Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή γέφυρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ , θα ήθελα από κάποιον που γνωρίζει αν από τεχνικής άποψης είναι σωστό και λειτουργικό να γεμίσει η τρύπα που είναι για το Floyd rose style temolo για να τοποθετηθεί σταθερή γέφυρα .

Ευχαριστώ.

IMG_20171016_201723.thumb.jpg.1a76e289fa6595bb1346d6b0a0006df3.jpg

IMG_20171016_201739.thumb.jpg.04de887879b7666a6d4b10b4172bf86e.jpg

Tight-End_R.jpg.5ad130d6375781ae280093c669e6ef27.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άνετα.

Αλλά θα πλερώσεις.

Δεν είναι εύκολη δουλειά.

Αν θες και βάψιμο, κοίτα για κανα καινούργιο σώμα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλή δουλειά για έμπειρο τεχνίτη/οργανοποιό. Το ακριβή είναι σχετικό. Από δική μου εμπειρία που χρειάστηκε συμπλήρωμα ξύλου και ξανά ρουτάρισμα στοίχισε περίπου στο 100άρικο με σετάπ μέσα πριν περίπου 3 χρόνια. Σήμερα, θα το έκανα πολύ χαλαρά μόνος μου. Ίσως ένα aftermarket σώμα να σε συνέφερε περισσότερο. Εξαρτάται βέβαια και από την αξία που έχει για σένα το συγκεκριμένο σώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα .. δεν έχει κάποια αξία υπήρχε χωμένο σε μια ντουλάπα απλά το καλοκαίρι ένας φίλος μου έφερε σε σχεδόν κατάσταση καινούργιου από Νέα Υόρκη ένα πολύ ωραίο prestige μπράτσο και είπα μήπως κάτσω και ασχοληθώ λιγάκι , μέ τα βαψιματα και τα λοιπά δεν τα καταφέρνω θα τα κάνει άλλος , αν ! δεν βαρεθω και τελικά το προχωρήσω  2 χρόνια μαραγκοδουλειας πιστεύω κατι θα έχουν αφήσει στο DNA μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις εμπειρία με ξύλα τι το σκέφτεσαι; Χτύπα ένα κομματάκι μέλιο, κόψε κόλλα, στοκάρισε, τρίψε, τέλος. Λίγη προσοχή στα τρυπήματα των posts της γέφυρας μόνο και έχεις καινούργια κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκαμε στον χορό ας χορέψουμε σε φλατ σώματα ενδείκνυται γέφυρες Gibson style ? Και αν ναι έχουν κάποια προτερήματα μειονεκτήματα σε σχέση με την απλή γέφυρα που έχω ποσταρει στην αρχή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκαμε στον χορό ας χορέψουμε σε φλατ σώματα ενδείκνυται γέφυρες Gibson style ? Και αν ναι έχουν κάποια προτερήματα μειονεκτήματα σε σχέση με την απλή γέφυρα που έχω ποσταρει στην αρχή ;

 

Οι ΤΟΜ style γέφυρες θέλουν κλίση του neck pocket για να κάτσει το μπράτσο σωστά. Σε flat top σώμα σαν το δικό σου μπορείς να το κάνεις αλλά θα πρέπει να σκάψεις το σώμα και μπροστά και πίσω όπως στις εικόνες.

 

tele_tom.jpg

tbridge_header.jpg

 

Ποιοτικές hardtail strat style γέφυρες θα βρεις από Gotoh, ABM, Schaller που αν δεν τις βρεις εδώ μπορείς να παραγγείλεις από Ευρωπαϊκά μαγαζιά για να μην έχεις πρόβλημα με τελωνείο και φόρους. Μετά πας σε non strat γέφυρες σαν τις Schaller Hannes, Schaller 475 flat, 2TEK, Evertune κλπ

 

Aν δε βάλεις τρέμολο θα πρέπει να κλείσεις τη πάνω τρύπα για το Floyd και την πίσω για τα ελατήρια. Τέλος θα πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το locking nut στο μπράτσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου