Προς το περιεχόμενο

220k pots σε Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αλλάξω τους μαγνήτες στην Tele μου και μαζί ήθελα να αλλάξω και τα pots, τα μόνα που μπορώ να βρω εδώ κοντά χωρίς παραγγελείες κλπ είναι 220k. Μικροδιαφορές που πρέπει να τις ψάξεις μέσα στα άχυρα δεν με ενδιαφέρουν, υπάρχει λόγος να ψάξω για 250k;

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξω τους μαγνήτες στην Tele μου και μαζί ήθελα να αλλάξω και τα pots, τα μόνα που μπορώ να βρω εδώ κοντά χωρίς παραγγελείες κλπ είναι 220k. Μικροδιαφορές που πρέπει να τις ψάξεις μέσα στα άχυρα δεν με ενδιαφέρουν, υπάρχει λόγος να ψάξω για 250k;

 

Καταρχάς θα έχεις ηχητικές διαφορές κυρίως απ την αλλαγή μαγνητών και όχι τόσο απ τα pot.

Τα παλιά pot είναι 250Κ? Έχουν πιάσει σκόνη και κάνουν τα γνωστά "χρατς" όταν τα γυρίζεις?

Με ένα καθαριστικό επαφών ή WD40 τα καθαρίζεις κι ούτε αλλαγές ούτε τίποτα!

Αν θέλεις οπωσδήποτε να τ αλλάξεις, και 220Κ σου κάνουν. Αρκεί το ένα να είναι λογαριθμικό(vol) και τ αλλο γραμμικό(tone).

Στην Αθήνα, καλά μικρά ή μεγάλα pots, έχει ο Αρμάος ( νομίζω έχει κι ο Νάκας - guitar shop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου