Προς το περιεχόμενο

Rosewood & Maple


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

rosewood θα βγαλει πιο απαλο ηχο απο το maple

 

αυτο ομως κανονικα δεν θα επρεπε να ισχυει μια και το rosewood ειναι ΠΟΛΥ πιο "σκληρο",ΒΑΡΥ & πυκνο ξυλο απο το Maple οποτε θα επρεπε να εχει ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟ ηχο :wink:

 

επισης η ΧΟΡΔΗ στα σημεια που ΠΑΛΛΕΤΑΙ δεν ακουμπαει σε ΚΑΝΕΝΑ ξυλινο σημειο του μπρατσου (αλλα στα ταστα τα οποια ειναι μεταλικα) οποτε πως ειναι δυνατον να επηρασει τον ηχο η ταστιερα?? 8O ΄

 

παντως ψαξε να βρεις ενα παλιο τεστ που εκανε εδω μεσα αλλαζοντας μπρατσα στην ΙΔΙΑ κιθαρα οπου κανεις δεν μπορεσε να βρει τη διαφορα....

 

Αλλα και παλι πιασ'το αυγο & κουρευτο θα γινουμε οποτε I rest my case.... :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκτός από εμφανησιακές ποιες άλλες διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σ 'αυτά τα δύο ξύλα; Στην ταστιέρα εννοείται...

 

Εμένα απλώς μου αρέσει καλλίτερα η αίσθηση απο το maple. Ποτε δεν ασχολήθηκα αν έχει διαφορά στον ήχο, ούτε και με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να προτείνω μια πολύ ευκολότερη και τρομακτικά φτηνότερη μέθοδο να αλλάξεις τελείως τον τόνο σου: άλλαξε χορδές (κόστος 3 ευρώ στην κιθάρα' date=' χρόνος 10 λεπτά).

 

Ή, περίμενε! Θέλεις ακόμα πιο φτηνό; Έγινε! ¶λλαξε [b']πένα[/b]!! Κόστος μισό ευρώ, χρόνος dt.

 

:lol: :lol: :lol:

 

 

+1000 :lol: :lol: :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ότι αλλάζει ο ήχος από το ένα ξύλο στο άλλο, όπως έχω ξαναπεί, ναι, αλλάζει... αλλά αν σας έλεγα ότι ακούω (ή μου φαίνεται ότι ακούω, αλλά δεν έχει σημασία, σωστά?) διαφορές στον ήχο ακόμα και όταν αλλάζει.... η υγρασία στην ατμόσφαιρα, τι θα λέγατε? :roll:

 

Θέλω να πω ότι είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που τελικά τα ξύλα είναι μόνο μία ακόμα απ'αυτές...

 

On the other hand, το πείραμα του τύπου 'αλλάζω όλα τα ξύλα' έχει γίνει επίσημα από τη Musicman. Η γνωστή Axis (σώμα basswood+maple καπάκι, μπράτσο maple ή maple/rosewood) έχει βγει και σε μια σπέσιαλ έκδοση, με καπάκι rosewood και rosewood μπράτσο και ταστιέρα επίσης. Παρεμπιπτόντως όλα τα μπράτσα της Musicman είναι 2 κομμάτια, ακόμα και αυτά τα ολόκληρα maple που δεν μπορείτε να δείτε την τομή. :wink:

 

Επειδή στην παραπάνω κιθάρα τα ηλεκτρονικά έμειναν απαράλλακτα (μάλιστα, είναι ειδικά σχεδιασμένα για την Axis), όπως και γέφυρες/κλειδιά, κλπ, είναι ένα ασφαλές δείγμα. Λοιπόν, όλοι σχεδόν που έχουν και τη 'νορμάλ' και την 'ανώμαλη' κιθάρα, υποστηρίζουν ότι ο ήχος έγινε λίγο πιο 'βαθύς', πιο 'οργανικός' ενώ το sustain αυξήθηκε. Όλα αυτά φυσικά, αν παίζεις τελείως καθαρά στον ενισχυτή, γιατί ακόμα και ένα chorus να βάλεις τελείωσαν όλα.

 

Βεβαίως, το ηχόχρωμα μπορεί να είναι ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι αυτό το selling point της κιθάρας, όπως δεν είναι και το selling point των διαφόρων 'επίπλων' ότι το AAAA maple top που έχουν ακούγεται πιο ωραία. :roll: Απλά, από εμφάνιση αλλά και αίσθηση είναι bitchin' 8) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

On the other hand' date=' το πείραμα του τύπου 'αλλάζω όλα τα ξύλα' έχει γίνει επίσημα από τη Musicman. Η γνωστή Axis (σώμα basswood+maple καπάκι, μπράτσο maple ή maple/rosewood) έχει βγει και σε μια σπέσιαλ έκδοση, με καπάκι rosewood και rosewood [b']μπράτσο [/b]και ταστιέρα επίσης. Παρεμπιπτόντως όλα τα μπράτσα της Musicman είναι 2 κομμάτια, ακόμα και αυτά τα ολόκληρα maple που δεν μπορείτε να δείτε την τομή. :wink:

...

 

Μήπως μπορείς να βάλεις κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο? :wink:

EDIT: Εννοώ τη σύγκριση των 2 ίδιων μοντέλων με τα διαφορετικά ξύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορείς να βάλεις κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο? :wink:

EDIT: Εννοώ τη σύγκριση των 2 ίδιων μοντέλων με τα διαφορετικά ξύλα.

 

Χα, έκανες edit ενώ πήγαινα να απαντήσω. :D

 

Κυρίως στο φόρουμ της Ernieball τα γράφουν.

 

Δες και εδώ, έναν τύπο που έχει αρκετούτσικες Axis:

 

http://www3.sympatico.ca/jimi_d/guitars/axisrose.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή' date=' περίμενε! Θέλεις ακόμα πιο φτηνό; Έγινε! ¶λλαξε [b']πένα[/b]!! Κόστος μισό ευρώ, χρόνος dt.

 

:lol: :lol: :lol:

 

Aκόμα φτηνότερο:

Γύρνα την πένα από την άλλη πλευρά και χτύπα τις χορδές με την πλατιά πλευρά! :wink: Αν παίζεις συγχορδίες θα δεις μεγάλη διαφορά.

 

Είναι μια μικρή ένδειξη για το πόσο πολυπαραγοντική είναι η υπόθεση που λέγεται ήχος.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το άλλο επίσης. Να μην παίξεις καθόλου. Κανένας ήχος...

 

:D :mrgreen:

 

Νομίζεις. :wink:

 

Το σημαντικό είναι να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει ήχος!!! 8O :twisted: 8) :P :lol: :lol: :lol:

 

(κατά το 'there is no spoon' του Matrix I 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου