Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για αγορα strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια!

 

τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να παρω μια strat αλλα δεν ξερω ποια. το μπατζετ ειναι γυρω στα 400-500 ευρω(+- 50).

η μουσικη που παιζω ειναι punk και Pop punk (Nirvana,Blink 182, Green Day Κλπ), οποτε λογικα θελω κατι σε HSS.

το σημαντινοτερο ειναι να εχει λεπτο μπρατσο και αν ειναι και short scale ακομα καλυτερα αλλα δεν θα τα χαλασουμε εκει . επισης εχω μια προτιμηση στο rosewood στην ταστιερα αλλα βλεπω οτι πλεον δεν χρησιμοποιειται πολυ.

 

η fender standard strat αξιζει? απο παχος λαιμου τι λεει?

 

επισης θα αξιζε κατι σε Les paul? βολευουν να παιζεις καθιστος?

 

καποια στιγμη θα παω σε καποια μαγαζια να κοιταξω και απο κοντα, απλα θελω να εχω καποιες στο μυαλο μου για να μην παω τελειως στα "τυφλα".

 

ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια σε αυτη τη λιστα με συγκεκριμενες επιλογες, δηλ rosewood, HSS μαγνητες, strat, 300-500 ευρος, αν μιλαμε για καινουργιες.

 

Κλεισε λιγο την ψαλιδα και ετσι θα παρεις πιο στοχευμενες απαντησεις. Γιατι, μεσα στα χιλιαδες μοντελα δεν θα βγαλεις ακρη  ;)

 

Δες και στις μεταχειρισμενες στις αγγελιες.

 

 

https://www.thomann.de/gr/st_models.html?filter=true&price-first=300&price-last=500&feature-44933%5B%5D=HSS

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η μουσικη που παιζω ειναι punk και Pop punk (Nirvana,Blink 182, Green Day Κλπ), οποτε λογικα θελω κατι σε HSS.

 

Για αυτό το είδος μουσικής που θέλει drive και είναι βασισμένο στο ρυθμικό μέρος θα χρησιμοποιούσα Gibson (style) κιθάρα.

 

...επισης θα αξιζε κατι σε Les paul? βολευουν να παιζεις καθιστος?

 

Να δοκιμάσεις να δεις τι σε βολεύει. Για παράδειγμα εμένα μου αρέσουν πιο πολύ κιθάρες όπως οι Tele & LP χωρίς comfort contours αλλά ανήκω στη μειοψηφία.  Επίσης δε παίζω σχεδόν ποτέ καθιστός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ψάχνεις για μια Fender Modern Player Short Scale Stratocaster HSS RW  ;)

βρηκα ενα μοντελο αλλα ειναι εξαντλημενο απο παντου/

 

ωραια.λοιπον περιοριζω λιγο τις απιτησεις μου.

 

αφηνουμε εξω το short scale κομματι και κοιταμε να εχει λεπτο λαιμο που ειναι πολυ σημαντικο και rosewood ταστιερα.εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο?  ; :)

 

επισης απο epiphone μερια υπαρχει κατι με αυτα τα χαρακτηριστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Check this one

https://www.thomann.de/gb/fender_modern_player_tele_plus_mn_hb.htm?sid=999979f8de433f8384806bc358016a48

 

Γνώμη μου είναι να ρίχνεις συχνά πυκνά και μια ματιά στις αγγελίες, κατά καιρούς βρίσκεις πολύ καλά κιθαρόνια σε καλές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μιά ματιά στις Fender Jaguar ή ακόμα καλύτερα απο θέμα versatility σε καμιά Jazzmaster, μιάς και μιλάμε για τέτοιο είδος μουσικής και κρίνοντας απο τα συγκροτήματα που είπες. Φιλικά πάντα,

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας. οι τελε γενικα δεν με συγκινουν, jaguar και  η ibanez δεν μου αρεσουν πολυ. ενταξει η jaguar μου αρεσει περισσοτερο αλλα και παλι προτιμω κατι σε strat ή σε les paul αν υπαρχει κατι καλο και καλυπτει αυτα που θελω.

 

επισης να πω οτι ενδιαφερομαι μονο για καινουρια.

 

η fender standard strat  που ανεφερα στην αρχη ?

 

απο epiphone που προταθηκε πιο πανω, η custom pro τι λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου