Προς το περιεχόμενο

Μικρά ηχεία για συνθεσάιζερ


Jet72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά σε όλους τους φίλους.

 

Έχω μία λίγο αφελή αλλά πολύ πρακτική ερώτηση:

Κάποιος που έχει ένα αρμόνιο, όπου βρεθεί και όπου σταθεί μπορεί με μία μόνο πρίζα να έχει έτοιμο ήχο από τα speakerάκια του ίδιου του οργάνου.

Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος για κάτι ανάλογο σε ένα σύνθι;

 

Γίνομαι πιο συγκεκριμένος: έχω ένα XP-10, πανάλαφρο, με ωραίους ήχους και μάπα κλαβίε (αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...). Θέλω να μπορώ να το ακούω χωρίς χρήση ακουστικών αλλά και χωρίς να απαιτείται να το βάλω σε κάποιον ενισχυτή κλπ.

Σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι ηχειάκα για pc και να τα πλαγκάρω στην εξοδο των headphones (προφανώς με έναν μετατροπέα για το βύσμα σε minijack).

 

Τι λέτε; Ξαναλέω ψάχνω για κάτι φτηνό, εύκολο και πρακτικό, πέρα από ό,τι έχει να κάνει με την κανονική χρήση του οργάνου στα πλαίσια ενός home studio κλπ.

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ότι θα έχεις μάπα ήχο και όσο αυτό εσένα σε βολεύει και δεν σε ενοχλεί δεν βλέπω κάτι το αξιοπερίεργο και συζητήσιμο πάνω σε αυτό.

 

Η επόμενη φτηνή λύση μετά από αυτό είναι ένα mini compact stereo με aux in και αποσπώμενα ηχεία.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με απλα ηχειακια πισι ουτε μπασα θα εχεις ουτε κανα στερεο πεδιο της προκοπης.αφου λες για χομ στουντιο τοτε καλο ειναι να παρεις εστω ενα ταπεινο μονιτορ συστημα με 100-150 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με απλα ηχειακια πισι ουτε μπασα θα εχεις ουτε κανα στερεο πεδιο της προκοπης.αφου λες για χομ στουντιο τοτε καλο ειναι να παρεις εστω ενα ταπεινο μονιτορ συστημα με 100-150 ευρω

 

Παρεξήγηση, λέγοντας "περα από ένα home studio" εννοώ κάτι απλούστερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σετ απο αυτοενισχυομενα με μπασο και τουιτερ..και καθαρισες..αν και το οργανο..παραμενει ..μαπα το καρπουζι..απλα θα χεις τουλαχιστον ηχο.(μεχρι 150 ευρω)

τσεκαρε και τις αγγελιες...παιζουν συχνα τετοια ζευγαρια.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτά http://www.thomann.de/gr/edirol_ma15d.htm και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (για τα λεφτά που έδωσα πάντα). Έχουν 2 εισόδους (μία για το PC και μία για το synth) και 2 volume controls, ένα για κάθε είσοδο και, χωρίς να είναι αυτό που λέμε επαγγελματικά, τη δουλειά τους την κάνουν και με το παραπάνω θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου