Προς το περιεχόμενο

DIY Synth


skatemporas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, χαίρετε! :)

 

...λοιπόν, επειδή πολλή κιθαροσυζήτηση έχει πέσει (ιδιαίτερα σχετικά με DIY projects), τσεκάρετε αυτό (photoblog που ξεκίνησα σχετικά με ένα πολύ ενδιαφέρον DIY project)...

 

http://www.midibox.org/forum/index.php?topic=8375.0

 

Όλες οι πληροφορίες (schematics, pcb layouts, κτλ) υπάρχουν στο www.ucapps.de. Φτιάχνετε ό,τι θέλετε, από MIDI Controllers, MIDI Control Surfaces, Synths, MIDI-to-CV boxes, κ.ά.

 

Εγώ ξεκίνησα το MBSID, ένα synth που βασίζεται στο SID chip που βρισκόταν στα Commodore 64 computers (so damn 80s - η Σουηδική Elektron κατασκεύαζε synths βασισμένα στο ίδιο chip, και τα μοσχοπουλούσε...), και ελπίζω και να το τελειώσω... :p

 

Για πείτε κι εσείς; έχει κανείς αντίστοιχες εμπειρίες; (γιατί μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια σε ορισμένους τομείς... ήδη υπάρχει ένα "κενό" στο πλάνο, που αφορά την τροφοδοσία της συσκευής...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(γιατί μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια σε ορισμένους τομείς... ήδη υπάρχει ένα "κενό" στο πλάνο' date=' που αφορά την τροφοδοσία της συσκευής...)[/quote']

 

Αμα δε νιώθεις άνετα με τροφοδοσίες, ειδικά για DIY projects, μια είναι η λύση: μπαταρίες! Γλιτώνεις μετασχηματιστές και όταν γίνει το βραχυκύκλωμα θα επιζήσεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον κι ας έχεις καιρό να φανείς! Που χάθηκες ρε ανυπέρβλητε; :lol:

 

Anyway, πολύ ωραίο το project σου! Κι εγώ λέω να ξεκινήσω κάτι σε DIY (συγκεκριμένα, θα ψηνόμουν για κάποιο controller, είτε tabletop με knobs είτε foot pedalboard) αλλά αυτή η φάση με κολλητήρια και τα λοιπά με φρενάρει. Δεν έχω κολλήσει ουτε καλώδιο στη ζωή μου, όχι ολόκληρα κυκλώματα!

 

Απ' ότι είδα, κι εσύ αρχάριος είσαι στο σπορ άρα εσύ θα μου πεις αν αξίζει να το τολμήσω το εγχείρημα. Αξίζει;

 

Υ.Γ. Φτου μου δηλαδή, ωραία βοήθεια σου έδωσα :oops:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mageiras: η μπαταρία δεν πρόκειται να δουλέψει. η κατανάλωση της συγκεκριμένης συσκευής είναι αρκετά μεγάλη, με αποτέλεσμα, πιθανότατα να χρειάζεται καινούριες μπαταρίες κάθε 1-2 ώρες. Σκέψου ότι αποτελείται από ένα κεντρικό module που απαιτεί γύρω στα 7V, στα 500mA, και το module-γεννήτρια που θα φέρει το SID chip που απαιτεί γύρω στα 11-12V, στα 100mA. Επίσης, ένα επιπλέον module στο οποίο θα συνδεθούν τα κουμπιά και ο encoder, συν μια backlit 2x20 LCD οθόνη... οπότε... ΠΑΚΕΤΟ... :p ... το κύριο πρόβλημα είναι να πάρω τις δύο διαφορετικές τάσεις που προανέφερα με ένα τροφοδοτικό + κάποιο επιπλέον κύκλωμα (φαντάζομαι).

 

 

Alchemist: gooooo for it. Και χάλια να τα πας, κάτι θα μάθεις στην πορεία. Πάντως, οφείλω να ομολογήσω, πως η σημερινή μέρα (μετά το πρώτο post) ήταν λίγο καταστροφική... ξεκίνησα να φτιάχνω το "SID Module", όπου έμπλεξα κάτι πυκνωτές... κόλλαγα, ξεκόλλαγα (χωρίς τα απαραίτητα εργαλεία, γιατί είμαι και βιαστικός ο π@π@ρ@ς)... και έκανα και το εξής μαγικό (αγνή έκφραση ηλιθιότητας): προσπάθησα να ξεκολλήσω αυτό το "bridge rectifier" που αναφέρω στο midibox.org (component με τέσσερα "ποδαράκια"), χωρίς τα απαραίτητα εργαλεία (επίσης), και κατάφερα να σπάσω τη γωνία της πλακέτας... :oops: ...ευτυχώς, νομίζω ότι κατάφερα να την ξανακολλήσω επιτυχώς...

 

όπως καταλαβαίνεις, λοιπόν, όλες αναποδιές που προέκυψαν, είναι αποτελέσματα αγνής βλακείας... δικής μου... :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες φωτό ρε boy....

 

Μικρό βάθος πεδίου και τα ρέστα....

 

ε, τι μας πέρασες... 8)

 

(καλά... έτσι όπως το πάω, αμφιβάλλω αν θα βγάλει ήχο ποτέ... τουλάχιστον να έχει μείνει καμιά καλή φωτογραφία... :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι φωτογραφίες της πλακέτας, ψαρωτικές θα έλεγα :lol:

 

Πολύμετρο έχεις; Θα σε γλιτώσει από βραχυκυκλώματα (τα πολύμετρα έχουν 1 mode που τσεκάρουν τι κάνει βραχυκύκλωμα και τι όχι).

 

Παλιότερα είχα φτιάξει κάτι πλακέτες αλλά όχι audio (μονο 1 theremin είχε μείνει στη μέση :) ). Τώρα σκέφτομαι το OPL3 synth του ucapps.de αλλά θα περιμένω να τελειώσεις και να μας πεις τις εμπειρίες σου :D

 

Για τροφοδοσία ίσως αν πάρεις 1 έτοιμο τροφοδοτικό που να βγάζει τη μεγαλύτερη τάση από τις 2 που θέλεις και βάλεις στην έξοδό του έναν voltage divider...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αυτή η λύση που προτείνεις παίζει... μόνο που μάλλον θα χρειαστεί κάτι να ψύχει ένα από τα ICs (voltage regulator) του ενός module, γιατί παίζει να πάρει φωτιά...

 

thanks για το ενδιαφέρον, πάντως... :)

 

(α, για updates checkάρετε το original thread... ήδη έπεσα σε εμπόδιο... :p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου