Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή γέφυρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση το locking nut θα χρειαστεί αλλαγή ; Δεν ενδείκνυται να παίζει χωρίς να είναι βιδωμενα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Γενικά, εύκολο είναι να γεμίσεις το κενό του floyd και αφού ξαναβάψεις να μην φαίνεται τίποτα. Ίσως το string through body σε ζορίσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κατασκευαστικά είναι πιο λεπτοδουλειά το string through από το να έχεις τις χορδές topload ή να αφήσεις κενό για sychronized tremolo.

Επίσης, για το άλλο που ρώτησες- για το locking nut, καλό είναι  να το αντικαταστήσεις σε κάποια φάση με κλασικό nut γιατί έχει διαφορά στην ποιότητα του ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Αλλάζει χωρίς πρόβλημα το locking nut?

Όλα γίνονται. Κλείνεις τις τρύπες στη πίσω πλευρά, μετά βάζεις ένα κομμάτι ξύλο όσο το δυνατόν ίδιο με τη ταστιέρα και μετά ένα "κλασικό" nut από ότι υλικό διαλέξεις.

 

Στη πρώτη φωτογραφία βλέπεις τι θα σου αφήσει το locking nut αν το βγάλεις

 

lockingnutplateau.jpg

 

Στη δεύτερη αν δε το "μπαλώσεις" και βάλεις κατευθείαν το nut

 

strat_nut2.jpg

 

Πάρε μια ιδέα για τις δουλειές που θες να κάνεις από το link:

TREMOLO MODIFICATION

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά και Καλημέρα!

Επειδή σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ μια ανάλογη μετατροπή σε μια κιθάρα που έχω και υπερλατρευω τον ήχο της αλλά το μόνο που με χαλάει είναι το floyd rose (θα ήθελα να ειβαι σταθερή η γεφυρα) ,

Για ποιους λόγους θες να κάνεις αυτή την αλλαγή? Εχω ακούσει και για τρόπους μπλοκαρίσματος του floyd rose/tremolo bridge. Έχεις/έχει κάποιος άποψη επί του συγκεκριμένου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου