δεν βγαίνει πλέον, θα είσαι αρχηγός :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Πρώτα πρέπει να δεις αν η κάρτα σου υποστηρίζει ASIO. Αν όχι' date=' βρες στο ίντερνετ τους drivers που λέγονται asio4all. Δες αν μπορείς να τους κατεβάσεις και να τους κάνεις να λειτουργήσουν με την κάρτα σου.

 

Κατόπιν θα χρειαστείς κάποιο απλό sequencer. Δώσε μου λίγο χρόνο να τσεκάρω ποιο μπορεί να σου κάνει, αλλά μέχρι τότε δες το θέμα των drivers και πες μας πως πήγε.[/quote']

 

Αυτή την στιγμή δεν είμαι στο Pc μου οπότε είναι αδύνατο να μπορώ να το κάνω αυτό . Πώς θα καταλάβω ότι λειτουργούν με την κάρτα μού ? πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις ? όσο αφορά το sequencer μιλάμε για software ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Πρώτα πρέπει να δεις αν η κάρτα σου υποστηρίζει ASIO. Αν όχι' date=' βρες στο ίντερνετ τους drivers που λέγονται asio4all. Δες αν μπορείς να τους κατεβάσεις και να τους κάνεις να λειτουργήσουν με την κάρτα σου.

 

Κατόπιν θα χρειαστείς κάποιο απλό sequencer. Δώσε μου λίγο χρόνο να τσεκάρω ποιο μπορεί να σου κάνει, αλλά μέχρι τότε δες το θέμα των drivers και πες μας πως πήγε.[/quote']

 

Για sequencer (αν δεν έχεις βεβαίως βεβαίως) θα σου πρότεινα το tracktion 2 από mackie. Φθηνό, πλήρες και πανίσχυρο.

Τώρα για drivers βάλε τους asio4all ( http://www.asio4all.com/ ) Και θα είσαι κούκλος. Χαμηλό latency (τόσο που ούτε το φανταζόσουν με αυτήν την κάρτα)

 

Γενικώς πάντως με την soundblaster live μην περιμένεις και πολλά. Αν θες να ηχογραφήσεις φυσικές πηγές μάλλον θα απογοητευτείς, ΑΛΛΑ αν δουλεύεις με vst όργανα και σε συνδιασμό με τους Asio4all (χαμηλό latency για real time παίξιμο) τότε θα είσαι μια χαρά βολεμένος :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για sequencer (αν δεν έχεις βεβαίως βεβαίως) θα σου πρότεινα το tracktion 2 από mackie. Φθηνό' date=' πλήρες και πανίσχυρο.

[/quote']

 

Και εγώ, αν και τώρα βγήκε η version 3. Αγοράζοντας τώρα το 2, κατά 99% θα υπάρχει δωρεάν upgrade στην 3, αλλά τσέκαρέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου