Προς το περιεχόμενο

Fender telecaster 52 reissue


Mistral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα.

 

Η ερώτησή μου είναι ίσως λίγο αφελής, αλλά με βάζει σε σκέψεις το εξής.

 

Τον τελευταίο καιρό, σκέφτομαι να προσθέσω στη συλλογή μία tele. Μιας και τα vintage είναι της μοδός, προφανώς η reissue 52 με βάζει σε σκέψεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως με το συγκεκριμένο όργανο είναι πως εμφανίζεται στις αγγελίες συχνά - πυκνά. Σίγουρα δεν παίζουν πολλές, παρόλ'αυτά όμως βλέπω πως ανά διαστήματα θα υπάρξουν μία - δύο προς πώληση. Αντίθετα, tele γενικότερα (όχι vintage reissue) δεν κυκλοφορούν πολύ στις αγγελίες, σε σύγκριση με strat για παράδειγμα.

 

Σκέφτομαι λοιπόν. Υπάρχει κάποιος λόγος που η συγκεκριμένη εμφανίζεται στις αγγελίες ή απλά τυχαίο γεγονός? Any thoughts επί του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειμαι ένας απο αυτούς που την πούλησαν (παραγωγή 2004)  και έως σήμερα έχω σκεφτεί 2- 3 φορές να την αγοράσω ξανά μεταχειρισμένη απο το noiz.

Ήταν η πρωτη μου Tele και την έχω ως αναφορά. ;)

Εαν ψάξω να βρω κάποια ελαττώματα ειναι κατα τη γνώμη μου:

- οι μέτριοι μαγνήτες

- τα Vintage ταστα

-  τα βερνίκια... άφθονα και παχιά...

Ολα αυτά ειναι θέμα γούστου βέβαια...

Εδώ και έναν χρόνο παίζω με μια αλητο- partcaster της οποίας επέλεξα εγώ τα parts και τη συναρμολόγησα. Την προτιμώ, αλλά  εαν ολα τα parts ήταν καινούργια θα μου στοίχιζε περισσότερο απο καινούργια 52αρα.

Αγόρασε την 52αρα σε λογικη τιμη, μεταχειρισμενη και δε θα χάσεις  ;) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νομιζω οτι πολυ κοσμο δεν τον βολευει τελικα ο συνδυασμος των vintage ταστων και του συγκεκριμενου μανικιου (7.25 radius, U shape). Και τα δυο ομως ειναι μερος του πακετου και του ηχου της 52 tele. Εγω εχω μια partcaster tele φτιαγμενη ετσι και ειναι το αγαπημενο μου radius για συγχορδιες

 

κατα τη γνωμη μου το μονο ακυρο ειναι το truss rod που ρυθμιζεται απο τη μερια του pickguard,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με καλύψατε και οι δυο. Άλλωστε, ο λόγος που άνοιξα το thread είναι αυτό ακριβώς. Υποπτευόμουν πως κάτι παίζει με τάστα, μπράτσο, μαγνήτες. Σίγουρα δελεάζει το vintage reissue όργανο αλλά αν κανείς έχει συνηθίσει να παίζει σε όργανα με modern specs, τότε μάλλον θα του κακοφανούν όσα έχει η  52 reissue.

 

Από την άλλη, ένα τέτοιο όργανο απευθύνεται σε κάποιον που δεν κοιτάει απλά το όνομα ή το reissue. Με άλλα λόγια, θα πρέπει να ξέρει τί ζητάει και τί σημαίνουν τα vintage frets ή το παχύ u shape μπράτσο. Βέβαια, όσες δοκιμές να κάνει κάποιος είναι τελείως διαφορετικό να ζει με το όργανο και να παίζει καθημερινά με αυτό μέχρι να καταλάβει αν του 'κάθεται' ή όχι. Ίσως αυτός είναι τελικά κι ο λόγος που βλέπω να βγαίνει στις αγγελίες η συγκεκριμένη tele, χωρίς να σημαίνει πως δεν είναι καλό όργανο.

 

Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας ΠΟΥ βλεπεις το....μεγα  πληθος των 52 RI προς πωληση δεν κΣερω.... ;D ;D

 

Που και που σκαει καμμια και οχι σε μεγαλυτερη συχνοτητα απο αλλες τελε...και συνηθως απο ανθρωπους που τις εχουν πολλα χρονια....

 

Κατα δευτερον υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ εκδοσεις της 52 ri.

 

Oι πρωτες που βγηκανε στις αρχες των 80s ηταν "αλλου ντ'άλλου" οσον αφορα τα specs ,ειχαν πολυ λεπτα μπρατσα,λαθος body contours & dots & φυσικα πολυεστερικο φινιρισμα με μια ελαφρια επικαλυψη νιτρου.To finish δε περισσοτερο νεροκολοκυθα θυμιζε παρα butterscotch,,,, ;D

 

Οσο προχωρουσαν τα χρονια το μοντελλο βελτιωνονταν και αποκτουσε παχυτερο μπρατσο,καλυτερους μαγνητες και πιο σωστα specs με αποκορυφωμα την τωρινη pure vintage σειρα.

 

Οι μαγνητες της παντως ηταν παντα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ και σε οποιον δεν αρεσουν απλα δεν τους αρεσει ο κλασσικος ηχος tele.

 

Tα ταστα δεν τα σχολιαζω γιατι ΑΛΛΑΖΟΥΝ .

 

Τα παραπονα για το  radius  απλα με κανουν και γελαω..."ναι μεγαλε το radius δεν πειραζε τον Blackmore,τον Hendrix,τον Danny Gatton & τον Gilmour και πειραζει εσενα.... ;D ;D ;D".

 

Ασε που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιο βολικο radius για ακκορντα απο το vintage & αν σκεφτεις οτι σε μια μπαντα στο 90% του χρονου μας παιζουμε ακκορντα ισως να το δεις αλλοιως  ;)

 

Η ρυθμιση του μπρατσου που απαιτει την αφαιρεση του για να επιτευχθει, εχει γινει για ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥΣ λογους και για να τηρηθουν τα specs ,προσωπικα οι τρυπες που χασκουν στο head end TR adjustable ,που ειναι και το 90% των κιθαρωνΕ που παραγει σημερα η Fender, δεν μου αρεσουν καθολου,και ετσι κι αλλοιως  oι tele με παχια μπρατσα θελουν ρυθμιση καθε....30 χρονια  :)

 

Εν κατακλειδι αν βρεις μια ΕΛΑΦΡΙΑ και μετα  το 2004 52αρα ri γυρω στο 1000ρικο χτυπα την  ;)

 

Καλα αμα βρεις καμμια HOTROD thinskin (εχουν σκασει δυο τα τελευταια 10 ετη) χτυπα την αμεσως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιο βολικο radius για ακκορντα απο το vintage

Αναφορικά με το radius να πω την εμπειρία μου, έπαιζα με 9,5 και jumbo frets, όλα ok.

Άλλαξα μπράτσο και αγόρασα στα τυφλά, χωρίς καμία δοκιμή, 7,25 και med. jumbo frets (6105 ή 6150 δεν θυμάμαι) και δεν κατάλαβα καμία μα καμία διαφορά.

Ίσως είμαι άσχετος ή ίσως φταίει και το setup που μου έκανε ο μάστορας το οποίο ήταν το καλύτερο απ' όσα μου έχουν κάνει άλλοι κατά καιρούς

 

αμα βρεις καμμια HOTROD thinskin (εχουν σκασει δυο τα τελευταια 10 ετη) χτυπα την αμεσως.

Νίκο εννοείς αυτήν με το mini humbucker στο neck;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Η ρυθμιση του μπρατσου που απαιτει την αφαιρεση του για να επιτευχθει, εχει γινει για ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥΣ λογους και για να τηρηθουν τα specs

 

ετσι ειναι, αλλα φανταζομαι οι περισσοτεροι απλα ξεβιδωνουν το pickguard και το τραβουν 2 ποντους πισω αντι να βγαλουν το μπρατσο. Επισης μπορεις να κοψεις μια μικρη τρυπα στο πλαστικο (οπως εχω δει και απο τη μανα τους σε αναλογες partcaster) ωστε να χωραει το allen χωρις να χρειαστει να πειραζεις τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας ΠΟΥ βλεπεις το....μεγα  πληθος των 52 RI προς πωληση δεν κΣερω.... ;D ;D

 

Που και που σκαει καμμια και οχι σε μεγαλυτερη συχνοτητα απο αλλες τελε...και συνηθως απο ανθρωπους που τις εχουν πολλα χρονια....

 

Κατα δευτερον υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ εκδοσεις της 52 ri.

 

 

Μα δεν ανέφερα πουθενά πως βλέπω πλήθος 52 RI. Απλά πως εμφανίζονται συχνά - πυκνά.  ;D Τον τελευταίο τρίμηνο έχουν εμφανιστεί 3 σε αγγελίες, ενώ γνωστός πούλησε και την δικιά του (το έμαθα κατόπιν εορτής) πριν κανά 4μηνο. Όσες κυκλοφόρησαν ήταν πρόσφατα μοντέλα κι όχι παλιά. Σε αντίθεση για παράδειγμα, δεν πολυ-κυφκλορούν στις αγγελίες strats ri. Για την ακρίβεια υπάροχυν μερικές αλλά όχι πρόσφατα μοντέλα.

 

Συνεπώς γεννήθηκε η απορία μου καθώς δεν θα περίμενα ένα τέτοιο όργανο να πωλείται. Θεωρώ όπως ανέφερα παραπάνω πως όσοι αγοράζουν την συγκεκριμένη κιθάρα έχουν υπ'όψιν τους τί αγοράζουν από θέμα specs όπως αναφέρεις παρακάτω. 

 

Tα ταστα δεν τα σχολιαζω γιατι ΑΛΛΑΖΟΥΝ .

 

Τα παραπονα για το  radius  απλα με κανουν και γελαω..."ναι μεγαλε το radius δεν πειραζε τον Blackmore,τον Hendrix,τον Danny Gatton & τον Gilmour και πειραζει εσενα.... ;D ;D ;D".

 

Η ρυθμιση του μπρατσου που απαιτει την αφαιρεση του για να επιτευχθει, εχει γινει για ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥΣ λογους και για να τηρηθουν τα specs ,προσωπικα οι τρυπες που χασκουν στο head end TR adjustable ,που ειναι και το 90% των κιθαρωνΕ που παραγει σημερα η Fender, δεν μου αρεσουν καθολου,και ετσι κι αλλοιως  oι tele με παχια μπρατσα θελουν ρυθμιση καθε....30 χρονια  :)

 

 

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω. Για τον λόγο αυτό άνοιξα και το thread. Δεν τα βρίσκω μειονεκτήματα. Το ακριβώς αντίθετο. Μάλιστα, επειδή η strat μου είχε vintage frets και τα άλλαξα μετά από πολλά χρόνια σε 6105 δεν μπορώ να πω είδα κάποια βελτίωση στο παίξιμό μου  ;D Το ίδιο άτσαλα πατούσα, το ίδιο άτσαλα πατάω τώρα. Κι όντως, σιγά τη ρύθμιση που θα χρειαστεί το μπράτσο.

 

Εν κατακλειδι αν βρεις μια ΕΛΑΦΡΙΑ και μετα  το 2004 52αρα ri γυρω στο 1000ρικο χτυπα την  ;)

 

Καλα αμα βρεις καμμια HOTROD thinskin (εχουν σκασει δυο τα τελευταια 10 ετη) χτυπα την αμεσως.

 

Ναι εννοείται. Ενδεχομένως να είναι τυχαίο γεγονός οι 'πάμπολες'  ;D αγγελίες των tele 52 ri που είδα εγώ. Μετά από λίγο google search πάντως αναφέρεται το θέμα του βερνικιού που έχει γράψει κι ο φίλος @nklshp. Πώς είναι άφθονο στο μπράτσο με αποτέλεσμα να κολλάει το χέρι (προφανώς αν το θέμα μου ήταν / είναι αυτό θα το ξύσω όσο δεν πάει, no issue there) :)

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστε να χωραει το allen χωρις να χρειαστει να πειραζεις τιποτε.

 

ελα μου ομως που ολες οι vintage Fender δεν ρυθμιζονται με allen αλλα με γκουμουτσα κλασικο κατσαβιδι και πρεπει να ξεβιδωσεις το μπρατσο... για να χωρεσει  ;D ;D ;D

 

εχουν βεβαια βγαλει και κατι ειδικα και καλα εργαλεια για να το κανεις χωρις να ξεβιδωσεις το μανικι αλλα ειναι γκεϊκα  ;D  και πανακριβα in my book 

 

1487591683322

 

οι περισσοτεροι απλα ξεβιδωνουν το pickguard και το τραβουν 2 ποντους πισω αντι να βγαλουν το μπρατσο.

 

στις vintage tele o νεκ μαγνητης ειναι βιδωμενος στο ξυλο οποτε πρεπει να το αφαιρεσεις τελειως σε αυτες δε που ειναι βιδωμενος στο pickguard ειναι ακομα χειροτερο γιατι μπορει να καταστρεψεις τον μαγνητη αν πας να το τραβηξεις προς τα πισω

 

και να σου πω απο το να ξεβιδωνω τις 8 βιδες του pickguard ευκολοτερο ειναι να ξεβιδωσω τις 4 του neck  ;D ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου