Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή γέφυρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γαργαλατε πρωινιατικα να κατσω να κανω upgrade σε μια squier που εχω και μια παλια Ibanez RX40 :P

 

Οποτε, μαστορες!!! Για parts απο EU, εκτος απο Rockinger τι εχουμε στο ραφι;

 

(σημ.: Εδω και πολυ καιρο, εχω βρει το μαγαζι μου και ψωνιζω απο Αθηνα, στα παιδια στο Maccessories. Και φερνουν και allparts σωματα/μπρατσα κτλ, και επειδη ευχομαι να αντεξει στην κριση....)

Αλλα, γυρω στα 300ε.... Εχουν τοση διαφορα στην ποιοτητα απο πχ rockinger;

 

Καλημερα

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οποτε, μαστορες!!! Για parts απο EU, εκτος απο Rockinger τι εχουμε στο ραφι;

 

Ο Θωμας εχει πολυ πραμα

 

https://www.thomann.de/gr/guitar_bridges.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο SF.  :-X

 

Απλα εγω για parts εβαλα μεσα και τα περι body/necks που δεν εχει ο Θωμας. (εχει καποια το musicstore)

 

Για αυτο ανοιξα μολις καινουργιο θεμα, για ενα σετακι στρατ απο Rockinger. Και λογω αγορας απο ενα μαγαζι, να μην υπαρχουν ασυμβατοτητες....

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213022.msg930697;topicseen#new

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και Καλημέρα!

Επειδή σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ μια ανάλογη μετατροπή σε μια κιθάρα που έχω και υπερλατρευω τον ήχο της αλλά το μόνο που με χαλάει είναι το floyd rose (θα ήθελα να ειβαι σταθερή η γεφυρα) ,

Για ποιους λόγους θες να κάνεις αυτή την αλλαγή? Εχω ακούσει και για τρόπους μπλοκαρίσματος του floyd rose/tremolo bridge. Έχεις/έχει κάποιος άποψη επί του συγκεκριμένου?

 

Ναι, μπορείς απλά να το μπλοκάρεις.

Το να κάνεις μετατροπή έχει να κάνει με αλλαγή αισθητική, λειτουργική και ηχητική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς απλά να το μπλοκάρεις.

Το να κάνεις μετατροπή έχει να κάνει με αλλαγή αισθητική, λειτουργική και ηχητική

Ευχαριστώ για την απάντηση.  Η ερωτηση μου στην ουσια ηταν τι διαφορα ηχητικη ισως υπαρχει, και ποια θα ειναι.

Όταν λες' λειτουργική' τι εννοείς?

Το αισθητικό του θέματος δεν θα το σχολιάσω . Το αν κάποιος προτιμάει αισθητικα κατι από κάτι άλλο είναι τελείως υποκειμενικό. Ας μείνουμε στη μουσικη όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λειτουργική δεν εννοώ κατι τραβηγμένο απλά και μόνο ότι αλλάζουν οι χορδές σίγουρα πιο εύκολα.

  Ηχητική, εννοώ ότι ανάλογα σε ποια γέφυρα πας θα έχεις τα χαρακτηριστικά της στον ήχο πχ, synchronized tremolo ή hardtail ή tune-o-matic. Για παράδειγμα με fender tremolo έχεις περισσότερο strat ήχο, αυτό το κλασικό σκάσιμο που με floyd γέφυρα το χάνεις αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και Καλημέρα!

Επειδή σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ μια ανάλογη μετατροπή σε μια κιθάρα που έχω και υπερλατρευω τον ήχο της αλλά το μόνο που με χαλάει είναι το floyd rose (θα ήθελα να ειβαι σταθερή η γεφυρα) ,

Για ποιους λόγους θες να κάνεις αυτή την αλλαγή? Εχω ακούσει και για τρόπους μπλοκαρίσματος του floyd rose/tremolo bridge. Έχεις/έχει κάποιος άποψη επί του συγκεκριμένου?

 

Λίγο για ικανοποίηση της ανάγκης για μόντες λίγο με ενοχλεί στο χέρι όταν παίζω λίγο του ότι του ότι έχει διαφορά στην συμπεριφορά της χορδής όταν είναι σε σταθερή γεφυρα ( κάνεις και πιο εύκολα χαμηλά κουρδίσματα ) έχω και άλλη μία με Floyd style tremolo λίγο απ' όλα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου