Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση tremolo pedal


ekim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχω στην κατοχή μου το ταπεινό boss tr-2 το οποίο με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις καθώς το χρησιμοποιώ λίγο για να δίνω χρώμα μερικές φορές στο ήχο και το συγκεκριμένο με καλύπτει πλήρως από θέμα ταχύτητας, κυμματομορφής και γενικότερα μεγέθους-τροφοδοσίας.

 

Έχω όμως ένα πρόβλημα. Παρόλο που το πετάλι δεν έχει καθόλου volume drop, θα το ήθελα λίγο πιο μπροστά, να έχει δηλαδή περισσότερη παρουσία ως εφέ.

Δεν ξέρω αν το περιγράφω επαρκώς ή πως να το ορίσω διαφορετικά, αλλά στο θέμα του tremolo effect, έχω στο μυαλό μου τα Διάφανα Κρίνα που το χρησιμοποιούν κατά κόρον σε πολλά τραγούδια τους και είναι αρκετά τονισμένο.

 

Θα σας παρακαλούσα αν μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο άλλο πετάλι ή γενικά αν μπορώ να κάνω κάτι για να αποκτήσει περισσότερη παρουσία το εφέ.

 

Τέλος να σημειώσω ότι το χρηματικό μου όριο είναι τα €120.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το περιγράφω επαρκώς ή πως να το ορίσω διαφορετικά, αλλά στο θέμα του tremolo effect, έχω στο μυαλό μου τα Διάφανα Κρίνα που το χρησιμοποιούν κατά κόρον σε πολλά τραγούδια τους και είναι αρκετά τονισμένο.

 

Στους πρωτους δισκους ειναι....το .....TR2 που εχεις  & το φτηνο κιτρινο πλαστικο Danelectro (απιστευτα καλο τρεμολο)  ;D....στους επομενους το tremolo της Tonelab & της Line 6  ;)

 

Για να σου βγει τονισμενο θελεις την  square wave ρυθμιση και αρκετο level.

 

Το πιο "δυνατο" τρεμολο πεταλι που εχω δοκιμασει (ειμαι...τρεμολομανης) ηταν το Catalinbread Semaphore

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ειμαι...τρεμολομανης)

Έλα ρε, σοβαρά...

( ;D πλάκα κάνω φυσικά) το έχω καταλάβει και για να είμαι ειλικρινής περίμενα την βοήθεια σου.

 

Κι εγώ νομίζω ότι μου λείπει ίσως κάποιο level για να το φέρω πιο μπροστά αλλά γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Οπότε τι μπορούμε να κάνουμε στην παρούσα φάση και για να μην μας βγει ο κούκος αηδόνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο ρολο παιζει και ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ και οι ρυθμισεις του για να βγουν σωστα τα εφε,δεν ειναι μονο το πεταλακι.

 

Παντως υπαρχουν καποια Mods για το TR2 (αν εχεις το παλιο γιατι στο καινουργιο εχουν ενσωματωθει) για να αυξηθει το Level του εφε και να εξαφανιστει το μικρο volume drop που εχει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παμφθηνο και εξαιρετικό Danelectro Cool Cat Tremolo (όχι το κίτρινο, για το οποιο δεν εχω γνωμη αλλα το καφετί που μοιάζει λιγο με χειροβομβίδα).

Κάνει ακριβως αυτά που ζητάς και με το παραπάνω. Είναι, εδω και μια 10ετία, μονιμως αναμεσα στα πετάλια μου και μπορεί να δείχνει λίγο αστείο το ταπεινό danelectro ανάμεσα σε "σπουδαίες" και ακριβές μάρκες, αλλα δεν με νοιάζει...

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι οτι δεν ειναι και τόσο βολικός ο ποδοδιακόπτης του, αλλα no big deal... 

 

(EDIT: διευκρινίζω οτι δίνει αυτό το πολύ μικρό volume boost το οποιο αναζητάς.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις θέμα χώρου στο board σου, πάρε ένα booster και καθαρισες.

Αν δεν θες να χορεύεις για να τα ανοίγεις ταυτόχρονα τα βάζεις σε ένα loop και τα 2.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(EDIT: διευκρινίζω οτι δίνει αυτό το πολύ μικρό volume boost το οποιο αναζητάς.)

 

και το κιτρινο (tuna melt)  το δινει, νομιζω αλλωστε οτι ειναι το ΙΔΙΟ πεταλι σε διαφορετικο housing  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως υπαρχουν καποια Mods για το TR2 (αν εχεις το παλιο γιατι στο καινουργιο εχουν ενσωματωθει) για να αυξηθει το Level του εφε και να εξαφανιστει το μικρο volume drop που εχει.

Δεν ξέρω ποιο έχω καθώς το πήρα μεταχειρισμένο, αλλά μάλλον είναι το καινούριο καθώς δεν έχω καθόλου volume drop.

 

Αν δεν έχεις θέμα χώρου στο board σου, πάρε ένα booster και καθαρισες.

Αν δεν θες να χορεύεις για να τα ανοίγεις ταυτόχρονα τα βάζεις σε ένα loop και τα 2.

Την είχα σκεφτεί και αυτήν την λύση αλλά δυστυχώς και θέμα χώρου έχω και δεν θέλω προς το παρόν να μπλέξω με κάτι τέτοιο.

 

Το παμφθηνο και εξαιρετικό Danelectro Cool Cat Tremolo (όχι το κίτρινο, για το οποιο δεν εχω γνωμη αλλα το καφετί που μοιάζει λιγο με χειροβομβίδα).

Κάνει ακριβως αυτά που ζητάς και με το παραπάνω. Είναι, εδω και μια 10ετία, μονιμως αναμεσα στα πετάλια μου και μπορεί να δείχνει λίγο αστείο το ταπεινό danelectro ανάμεσα σε "σπουδαίες" και ακριβές μάρκες, αλλα δεν με νοιάζει...

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι οτι δεν ειναι και τόσο βολικός ο ποδοδιακόπτης του, αλλα no big deal... 

 

(EDIT: διευκρινίζω οτι δίνει αυτό το πολύ μικρό volume boost το οποιο αναζητάς.)

Το είχα δει το συγκεκριμένο και ήμουν ανάμεσα σ' αυτό και το tr-2. Ο λόγος που επέλεξα το boss είναι επειδή βρήκα πρώτα αυτό στις αγγελίες καθώς κι επειδή μου φάνηκε πιο ευέλικτο στην κυμματομορφή.

 

Το μικρό volume boost δεν το ήξερα καθόλου, γιατί στην ουσία εμένα αυτό ακριβώς μου λείπει, κάτι λίγο, ίσα για να βγει πιο "pronounced" το εφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μικρό volume boost δεν το ήξερα καθόλου, γιατί στην ουσία εμένα αυτό ακριβώς μου λείπει, κάτι λίγο, ίσα για να βγει πιο "pronounced" το εφέ

 

Αυτό ακριβώς κάνει, πιο pronounced το εφε. Η λέξη "boost" πιθανόν να μην είναι τόσο ακριβής. Αν έχεις την δυνατότητα να το ακουσεις βέβαια και να κρίνεις μόνος σου, τοσο το καλύτερο. Κατα τα άλλα, εμένα δεν με έχει προδώσει τόσα χρόνια, δουλευει απροβλημάτιστα και με καλύπτει απόλυτα ηχητικά. Εχει τα δυο γνωστα modes (soft & hard tremolo) και παίζει σε ταχύτητες απο πολύ αργές μέχρι ελικοπτερίσιες  :angel:

Η πιο φθηνή εκδοχή του, το κίτρινο, προφανώς κάνει τα ίδια όπως λέει ο superfunk αλλα εγω θα πήγαινα για το cool cat επειδή ο ποδοδιακόπτης των πιο φθηνων danelectro είναι ακόμα πιο δύσχρηστος - άλλωστε ειναι ήδη φθηνό το cool cat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει κανένας υπόψιν του τη νέα σειρά πεταλιών της danelectro;

Είναι άραγε ίδια με τα προηγούμενα;

 

[ftp=ftp://billionairetone.com/product/filthy-rich-tremolo/]http://billionairetone.com/product/filthy-rich-tremolo/[/ftp]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου